Fortuna liga - souhrn 9. kola

12.09.2014, 20:24, aktualizováno 14.09.2014, 20:52
Žilina smetla mistrovský Slovan a může se vyhřívat na první místě. Trnava znovu neuspěla, tentokrát jede s prázdnou z Myjavy, té tříbodový zisk zajistili Pekár s Jánošíkem. Znovu vyhrály Košice, které si na domácí půdě poradily s nováčkem z Podbrezové, tři body má i Senica. Zápas v Banské Bystrici musel být vinou terénu předčasně ukončen...

MŠK Žilina - Slovan Bratislava 3:0

14.09.2014 19:00

Góly: 30. Jaroslav Mihalík, 69. Miroslav Káčer, 74. Matej Jelić

Súboj o čelo tabuľky vyhrala Žilina! Nedala šancu Slovanu, ktorý zaznamenal druhú prehru, čo šošonom pomohlo dostať sa na prvé miesto. Pravda, v neúplnej tabuľke. Postupne sa do čierneho trafili Mihálik, Káčer a v závere aj Jelič.

Oba tímy chceli, ale od úvodu to ešte nebolo ono. Lopta hráčom často odskakovala mimo kopačiek a diváci si museli počkať na prvé možnosti k zmene skóre hodnú chvíľu. Až takmer po dvadsiatich minútach sa pekná akcia domádich mohla zapísať do streleckých análov, ale nestalo sa tak. Mihálik bol na konci akcie, ktorú ale Perniš zlikvidoval. O dve minúty neskôr sa "belasí" po bleskovom protiútoku dostali do obrovskej šance, keď najprv nebezpečnú prihrávku Kubíka Piaček odkopol iba na nohu Halenára. Ten však v jasnej šanci pálil iba do stredu brány, kde stál pripravený Volešák. Halenár sa ocitol v obrovskej šanci aj v 25. minúte, bol sám zoči-voči žilinskému brankárovi, ale opäť pálil iba do jeho nôh. Po polhodine to ale prišlo, Jablonský na pravej strane absolútne nevenoval pozornosť Čmelíkovi, ktorý nádherne našiel Mihalíka. Perniš nemal možnosť zasiahnuť na loptu pod brvno a preto sa menilo skóre - 1:0. Tak sa skončil aj prvý polčas a belasí tak mohli začať premýšľať o ďalšej taktike na súpera.

Slovan nebol vo svojej koži, možno už myšlienkami skôr v Európskej lige a preto sa aj po zmene strán viac na výsledok sústredili Žilinčania a mali opäť viac z hry. Čmelík mohol pridať druhý zásah svojho tímu, ale ešte neuspel. Po hodine hry zapli predsa len belasí, ale Volešák nemal problém loptu z nebezpečnej situácie odvrátiť preč. O tri minúty neskôr to z voleja vyskúšal Peltier, ale loptu netrafil podľa svojich predstáv a priestor brány minul. O odpoveď domácich sa postaral opäť Čmelík, jeho krížna strela znova lízala Pernišovu pravú tyč. O niečo neskôr sa cez Čikoša výborne uvoľnil Škvarka, pripravil si to na svoju pravú nohu, no jemný teč hosťujúceho obrancu napokon usmernil loptu na brvno. V 70. minúte domáci vymysleli krásnu kombinačnú akciu, na ktorej konci sa Káčerovi otvoril priestor pred bránou a sám zoči-voči Pernišovi nemohol nedať - 2:0. Celkom rozhodnuté bolo o pár minút na to, Jelič pridal po centri zľava ranou k žrdi a bolo 3:0. Uradujúci majster sa už prakticky nemal ani k slovu a keď nedal v dobrej možnosti Meszárosovi, tri body aj s čistým kontom ostali doma. Naopak, Slovan zaznamenal druhú prehru v sezóne a opäť vonku.

Dukla Banská Bystrica - AS Trenčín 1:3

30.09.2014 17:00

Góly: 37. Patrik Vajda (pen.) - 33. Dávid Guba, 57. Moses Simon, 68. Jairo

Na prvé miesto sa vracia AS Trenčín, v dohrávanom stretnutí na Štiavničkách totiž nedali šancu bodov Dukle a vsietili im tri zásahy. Dukla jediným na body nemohla pomýšľať a tak svoju krízu prehĺbila.

