Portugalské okénko (9.) - souhrn

01.11.2014, 03:56, aktualizováno 02.11.2014, 02:58
Zatímco Porto a Benfica v 9. kole naplnili očekávání a zaznamenali domácí výhry (ačkoliv Rio Ave v Lisabonu kladlo velmi účinný odpor), Sporting selhal a po vysoké prohře 0:3 na hřišti Vitórie Guimaraes navýšil svoji ztrátu na čelo. Lvi padli vůbec poprvé v ligové sezoně..

FC Porto - CD Nacional 2:0

01.11.2014 21:15

Góly: 9. Danilo, 74. Yacine Brahimi

Díky brzké brance Danila prožili fotbalisté Porta pohodový zápas; proti Nacionalu byli velkým favoritem a to se také na hřišti potvrdilo. Svěřenci Julena Lopeteguie zápas jasně ovládli, a když skóre ještě ve druhé půli po krásné akci pojistil Yacine Brahimi, zvítězili 2:0.

Podle očekávání šlo o jeden z těch duelů, kde je skutečnou otázkou pouze výška skóre; Porto jej mohlo otevřít už po sedmi minutách, kdy Jacksonovi nabil Brahimi, na poslední chvíli však zasáhl bránící Marcal. O pár desítek vteřin později však už tribuny na Dragau mohly slavit - Jackson si naběhl na centr z hloubi pole a na hranici ofsajdu hlavičkoval na gólmana Ruie. Ten sice jeho pokus vyrazil do strany, tam však už číhal volný Danilo, který z velmi ostrého úhlu uklidil míč do brány.

O pět minut později promeškal solidní šanci na vyrovnání Júnior, poté však už převzalo otěže znovu Porto - Quintero trefil boční síť, Quaresma zase málem donutil Rodriguese k vlastnímu gólu. Někdejší supertalent portugalského fotbalu na sebe upozornil i krásnou nahrávkou na Jacksona, kterého vychytal Rui, a narážečkou s Brahimim, po níž pálil mimo branku.

Také ve druhé půli se hrálo prakticky na jednu klec - prosadit se mohl například sváteční střelec Martins Indi, jehož hlavička po rohovém kopu mířila těsně mimo. Aktivní Quaresma zase pálil po výměně míče s Oliverem Torresem, hostující obrana si však s jeho střelou poradila. A pak už přišel druhý, uklidňující gól - po nádherné týmové akci se k míči dostal Brahimi, obehrál hned tři obránce a parádní ránou k tyči propálil bezmocného Ruie. 74. minuta, 2:0.

Pojistit náskok ještě mohl střídající Tello, míč si však příliš předkopnul a brankář situaci vyřešil včasným zásahem; na druhé straně se alespoň o snížení snažil Gomaa, jeho povedená rána však mířila mimo tyče Fabianovy brány. Porto tak porazilo Nacional po jednoznačném průběhu 2:0 a potvrdilo své postavení v boji o čelo tabulky.

Více informací k zápasu

Vitória SC Guimarães - Sporting CP 3:0

01.11.2014 19:00

Góly: 15. Bouba, 42. Maurício (vl.), 82. André André (pen.)

Vitória Guimaraes ukazuje, že to s útokem na poháry myslí vážně. Fotbalisté třetího celku tabulky dnes doslova rozstříleli silný Sporting, v jednostranném utkání jej porazili 3:0 a nadále drží krok s čelem tabulky. Lisabonští naopak na čtvrté příčce začínají ztrácet..

Kouč Sportingu Marco Silva před zápasem tvrdil, že si jeho tým jede do Guimaraese pro tři body, herní obraz tomu však vůbec neodpovídal; domácí obávaného soupeře jasně přehráli, o což se zasloužil zejména výborný ofenzivní záložník Hernani. O góly se nicméně postarali jiní - po čtvrthodině hry otevřel skóre Bouba, ještě do poločasu zvyšoval Joao Afonso a finální podobu výsledku dal 8 minut před koncem z penalty André. Vitória tak odskočila dnešnímu soupeři už na čtyři body.

Už od začátku měli na hřišti převahu domácí borci v černobílých dresech; lisabonský kapitán Rui Patrício kapituloval už v 15. minutě po rohovém kopu. Ten rozehrál Alex na zadní tyč, kde hlavičkující Afonso vrátil míč napříč vápnem a Bakary Bouba mohl dorážet do prázdné. Také druhá trefa, která přišla ve 42. minutě, se zrodila přesně takto - centroval Hernani, Afonso na zadní tyči vracel a míč do sítě nakonec doklepával nešťastný obránce Sportingu Maurício.

Dvě identické trefy v Patríciově síti pochopitelně nebyly součástí herního plánu hostů, takže Silva sáhl v poločase hned ke dvojité výměně - místo Mária s Carrillem se na hřišti objevili Slimani a Capel. Kýžený efekt to však nepřineslo - Sporting sice aktivněji útočil, zkonsolidovaný blok Vitórie jej však do šancí nepouštěl a domácí naopak sami hrozili z brejků, jako v 51. minutě, kdy po Bernardově skvělé akci nepřesně zakončoval Hernani.

Tatáž dvojice znovu zakombinovala v 56. minutě; tentokrát už Hernani pálil přesněji, ale Rui Patrício byl na svém místě a udržel naděje Sportingu na body. To by však hosté také museli sami zahrozit, což se nedělo. Místo toho byli diváci svědkem bezradného výkonu borců ve žlutých dresech, a finální tečku za jejich mizérií napsal v samém závěru Cédric Soares, který fauloval ve vápně Andrého. K zahrání penalty se postavil sám postižený a uzavřel skóre na 3:0. Čtvrtou trefu ještě mohl přidat aktivní Hernani, trefil však pouze břevno; ne že by to Vitórii nakonec nějak vadilo.

SL Benfica - Rio Ave FC 1:0

31.10.2014 20:45

Góly: 60. Talisca

Povinné, leč vydřené tři body si před zápasením v rámci Ligy mistrů připsala Benfica, která na domácí půdě udolala Rio Ave. Lisabonští vůbec poprvé v sezoně postrádali v základu Nica Gaitána, po jeho příchodu nicméně v druhé půli rozhodli o nutném vítězství, když se přesně po hodině hry již poosmé v sezoně prosadil Talisca...

Hostující brankář měl starosti hned od začátku. Nejprve se záludným centrem Salvia z pravé strany, poté i se střelou Limy z levé strany, která se nakonec i otřela o horní tyč. Ještě v rámci úvodní dvacetiminutovky se také se zajímavým sólem vytasil Enzo Pérez a patrně největší šanci úvodního dějství měl na svědomí Lisandro López, jehož po rohu opět vychytal pozorný Cássio.

Na opačném konci hřiště se akorát Júlio César jednou musel činit proti Wakasově ráně ze střední vzdálenosti, jinak to bylo převážně o domácím mužstvu, které také po hodině hry konečně udeřilo. Nejprve si ještě Cássio poradil s přímým kopem Salvia, pak už ale kapituloval při Taliscově technické ráně z dobrých 25 metrů.

Rio Ave už se přitom na odpověď nezmohlo. Střelu Diega Lopese ze střední vzdálenosti vytěsnil nad břevno Júlio Cesar a Ukra o něco později skóroval tak akorát z postavení mimo hru.