Fortuna liga - souhrn 6. kola

22.08.2015, 17:55, aktualizováno 23.08.2015, 20:51
Žilina porazila Senici, Trenčín se rozešel smírně s Ružomberokem. Svou první výhru v nové sezoně zaznamenaly Zlaté Moravce. Na půdě Skalice sice musely dohánět manko, nakonec si ovšem odvážejí tři body za výhru 3:2. Dunajská Streda uspěla v Michalovcích a sobotu ve znamení výher hostí podtrhla Myjava...

MŠK Žilina - FK Senica 4:1

23.08.2015 19:00

Góly: 42. Milan Škriniar (pen.), 54. Matej Jelić, 63. William, 78. Lukáš Čmelík - 19. Tomáš Komara

Pod Dubňom sa pokračuje vo víťaznej vlne, Žilina zvládla generálku na odvetu s Bilbaom a vyhrala so Senicou jednoznačne 4:1. Pritom opäť prehrávala, hoci tentoraz len 0:1. Hrdinami sa stali štyria rôzni hráči, opäť sa do siete v lige trafil Jelič a sekundoval mu napríklad aj William.

Formu ako hrom na domácom štadióne Žilina potvrdila v súboji so Senicou, kde šlo o generálku na odvetu duelu s Athleticom Bilbao. Tréner Guľa urobil v zostave niekoľko zmien, už od začiatku začal hrdina William. Šošoni ale úvod príliš nezachytili a prvú možnosť mal Mráz na strane hostí. Potom sa do šance dostal William, ale loptu do siete tiež neposlal. Oveľa bližšie ku gólu mal brazílsky strelec v 16. minúte, ale center Čmelíka z pravej strany poslal ľavačkou iba tesne vedľa pravej žrde Šullu. Seničania kontrovali onedlho Komarovým pokusom spoza 16-tky, po ktorom musel Volešák loptu vytesniť na roh. Po ňom ale už v poslednej dobe poriadne neistý Volešák kapituloval a to v momente, keď sa tečovaná rana Komaru dostala do siete - 0:1.

Žilina teda opäť musela začať otáčať duel pred vlastnými fanúšikmi, hoci len manko s jedným gólom. Po rohu v 33. minúte a zmätkoch v 16-tke hostí sa dostal k zakončeniu Králik, ale trafil iba do ľavej spojnice Šullovej brány. V 41. minúte vysunul Škvarka do šance Mihalíka a ten ešte nahrával Čmelíkovi. Tam však zaúradoval Dolný a po faule musel ísť pod sprchy. Škriniarovi sa tak naskytla šanca vyrovnať z penalty a túto ponuku aj využil. Polčas výsledkom 1:1 aj skončil.

Domácim jednoznačne situácia z konca polčasu pomohla a boli na koni. O jedného viac mali zrazu výsledok vo svojich rukách a veruže sa s tým chceli popasovať čo najlepšie, aby ten ďalší zásah prišiel čím skôr. Snažil sa o to Káčer, mieril svoju zaujímavú ranu tesne vedľa. Potom prišiel do hry Jelič a začal robiť na ihrisku poriadku. Škvarkovu strelu doklepol do siete a bolo 2:1. Najlepší strelec ligy potvrdil svoju povesť kanoniera už 6. zásahom. O necelých desať minút navýšil žilinský náskok William, keď kĺzačkou zužitkoval dobrú prácu a prihrávku Škvarku. Domáci sa už bavili futbalom a po krásnej akcii sa cez Jeliča a Čmelíka mohol do streleckej listiny opäť zapísať William, no sám pred Šullom trafil v 70. minúte iba senického gólmana. Priaznivý výsledok potom uzavrel šikovný Čmelík, presne usmernil pas Mazáňa a upravil už na 4:1.

Domácim to nestačilo a mali ešte niekoľko šancí na zmenu skóre, no hostia už odolali. Aj tak si však odnášajú debakel, o mnohom rozhodla červená karta Dolného a vyrovnávajúci gól do šatne. Naladenie na Španielov tak šošoni zvládli, teraz im už len ostáva držať palce v ceste za skupinovou fázou Európskej ligy.