Slabučká návšteva videla od začiatku už konečne regulérny terén a zápas mohol v pohode odštartovať. Prvú možnosť na zmenu skóre mal Seye, no po zákroku vo vápne sa nekopala penalta, ani gólman nemal žiadnu prácu. Viac sa darilo v kombinácii Trenčanom, ktorí potvrdzovali úlohu favorita. Možnosť pred bránou mal okolo štvrťhodiny hry Madu, no mieril len nepresne. Pred bránkou Dukly sa neustále niečo dialo, v dvadsiatejsiedmej minúte Jairo vyzval Gubu zblízka na zakončenie a Budinský mal plné ruky práce. Úvodný gól padol v 33. minúte po učebnicovej akcii z krídla, pri ktorej bol Simon s nahrávkou a Guba s nekompromisným zakončením zblízka. Z trápenia Duklu vytrhla tridsiatasiedma minúta, keď Guba stiahol prenikajúceho Vajdu na zem a sám Vajda pokutový kop bezpečne premenil, čím vyrovnal stav na 1:1. V prvom dejstve ešte mohol zmeniť stav Jairo, no v poslednej minúte si so šancou neporadil a v nájazde mieril mimo.

Trenčania po prestávke zapli na vyššie obrátky a bolo možno len otázkou času, kedy sa im opäť podarí prekonať domáceho gólmana. V šanci bol Guba tesne pred hodinou hry, no hoci mohol zakončovať, šancu ponúkol Simonovi. Ten však, hoci horko-ťažko, uspel a poslal AS do vedenia na 2:1. V 67. minúte sa Jairov únik zrodil po tom, čo Savič zle odhadol odskok a lopta ho preskočila. Jairo z nájazdu vyťažil najskôr komplikáciu s dlhou kľučkou, nasledovala zasekávačka a až potom presne k žrdi zakončil. Desať minút pred koncom mohol definitívne poistiť výsledok Simon, ale v šanci zlyhal. To ho však vôbec nemusí mrzieť, pretože Trenčín splnil povinnosť a úlohu favorita, výsledok 3:1 sa vrátil na prvú priečku. Naopak, Dukla prehĺbila krízu a doma opäť prehrala.

FC Zlaté Moravce - DAC Dunajská Streda 1:1

13.09.2014 17:30

Góly: 53. Dušan Djuričić - 6. Kornel Saláta

Parádny debut v drese Dunajskej Stredy má za sebou Kornel Saláta. Do zápasu vlietol ako víchor, pretože sa zapísal do streleckej listiny. A keďže bol zo svojho tímu jediný a obrana pre zmenu jeden zásah aj pustila, hostia si odniesli v Zlatých Moravciach bod za remízu 1:1.

Lepší úvod si hostia ani nemohli priať, pretože nová posila v podobe člena širšieho výberu reprezentácie Kornel Saláta trafil do čierneho po piatich minútach. Ranou k žrdi nedal domácemu brankárovi šancu po centri Szabóa a otvoril skóre - 0:1. Lenže eufória už mohla byť razom preč, o pár minút sa Valenta takmer dostal k vyrovnaniu. Chýbalo mu však pár krokov, skóre sa teda nemenilo. Po štvrťhodine hry skúšal šťastie Turňa, s jeho prudkou strelou do stredu brány si Kováč poradil. Po polhodine hry rozohral rohový kop Orávik, Djuričičovu hlavičku Penksa končekmi prstov vytlačil spod brvna. Následne sa šikovne uvoľnil Mikinič, pozorný Penksa jeho strelu na dvakrát skrotil. Na opačnej strane sa rútil sám na Kováča Ujlaky, jeho dlhú kľučku stihol v poslednej chvíli upratať do bezpečia Mikinič. V závere nedal Valenta ani svoju druhú šancu a preto sa šlo do kabín za priaznivého stavu pre DAC.

Identicky ako ten prvý sa začal hrať aj druhý polčas. Najprv sa zastreľoval Stanič, ale takisto po piatich minútach od hvizdu sa menilo skóre. Djuričič naskočil na pas Saba a bolo vyrovnane - 1:1. Po hodine hry Charizopulosovu strelu z hranice šestnástky gólman hostí kryl. V 79. minúte sa Mikinič s loptou ocitol v pokutovom území, kde si ešte vylepšoval palebnú pozíciu a následne poslal zaujímavú strelu, ktorá síce priestor troch žrdí nezasiahla, no poriadne vystrašila Penksu. V záver centroval už tradične Szabó, lopta sa ešte dostala na nohu Brašeňa, ktorý prepálil všetko čo mu stálo v ceste, vrátane bránky Kováča. Tímy sa už potom bezhlavo do útoku neponáhľali a aj preto sa napokon zrodila remíza 1:1.

