Fortuna liga - souhrn 7. kola

22.08.2014, 20:36, aktualizováno 24.08.2014, 17:57
Žilina smetla Zlaté Moravce a vede tabulku, protože dosud první Trenčín jen remizoval v Senici a Slovan Bratislava poprvé ztratil, kdy v závěru utkání prohrál v Myjavě. Ružomberok si poradil s nováčkem z Podbrezové a Bánská Bystrica remizovala s Dunajskou Stredou. Poprvé vyhrály Košice, jež doma udolaly Trnavu...

MFK Košice - Spartak Trnava 2:0

24.08.2014 16:00

Góly: 26. Boris Sekulic, 90+2. Jozef Skvašík

Prvé víťazstvo Košíc v sezóne prišlo v štastnom siedmom kole. A veruže sa východniari už museli chytiť, pretože sa pred nimi nebezpečne začal vzďaľovať aj Ružomberok. Nad sily boli na Čermeli domáci Spartaku Trnava, ktorý si tak nenapravil chuť po zbrabranom zápase s FC Zurich.

Šancu pritom hostia na vedenie mali už po pár minútach. Jendrišek však v dobrej možnosti nedal jasnú gólovku, keď si s odkopom nepotykal Darko Tofiloski. Potom prevzali taktovku pod svoju moc Košičania a po štvrťhodine hry mal šancu na zmenu skóre Viazanko. Rusov si však poradil a nedovolil komplikácie. O päť minút neskôr sa do stopercentnej šance dostal Škutka, ktorý síce prekonal Rusova, ale Greššák v poslednej chvíli poslal loptu vedľa pravej žrde. Na opačnej strane pohrozil Siva, stav sa však nezmenil. Skóre duelu otvoril v 26. minúte košický obranca Sekulič, ktorý prízemnou strelou obstrelil Rusova - 1:0. V ďalšom priebehu obidve družstvá pozorne bránili a vyrážali do protiútokov. K vyrovnaniu bol blízko ešte v prvom polčase Schranz, ale Stijakovič si udržal čisté konto a do kabín sa šlo za tesného stavu pre domácich.

Spartak sa mohol dostať do manka o dva góly v čase, keď sa ešte len druhý polčas rozbiehal. To Kavka hlavičkou minul len len. Jendrišek potom vystrašil Stijakoviča dobrou ranou, lenže nepodarilo sa vyrovnať ani jemu. Slovenský reprezentant mohol mať na kopačke gól aj štvrťhodinu pred koncom, lenže opäť ho brankár vychytal a jeho šancu zmaril. O minútu neskôr sa po centri z pravej strany dostal k hlavičkovému zakončeniu Sekulič, no netrafil hosťujúcu bránu. Po góle volalo predovšetkým zakončenie Haskiča, ktorý z rohu šestnástky "vyprášil" rukavice trnavského brankára. V 82. minúte mali hostia výhodu pokutového kopu, keď Bašista nedovolene zastavil nabiehajúceho Sivu. Loptu si na biely bod postavil kapitán Vlasko, ale Stijakovič mu vystihol smer a loptu vytlačil na rohový kop. Keďže Trnava vsadila všetko na jednu kartu, viac priestoru sa vytvorilo pre hostiteľov zápasu. A vyplatilo sa pre vraňarov, pretože po rohovom kope unikol Viazanko, posunul Skvašíkovi a ten pečatil prvé víťazsvo Košíc v novom ročníku. A vôbec, získali aj prvé body, ktorými sa priblížili Ružomberku. Trnava, naopak, po spackanom pohárovom zápase so silami nestačila na súpera ani tentoraz.

MŠK Žilina - FC Zlaté Moravce 4:0

23.08.2014 19:30

Góly: 24. Milan Škriniar (pen.), 28. Peter Lupčo, 83. Michal Škvarka, 90+2. Viktor Pečovský

Žilina potvrdila úlohu favorita a na domácej pôde deklasovala Zlaté Moravce jednoznačným pomerom 4:0. Zverenci Adriána Guľu mali po celý zápas jasnú prevahu, ktorú v konečnom dôsledku potvrdili aj výsledkovo.

