Portugalské okénko (30.) - souhrn

26.04.2015, 21:23, aktualizováno 27.04.2015, 23:15
Kdo v netradičním podvečerním čase zapnul přenos portugalského Clásica, musel být zklamán - Benfica a Porto se totiž po nudných 90 minutách rozešly bez branek. Pro Porto to znamená, že nejspíš definitivně přišlo o šanci na mistrovský titul. Naopak Sporting ještě teoreticky může pomýšlet na druhé místo, když si v pondělí hravě poradil s Moreirense...

Moreirense FC - Sporting CP 1:4

27.04.2015 21:00

Góly: 44. Leandro - 2. Carlos Mané, 34. Fredy Montero, 36. Junya Tanaka, 85. Fredy Montero

Sporting už možná nemá pořádně o co hrát, to mu však nebrání v napravování nezdarů z podzimu. Na půdě Moreirense se mu takto podařilo odčinit prosincovou domácí remízu 1:1 v poměrně suverénním stylu - výhrou 4:1, o níž se dvěma trefami zasadil i navrátilec do základu Fredy Montero...

Kolumbijský útočník se shodou okolností prosadil i v prvním letošním vzájemném klání s Moreirense. Avšak zatímco tehdy až v samotném nastavení duelu vyrovnával, tentokrát pracoval na plné obrátky už v první půli.

Nejprve po necelých 90 sekundách hry z levé strany krásně našel Carlose Maného, jenž poslal favorita do vedení skrze jednoduché doklepnutí balonu do odkryté klece, a zhruba po půlhodině hry potom sám Montero takovými improvizovanými nůžkami pohotově reagoval na sraženou střelu svého spoluhráče a zvyšoval tak na pohodlných 2:0.

Místo stresu tak včera byla na pořadu dne velká pohoda, kterou ještě do přestávky přiživil opět za asistence Montera jiný forvard Tanaka. Ve 36. minutě mohl po pasu z levé strany patrně zakončovat už sám Kolumbijec, místo toho ale finiš ochotně přenechal lépe postavenému mladíkovi z Japonska - a bylo hotovo.

Pravda, Moreirense šlo do kabin o něco veselejší, když Williamův nepodařený odkop krátce po dopadu na zem využil ke snížení Leandro, jenže tato samotná branka domácím nestačila. A víc už si hráči v bílozeleném nevypracovali.

Ihned po obrátce měl zase na opačném konci hřiště v jasné pozici úřadovat Nani a v jiných šancích nepochodili ani Montero s Maném. Nastartovaný Montero nicméně ve finále přeci jen dodal svůj čtvrtý "kanadský bod" prostřednictvím utěšené hlavičky po Capelově centru z levé strany.

SL Benfica - FC Porto 0:0

26.04.2015 18:00

Góly: -

Druhé letošní Clásico se nepovedlo. Napjatě vyhlížený zápas mezi Benfikou a Portem nenabídl prakticky vůbec nic, co by stálo za zmínku; oba týmy měly obrovské problémy vůbec se dostávat do gólových šancí, natož aby někdo gól opravdu vstřelil. Remíza 0:0 nicméně mnohem více vyhovuje domácí Benfice, která si tak prakticky zajistila obhajobu titulu..

Čtyři zápasy před koncem sezony se jí totiž podařilo udržet tříbodový náskok, a vzhledem k tomu, že má nyní s Portem lepší vzájemnou bilanci, ztrácí přístavní celek body efektivně čtyři. Pokud tedy nepotká svěřence Jorgeho Jesúse nevídaný kolaps, měli by si své výsadní místo už pohlídat.

Julen Lopetegui věděl, že po trapném debaklu v Mnichově (1:6) musí jeho Porto předvést v hlavním městě úplně jiný výkon, a přizpůsobil tomu svoji sestavu - nasazení Rúbena Nevese místo zkušeného Ricarda Quaresmy sice překvapilo, odpočinek pro brankáře Fabiana, jednoho z hlavních protagonistů mnichovského "kanára", však nikoli. Mezi tyče se tak postavil starý známý veterán Hélton. Jesús se rozhodl upustit od svého obvyklého taktického módu a nahradit zraněného Salvia Taliscou.

Nepřítomnost Quaresmy se Salviem dávala najevo, že utkání bude dosti opatrné; takovou nudu ale asi diváci přece jen nečekali. V první půli se nestalo nic, pokud tedy nepočítáme nečekanou šanci Martíneze, který po Danilově pasu zaskočeně pálil z dobré pozice nad břevno. Jinak se hrálo prakticky výhradně kolem středového kruhu.

Po změně stran byl herní projev obou týmů mnohem živější, což platí zejména o domácích; zatímco ke konci prvního dějství začalo získávat lehkou převahu Porto, nyní to byla Benfica, kdo držel míč ve své moci a nutil soupeře bránit a číhat na brejky. Teprve v tento okamžik přišel na hřiště Quaresma spolu s Hernanim - což po taktické stránce dávalo smysl.

Reálně ale byl jejich vliv na celkovou podobu utkání mizivý. Domácí Talisca zkoušel zaskočit Héltona střelou z dálky, mířil však přímo do jeho rukavic, zatímco Martínez na druhé straně nedokázal zpracovat Torresův pas. Největší příležitost ve zbytku zápasu měl domácí Fejsa, který deset minut před koncem zblízka pálil příliš vysoko. Zahodil tak vlastně jedinou šanci vystřelit svému týmu vítězství, podle všeho však získaný bod bude Benfice nakonec stačit.