FK Senica - MFK Ružomberok 1:0

Góly: 7. Tomáš Majtán

Nepríjemnosti zažíva Ružomberok. Po tom, čo sa Košičania rozbehli k lepším výsledkom sa začal utápať na chvoste tabuľky práve klub z Liptova a o to viac po prehre v Senici. Domáci sa jediným gólom dostali na štvrté miesto.

Pozitívnu správu sa dozvedeli fanúšikovia ešte pred začiatkom duelu, v základnej zostave totiž už videli konečne aj Tomáša Kóňu. Horšie to bolo so zranením Hlohovského, v každom prípade aktivitu to domácim neubralo. Práve Kóňa sa skúšal zastreliť ranou zo šestnástky, Šavol ale bol pozorný a otvorenie skóre nepripustil. Majtán sa takisto chcel zapísať medzi strelcov o niečo neskôr a jemu to vyšlo. Prudká rana znamenala gól na 1:0. Domáci útočník mal možnosť aj v 15. minúte po peknom vysunutí od Opielu, tentoraz jeho strelu brankár Šavol vyrazil. Potom tlak Seničanov ustál, futbal upadol do priemeru a odohrával sa medzi oboma šestnástkami. Jedinú vážnejšiu možnosť na vyrovnanie mali hostia tesne pred odchodom na prestávku. Hostia mohli vyrovnať v závere polčasu po akcii, na konci ktorej bol Lovás. Keďže sa mu to nepodarilo kvôli dobrému zákroku Šullu, viac sa toho v prvom dejstve neudialo.

Ak diváci čakali po zmene strán gólový uragán an jednej či druhej strane museli byť poriadne sklamaní. Duel skĺzol do slabšieho priemeru a preto sa toho veľa na ihrisku nedialo. Domáci viedli len o jeden gól, ale i tak nemali veľkú snahu na to, aby sa ešte dostali dopredu a skúsili skóre navýšiť. Chýbal ako pohyb tak aj lepšia finálna fáza a moment prekvapenia. Omladený káder hostí pre zmenu nemal proti konsolidovanej obrane veľa nárokov. Na domácej strane ohrozili brankára Šavola Piroska s Chvátalom, za hostí sa pokúšali o gól Almaský, Janič či Práznovský, no narazili len na pripraveného Šullu. Napokon si to už domáci ustrážili, hoci druhý polčas si za rámec nedajú. Tri body ostávajú doma, Senica poskočila na štvrté miesto. Horšie je to s Ružomberkom, ktorý sa po výhre Košíc dostal do problémov a od posledného miesta ho delí už len skóre.

MFK Košice - ŠPORT Podbrezová 3:0

13.09.2014 15:30

Góly: 37. Miroslav Viazanko, 51. Dávid Škutka, 82. Ján Novák

V Košiciach začínajú pre zmenu sľubnú sériu. Neprehrali už tretí zápas za sebou, tentoraz si podľa našich predpokladov vychutnali nováčika z Podbrezovej. Do streleckej listiny sa zapísali tri dôležité opory domácich; Viazanko, Škutka a Novák.

Futbalistov privítal na Čermeli veľmi ťažký terén, ale narozdiel od Banskej Bystrice regulérny. Hralo sa teda podľa možností a prv mali možnosť na zmenu skóre hostia. Andrič mieril vedľa a podobne pochodil aj Haskič na strane Košičanov. Ten však nedal dobrú možnosť sám pred brankárom. Hráči sa pokúšali o strely z diaľky, pravda, čo iné im na nepríjemno mteréne ostávalo. V 19. minúte strieľal nebezpečne Podio a o päť minút nebol úspešný ani jeho spoluhráč Gál-Andrezly. Domáci s pribúdajúcimi minútami dostávali hru do svojej réžie a v 28. minúte nebezpečne hlavičkoval Haskič a krátko po ňom Maťašovského zamestnala tvrdá strela Škutku. Strelecky aktívny Gál-Andrezly skúšal šťastie na opačnej strane v 34. minúte, no jeho razantný pokus spoza šestnástky tesne minul hornú žŕdku. Pár minút pred koncom prvého polčasu sa do šance rútil Viazanko, vychutnal si obranu a napálil do siete prvú loptu - 1:0. Tak sa skončilo aj prvé dejstvo.