Mladý káder MŠK sa od začiatku snažil produkovať tradičný kombinačný futbal aktívny smerom dopredu. Domáci podnikali predovšetkým rýchle krídelné akcie a ViOn mal čo robiť, aby ich dokázal brániť. V 22. minúte sa faulom v pokutovom území previnil Mujkoš a Július Straka nariadil pokutový kop. Loptu si na biely bod postavil Milan Škriniar a jednoduchou strelou do stredu bránky prekonal Kováča - 1:0. Vzápätí mohol navýšiť skóre William, no z dobrej pozície netrafil bránku. O niekoľko sekúnd na to však hostia inkasovali druhý gól. Domáci skvelou kombinačnou akciou rozobrali hosťujúcu obranu a peknú akciu presne zakončil Lupčo - 2:0. Po polhodine hry mohol kontaktný gól streliť Ďurica, no jeho pokus stlmil Krnáč a vzápätí spred bránkovej čiary odkopol Piaček. V 36. minúte sa po štandardke v dobrej pozícii ocitol Mihálik, no z prvej mieril nad. Žilina v závere prvého dejstva pokračovala v aktívnej hre, no z nej už do polčasového hvizdu ďalší gól nestrelila.

Domáci mali naviac aj v druhej časti hry. V 50. minúte mohol svoj druhý gól streliť Lupčo, no jeho dobre mierený pokus mieril tesne vedľa. V ďalších minútach bola iniciatívnejšia stále Žilina, no hra bola o niečo pokojnešia a hralo sa viac v strede poľa. V 67. minúte krásne napriahol striedajúci Škvarka, no ešte krajším zákrokom sa prezentoval Kováč. Po niekoľkých "hluchých" minútach zápasu dostala hra opäť grády v závere zápasu. Všetko rozbehol v 83. minúte Škvarka. Ten opäť napriahol spoza šestnástky a aj s prispením Kováča dostal loptu do siete - 3:0. Vzápätí spálil obrovskú šancu Jelić, no v nadstavenom čase sa ešte podarilo skórovať Pečovskému. Slovenský reprezentant vyslal krásnu krížnu strelu a krásnym angličákom roztlieskal domácich priaznivcov - 4:0. Žilina si po skvelom výkone pripísala jasné víťazstvo 4:0, ktoré ich priebežne posúva na líderskú pozíciu.

Spartak Myjava - Slovan Bratislava 2:1

Góly: 33. Marek Kuzma, 89. Štefan Pekár - 2. Juraj Halenár

Bratislavský Slovan si pripisuje prvé zaváhanie v tejto sezóne Fortuna ligy. Belasí podľahli na pôde Myjavy 1:2, keď Spartak v závere víťazným gólom spasil Štefan Pekár.

Slovan vstúpil do zápasu ako z najlepšieho sna. Vedenia sa ujal už v druhej minúte, kedy Halenár skvelým priamym kopom otvoril skóre - 0:1. Belasých tento rýchly gól povzbudil, no o desať minút si musel dávať pozor. V jeho pokutovom území vznikla skrumáž, no Pekár z dobrej pozície nepochodil. Myjava sa v ďalších minútach snažila hrať útočne a po polhodine hry sa jej aj podarilo vyrovnať. Gólová situácia opäť nastala po priamom kope, ktorý zahral Pekár na hlavu Kuzmu a ten nechytateľnou hlavičkou prekonal bezmocného Perniša - 1:1. V závere sme ešte zaregistrovali šancu domáceho Jánošíka i hosťujúceho Meszárosa, no obe ostali nevyužité a stav sa teda nemenil.