AS Trenčín - MFK Ružomberok 1:1

23.08.2015 16:30

Góly: 5. Peter Kleščík - 63. Andrej Lovás

AS Trenčín nepotvrdil výsledkom úlohu favorita, keď s Ružomberkom na domácej tráve iba remizoval 1:1 (1:0). Zároveň prvýkrát v sezóne inkasoval gól.

Už v 5. minúte potom, čo Trenčania podržali loptu na polovici súpera, Guba sprava nacentroval a našiel úplne voľného Koolwijka. Holanďan poľahky do protipohybu brankára otvoril skóre - 1:0. V 12. minúte zahrával priamy kop z veľmi veľkej diaľky Rundič. Strela mu sadla a Trenčan napálil pravú žrď Tofilovského brány. V 15. minúte si na loptu nabehol Bero a zo strany mieril sám na brankára. Tofiloski vybehol a loptu domácemu hráčovi zastavil. O minútu nato Šemrinec boxoval na prvý ružomberský roh. Maslo potom po centri brankára prehlavičkoval.

V 21. minúte nekrytý Guba nepremenil šancu, keď iba napálil do brankára. Lovás z diaľky natiahol Šemrinca, ktorý vyrazil na tretí roh hostí. Dobrú šancu nezakončil Van Kessel prihrávkou, ktorá vari bola výhodnejšia. V poslednej minúte prvého dejstva Koolwijkov roh našiel Bera, ktorý hlavičkou preloboval bránu.

Už dve minúty po obrátke lopta našla hlavu Kessela, ktorý ju poslal do brvna ružomberskej bránky. V 54. minúte Guba strieľal zblízka, ale nestihol to predtým, ako mu do strely skočil hráč a loptu tečoval. V 62. minúte Trenčín prvýkrát v sezóne, a to v 6. kole, inkasoval. Sám pred Šemrincom Jakubko trafil iba do brankára, no loptu dostihol a nahral naspäť pred brankára úplne voľnému Lovásovi. Ten loptu netrafil dobre, ale predsa len na ňu gólman AS nedosiahol - 1:1.

V 70. minúte rozhodca odpustil Ružomberčanom faul Jakubka na Koolwijka, Ružomberčania prečíslili domácich, no prekombinovali to. V 74. minúte ďalší podarený pokus Rundiča z veľkej diaľky Tofilovský vytlačil na roh. Skúšal strieľať Kleščík aj Holúbek, no hoci presne, bolo to z diaľky. Trenčín mal hernú prevahu, ale do veľkej šance sa nevedel dostať. V samom závere riadneho hracieho času takúto loptu dostal Balu, ktorý kľučkoval. Na druhej strane Cheptinov aut posunul Maslo na Jakubkovu hlavu, ktorého zblízka vychytal Šemrinec. AS doplatil na nepremieňanie šancí a s Ružomberkom remizoval 1:1 (1:0).

ŠPORT Podbrezová - Spartak Myjava 1:2

22.08.2015 19:00

Góly: 58. Juraj Pančík - 43. Tomáš Kóňa, 75. Erik Daniel

Podbrezová odštartovala pôsobenie na vynovenom štadióne prehrou. Myjavskému Spartaku podľahla 1:2 (0:1).

V 9. minúte nacentroval Andrič a Vaščák v dobrej pozícii hlavičkoval nad bránu Solničku. O minútu nato domáci brankár vybehol proti Beňovi, ktorý poslal loptu tesne vedľa brány. V 17. minúte sa Vaščák od rohovej zastávky dostal cez Banoviča s Chovancom a Andrezlyho pokus z dobrej pozície zrazili hostia na roh. V 29. minúte center pred Kuciakom pustil Sládek. Brankár Podbrezovej sa dostal do úzkych a vyrazil na roh. V 43. minúte odcentroval Piroška a Podbrezová odvrátila. Na ďalší center naskočil Kóňa a Kuciaka prekonal - 1:0 pre hostí. V závere polčasu boxoval ešte Solnička strelu domácich. Tímy išli do kabín za jednogólového vedenia hostí. Počas prestávky sa klub rozlúčil s hráčmi, ktorí v minulej sezóne ukončili kariéru: Vratislavom Greškom a Jozefom Hanákom.