To bola pre MFK voda na mlyn, hostia pre zmenu nemali čo povedať od inkasovania a na ihrisku to mali za daného stavu ťažké. Keď pridal druhý zásah hlavičkou navrátilec Škutka, bolo prakticky vymaľované - 2:0. Šancu na kontaktný gól mal dvadsať minút pred koncom Nworah, ale Stijakovič bol proti zmene skóre. V 78. minúte zakončil Bukata rýchly protiútok domácich iba prudkou strelou do brankára Maťašovského. Necelú tisícku košických divákov potešil v 82. minúte aj Ján Novák, ktorý lobom prekvapil brankára hostí. A mohlo to byť pre MFK ešte veselšie, lenže Novák a ani Haskič hneď na to už svoje gólové šance nepremenili. Viac sa teda toho neudialo, ale Košičania suverénne zdolali nováčika, čím si napravili chuť po zbabranom úvode ďalšími tromi bodmi. Stále sú síce na dne, ale už na dosah ostatných konkurentov.

Spartak Myjava - Spartak Trnava 2:0

12.09.2014 18:30

Góly: 9. Štefan Pekár, 66. Peter Jánošík

Tri body ostali na kopaniciach, kde si v súboji dvoch Spartakov so súperom lepšie poradil ten myjavský. Nedal šancu hosťom, ktorý vonku nevyhrali už v šiestom dueli a môžu sa ocitnúť po tomto kole až na predposlednom mieste. O osude rozhodli Pekár s Jánošíkom.

Na svojho staršieho brata vybehla Myjava ofenzívnym štýlom a neubehlo ani desať minút, keď sa ujala vedenia. Šancu otvoriť skóre mal v skrumáži najprv Sládek, ale keď neuspel, naservíroval ešte loptu Pekárovi. Ten z prvej upratal loptu do rohu brány a bolo 1:0. V žičlivej atmosfére sa ďalej hral pekný futbal s motiváciou domácich súpera doraziť do kolien ďalším zásahom. Kopaničiari hrozili aj v 13. minúte, ale Janečka odvrátil v poslednej chvíli pred Šimonekom. Postupne sa čoraz viac do hry dostávala aj Trnava. V 22. minúte prihral Schranz zľava pred bránu Vlaskovi, ktorý z otočky napálil loptu do brvna. O dve minúty neskôr vyslal ďalekonosný projektil Cleber, Solnička bol pozorný a vyrazil. Po polhodine hry bol domáci "gólman" opäť v permanencii po zakončení Schranza. Po polhodine hry sa dostal do šance opäť Pekár, ale mieril vedľa. Janečka nedal v závere polčasu hlvičkou a preto sa šlo do kabín za stavu 1:0.

Po zmene strán mali tímy menej šanci na zmenu skóre, najmä hostia sa na ihrisku miestami hľadali. Čiernobiely Spartak mal hru pod kontrolou a umným uzatvorením svojho priestoru nedával možnosť na vyrovnanie. Pekár nezvýšil vo svojej šanci skóre, Jendrišek pre zmenu takisto nezabezpečil chod od začiatku a teda presným zásahom na 1:1. Plynula hodina hry. V 67. minúte našla lopta po rohovom kope Černáčka, ten zakončoval nevydarene "nožničkami", lopta však doputovala k voľnému Jánošíkovi a ten sa zoči-voči Rusovovi nemýlil - 2:0. V 74. minúte sa aktívny Vlasko predral s loptou dopredu, strelou pohladil len hornú sieť brány. Krásnou kombinačnou akciou sa prezentovali hráči v čiernobielych dresoch v 80. minúte, Duga dal vľavo Pekárovi, ten našiel v 16-tke nabehnutého Bílovského, no loptu poslal iba nad bránu. Dobrú šancu na skorigovanie výsledku mal Jendrišek, ale z ťažkej pozície len našiel pripraveného Solničku. V závere sa už hosťom takisto nepodarilo presadiť sa a zaknihovali opäť nepriaznivé skóre na ihrisku súpera. Naopak, Myjava oslavuje tri body doma proti ďalšiemu ašpirantovi na najvyššie priečky.