FR. LIGA – 28. KOLO: KRACH FAVORITŮ

09.03.2005, 08:19
Aktuality
Uplynulé, 28. kolo nejvyšší francouzské soutěže, nepřineslo nic dobrého týmům z čela tabulky. O všechny body přišel vedoucí Lyon stejně jako jeho pronásledovatelé Marseille, Lille a Auxerre. Jediné Monako neprohrálo, ovšem domácí remíza 0:0 s Métami je pro knížecí celek další velkou ztrátou.

V předcházejícím kole totiž svěřenci Didiera Déschampse podlehli Nice a vzdaluje se jim tak nejen vidina titulu (na který loni nedosáhli, byť v tuto dobu měli na prvním místě náskok deseti bodů), ale také možnost hrát kvalifikaci Ligy mistrů. Hlavním problémem knížecího celku se v poslední době stává koncovka a to i navzdory takovým ofenzivním esům, jako jsou Saviola, Kallon, Chevanton či Adebayor. "Když nedáme gól, nemůžeme vyhrát – šance si přitom dokážeme vypracovat," lakonicky k tomu řekl trenér Déschamps. Jaroslav Plašil opět do utkání nezasáhl.

Jiný český reprezentant, René Bolf, musel strávit jednoznačnou porážku 1:3 v Lens. Za Racing se prosadil v samém úvodu Thomert a pak dvakrát neudržitelný Utaka, hosté již jen korigovali Gonzalesem. Auxerre se v poslední době hrubě nedaří, z vítězství se radovalo naposledy 26. ledna.

Ve stejné krizi se nachází i jeho soupeř v osmifinále poháru UEFA, Olympique Lille. Třetí mužstvo tabulky prohrálo taktéž 1:3 a to v Bastii. Korsičané, bojující o každý bod, který by jim zajistil únik ze sestupových vod, rychle zareagovali na vedoucí branku hostí a přesnými trefami Hadjiho, Zianiho a Rocchiho v rozmezí dvaceti minut strhli vítězství na svou stranu.

Podruhé v krátké době hrálo Saint-Etienne proti jednomu z vedoucího dua – před týdnem na Lyon nestačilo, doma tentokráte již přehrálo Marseille. Na téměř neregulérním terénu otevřel skóre Feindouno ve 35. minutě z penalty a naděje hostům vzal definitivně Hellebuyck, když šest minut před závěrečným hvizdem upravil na konečných 2:0. Černou kaňkou bylo zranění gólmana Bartheze, kterého při rozcvičování trefila světlice hozená z tribun.

Největší překvapení víkendu, výhra nováčka z Caen nad vedoucím Lyonem 1:0, tak zůstala nevyužita. Obhájce titulu sice neuspěl podruhé za sebou (minulý týden ho z Francouzského poháru vyřadil druholigový Clermont), avšak v čele tabulky si nadále užívá osmibodový náskok a v klidu se připravuje na úterní odvetu ligy mistrů proti Brémám.

Na pohárové příčky se kromě Toulouse (vítěz 1:0 nad Nice) tlačí nečekaně také Rennes, které snadno zdolalo Sochaux 3:0 – i díky dvěma trefám švýcarského kanonýra Freie.

V příštím kole na sebe narazí oba Češi, jelikož Auxerre hostí Monako.