Kongres FIFA schválil reformy, které mají pomoci v boji s korupcí

26.02.2016 19:49 - Aktuality
 
Mimořádný kongres Mezinárodní fotbalové federace schválil reformy, které mají pomoci zvýšit transparentnost FIFA potýkající se s korupční aférou. Mimo jiné tak všichni vrcholní funkcionáři včetně prezidenta mohou být v budoucnu zvoleni maximálně třikrát na dobu čtyř let. Reformy mají začít platit do 60 dnů.

Pro zavedení reforem bylo 89 procent z 207 hlasujících delegátů, přičemž k přijetí stačilo 75 procent.

"Reformy jsou potřeba, aby přinesly změnu kultury FIFA. Přinášejí více demokracie a transparentnosti. Je to základ pro nového prezidenta a nové vedení, jak budovat budoucí FIFA. Není to ale konec procesu, nýbrž jeho začátek. Bude trvat roky, než si FIFA vybuduje reputaci, jakou si zaslouží," řekl šéf nezávislé reformní komise Francois Carrard. "Jsem rád, že reformy přijala taková většina delegátů," dodal.

Kongres posvětil reformy, které už v prosinci schválil výkonný výbor FIFA. Vedle omezení počtu volebních období se výkonný výbor změní na dozorčí radu, která bude mít 36 členů a bude rozhodovat jen o politických a strategických záležitostech, nikoli o obchodních věcech. To má přispět k omezení moci vysokých funkcionářů.

Změna výkonného výboru na dozorčí radu má pomoci oddělit manažerské a politické funkce. Rada se bude starat o politiku a strategii, komerční záležitosti přejdou pod generální sekretariát. Členové rady budou voleni jednotlivými konfederacemi, revizní komise FIFA však prověří jejich bezúhonnost. Rovněž se budou zveřejňovat odměny funkcionářů.

"Přijetí reforem velmi kvitujeme, je to důležitý bod dnešního kongresu," řekl generální sekretář FAČR Rudolf Řepka. "Jde o soubor opatření, která mohou vrátit FIFA dobré jméno a v neposlední řadě pomohou i ke zlepšení její finanční situace. Ve spojení s novým prezidentem FIFA Giannim Infantinem by to mělo fungovat," dodal.

Součástí reforem je i povinnost každé ze šesti konfederací vyslat do rady alespoň jednu ženu. Mezi nejvlivnější ženy v UEFA patří Češka Dagmar Damková, která je členkou komise rozhodčích, a mohla by tak být jednou z kandidátek.

Proti reformám se veřejně postavil pouze zástupce Palestiny chilského původu Gonzalo Boye, který neviděl v novém návrhu transparentnost s vysvětlením, že chybí více kontrolních orgánů.
Autor: ČTK
Počet zobrazení: 783
Související články
Komentáře (5 / 0 nových)
10
26.02.2016 12:23
#
nejlepší je nechat stavět protikorupční opatření samotný korupčníky...úplně stejný, jako když něco podobnýho schvalujou politici
asante
26.02.2016 12:24
#
Tak to jo, to určitě pomůže v boji s korupcí, že v jednom křesle bude vysedávat žena. No a za nás Dagmar Damková, tak to rozhodně nemůže dopadnout špatně
fabec1222
26.02.2016 13:04
#
OT: Co za trotla to losuje? Já chci Gianniho, bez něj to nemá šťávu
r.mrazik
26.02.2016 13:19
#
čutalista
26.02.2016 22:54
#
Opravdu jsem zvědavej jak to bude fungovat, zatím mi to připadá jen jako vtip
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.
Registrace nového uživatele
Našli jste v článku chybu? Můžete nám ji oznámit.