Druhé dejstvo začalo celkom svižne. Už po piatich minútach mohol Myjavu poslať do vedenia Sládek, no ten nedokázal skórovať po odrazenej lopte. Vzápätí si na druhej strane skvele rozumel Štefánik s Halenárom, ale druhý menovaný mieril z dobrej pozície vedľa bránky. O niekoľko sekúnd na to sa v skvelej šanci ocitol Štefánik, ale zblízka mieril trestuhodne iba na Solničku. V 67. minúte nepríjemne nacentroval hosťujúci Meszáros, prudkú loptu nepríjemne stečoval domáci obranca Černáček a veľa nechýbalo, aby bol Solnička prekonaný. O päť minút neskôr sa vo vyloženej šanci ocitol opäť Štefánik, no nová posila Slovana pohorela aj tentokrát na bravúrnom Solničkovi. Desať minút pred koncom predviedol skvelú individuálnu akciu Soumah, zakončil ju však len tesne vedľa. V 84. minúte vypálil z otočky Šimonek, no Perniš bol na správnom mieste. Skúsený brankár Slovana však bol o päť minút bezmocný. Po skvelom centri Kasteloviča sa úspešným akrobatickým zakončením prezentoval Pekár - 2:1. Spartak si už tesné víťazstvo nepustil a v prvom domácom zápase si pripisuje výhru 2:1 nad favorizovaným Slovanom.

Dukla Banská Bystrica - DAC Dunajská Streda 0:0

23.08.2014 19:00

Góly: -

V 7. kole Fortuna ligy bol na programe aj súboj Banská Bystrica - Dunajská Streda. Mužstvá sa po vyrovnanom zápase rozišli zmierlivo bezgólovou remízou.

Prvá vážnejšia šanca sa zrodila v 8. minúte, kedy sa nepríjemným strieľaným centrom prezentoval Szabó. Boroš však aj s problémami loptu dostal do náručia. Aktívnejší hostia sa mohli dostať do vedenia v polovici prvého dejstva, no po peknej spolupráci Jurča a Straku mieril druhý menovaný nad bránku. Postupom času sa hra vyrovnala, no o žiadny vzruch sa mužstvá nepostarali. Hralo sa predovšetkým v strede poľa, hra sa prelievala zo strany na stranu, no útočné akcie zlyhávali na pozorných obranách na oboch stranách.

Dunajskú Stredu mohol v druhom polčase po niekoľkých sekundách poslať do vedenia Krišto, no jeho gólové zakončenie skvele blokoval Ľupták. V ďalších minútach sme opäť sledovali opatrnú hru, o žiadne futbalové divadlo sa nejednalo. V 67. minúte mohol domácich priaznivcov potešiť Dolný, no jeho prízemný pokus skončil o niekoľko milimetrov vedľa. Vzápätí sa Dukla opäť dostala do šance, Vajdovovej hlavičke ale rovnako chýbal kúsok ku gólu. Desať minút pred koncom sa v skvelej pozícii ocitol domáci Dolný, Penksa však opäť očami vytlačil loptu mimo bránky. V 85. minúte pekne napriahol hosťujúci Straka a jeho strele taktiež veľa nechýbalo ku ceste medzi tri žrde. Víťazstvo mohol v nadstavenom čase na domácu stranu strhnúť Střihavka, no Penska skvele podržal hosťujúci tím.

MFK Ružomberok - ŠPORT Podbrezová 2:0

23.08.2014 18:30

Góly: 61. Adam Zreľák, 82. Dominik Kružliak

Prvú výhru v sezóne zaznamenal aj Ružomberok, ktorý sa doposiaľ trápil. Odniesla si to v ostatnom čase vo forme hrajúca Podbrezová a to výsledkom 2:0.

Na Liptove sa hostia súpera vôbec nezľakli a spočiatku si podmanili priebeh hry vo svoj prospech. Po pár minútach sa musel Šavol mať na pozore, pretože ho delovkou preveril Podio. A hoci nemieril presne, udával tón prvých momentov duelu. V 24. minúte sa zrodila prvá šanca zápasu, Nworah sa ľahko uvoľnil na ľavej strane, v hĺbke ružomberskej šestnástky ideálne našiel Podia, ale Argentínčan vyslal iba slabučkú loptu do stredu brány. Potom sa Gal-Andrezly po narážačkách s Nvorahom stroskotal až na Šavolovi. Domáci brankár neskôr Pančíkov priamy kop vyrazil preč a keďže veľa práce Maťašovský na druhej strane nemal, preto sa v prvom dejstve diváci gólov nedočkali.

Po zmene strán sa oba tímy snažili o zmeny smerom dopredu, nemožno im to uprieť, ale viazla im kombinácia, finálna fáza nebola v stopercentnom poriadku a preto sa nie a nie dočkať prvého gólu. Zmenilo sa to až po hodine hry. Zreľák po nenápadnej akcii zblízka poslal Ružomberok do vedenia. Snaha Podbrezovej o vyrovnanie nič vážnejšie nepriniesla. V 77. minúte zdiaľky sa Lovás pokúsil ohroziť Maťašovského a jeho štipľavú strelu odvrátili hostia na roh. V 82. minúte na piaty rohový kop MFK si medzi stopérmi súpera vyskočil Kružliak a zvýšil na 2:0. Zabezpečil tak pre Ružomberok vôbec prvé víťazstvo v sezóne, doma s nováčikom uspel tak, ako by si to možno priali aj v iných zápasoch. Hostia nemusia zúfať, každé séria raz skončí a nová sa môže naštartovať.

FK Senica - AS Trenčín 1:1

22.08.2014 18:30

Góly: 59. Jan Kalabiška - 84. Ramon

V piatkovej predohrávke 7. kola Fortuna ligy sa zrodila deľba bodov. Na Záhorí tak Trenčín potvrdil neporaziteľnosť v novom ročníku, Senica pre zmenu kráľovnú remízových výsledkov. Hostia zachraňovali bod pár minút pred koncom odpoveďou na gól Kalabišku.

Pred domácim hľadiskom sa Senici hralo v ofenzíve ľahšie a mali viac minút loptu na kopačkách. Zato Trenčín sa spoliehal na chyby súpera a vyrážal do brejkov. Dobrú šancu na otvorenie skóre mal po štvrťhodine hry Majtán, po spolupráci s Piroškom však skvele zasiahol Volešák. Zaujala ešte tvrdá strela domáceho kapitána Pirosku v 31. minúte, aj tentoraz bol Volešák na mieste. Trenčania mali zopár náznakov a viacero rohových kopov. Gólman Šulla sa však v bráne mietami nudil a preto keď sa viac šancí nezrodilo, do kabín sa išlo po nezáživnom výkone oboch tímov s tým, že gól nepadol.

Diváci čakali na oživenie duelu a po pár minútach od zmien strán sa to skúsil vyplniť Edmond. V sľubnej možnosti mu však Šulla loptu do siete dopraviť nedovolil. Trestali tak domáci hráči. Ešte pred hodinou hry sa zrodil veľmi pekný protiútok na pravej strane, kde skvele potiahol loptu Majtán a keď videl voľného Kalabišku, nabil mu na vedúci gól. Český dlháň rutinérsky prehodil Volešáka a bolo 1:0. Trenčania mali loptu na svojich kopačkách, ale pozorná obrana na čele so stopérmi Pavlíkom a Pillárom im nedovovolila dostať sa do zakončenia. V 70. minúte po prvýkrát nastúpil vo Fortuna lige po ťažkom zranení Seničan Kóňa. O päť minút sa zranil Seničanom aj ďalší hráč Hlohovský a taktiež musel byť striedaný. Trenčania sa nevedeli dostať do gólovej šance a tak im k vyrovnaniu pomohla štandardná situácia. Ramon v 83. minúte však predsa len zariadil remízu a to po rohovom kope. Odrazená lopta sa dostala k nemu a nemal problém vyrovnať. V závere mohli strhnúť vedenie na svoju stranu opäť hostitelia duelu, ale Majtánova hlavička už do siete neprenikla. Trenčín si pripísal dobrý bod, opäť neprehral, ale o prvé miesto môže prísť. Senica potvrdila kráľovnú remízových výsledkov.