V 50. minúte Melunovič prebral loptu na šestnástke, otočil sa, ale namieril tesne mimo. Ulička do šestnástky našla Vaščáka vo veľmi dobrej pozícii. Hráč Podbrezovej Solničku prehodil, ale pred bránkovou čiarou odkopol hosťujúci obranca. Podbrezovej sa podarilo vystupňovať tlak. V 58. minúte center Migaľu zľava prepadol defenzívou na voľného Pančíka. Ten si loptu posunul a zrazená strela skončila za chrbtom brankára - 1:1. Daniel si loptu zasekol na hranici šestnástky Migaľu a vystrelil tesne nad brvno. Podbrezová vyvíjala aktivitu smerom dopredu, avšak hosťom vyšiel protiútok. V 75. minúte sa zľava dostal do šestnástky Pekár. Prihral nepokrytému Danielovi, a ten rozhodol - 2:1 pre Myjavu. V nadstavenom čase Pekár ešte trafil žrď a dorážku Kuciak vyrazil. Myjava zvíťazila na Horehroní 2:1 (1:0) a upevnila si pozíciu na vrchných priečkach tabuľky.

Zemplín Michalovce - DAC Dunajská Streda 0:3

Góly: 37. Ákos Szarka, 63. Pape Macou Sarr, 75. Branislav Ľupták

Domáce Michalovce podľahli v 6. kole Fortuna ligy hosťom zo Žitného ostrova vysoko 0:3 (0:1). Duel sledovalo vyše 4000 divákov.

V úvodných minútach sa hral medzišestnástkový futbal a hra ostala v strede ihriska prakticky počas celého prvého polčasu. V 15. minúte odvrátil hlavou po priamom kope súpera Michalík. V 22. minúte bol v dobrej pozícii Szarka, ale rozhodcovia mu odmávali ofsajd. Iniciatívu potom prevzal viac DAC. V 25. minúte odvracali po priamom kope domácich hostia. Do stredu brány strieľal spoza šestnástky Kunca. V 37. minúte prenikol do šestnástky Szarka a popri Raškovi otvoril skóre - 1:0 pre dunajskostredský DAC. V 40. minúte strieľal zvnútra šestnástky Sarr , avšak vysoko nad. Do kabín išli s jednogólovým vedením hostia zo Žitného ostrova.

V 49. minúte nahrával pred bránu Pačinda a Szarka nedočiahol na malom vápne na loptu. Pred sebou mal pritom prázdnu bránu. V 57. minúte napálil Pačinda do bočnej siete. V 62. minúte sa strelou z hranice šestnástky prezentoval Szarka. Gólman Raška prízemnú strelu vyrazil a lopta sa dostala na kopačky Sarra, ktorý ju usmernil do michalovskej bránky - 2:0 pre DAC: Definitíva prišla v 74. minúte. Ľupták sa dostal k lopte v šestnástke, dokázal obohrať obranu domácich a na dvakrát prekonal Rašku. Ten prvú strelu vyrazil, na dorážku však už nestačil - 3:0. Hostia následne podržali loptu na kopačkách na vlastnej polovici. Pred vyše štyrmi tisíckami divákov sa skóre viac nemenilo. DAC Dunajská Streda zvíťazil na Zemplíne, keď domáce Michalovce zdolal vysoko 3:0 (1:0). Toto víťazstvo tímu z juhu Slovenska pomohlo udržať sa v najvyššej časti tabuľky aktuálnej sezóny.

MFK Skalica - FC Zlaté Moravce 2:3

22.08.2015 16:00

Góly: 4. Mário Kurák, 56. Michal Gašparík - 32. Peter Orávik, 69. Peter Orávik, 75. Stefan Cebara

Druhý domáci zápas v histórii MFK Skalica a opäť prehra 2:3. Záhoráci tentoraz neudržali vedenie 1:0 a 2:1 a prvé tri body v sezóne si tak po obrate pripisujú Zlaté Moravce. Hrdinom sa stal dvojgólový Orávik a rozhodujúci zásah zaznamenal Cebara.

Oba tímy mali o čo hrať, Skalica si chcela prvé tri domáce body prinavrátiť po minulotýždňovom výpadku s Trnavou. Zato Zlaté Moravce mali ešte vyššiu motiváciu, keďže v sezóne ešte nevyhrali ani raz. Opäť to na začiatku vyzeralo veľmi dobre s domácim tímom, pretože už po štyroch minútach sa ujali vedenia zásahom Kuráka. Na jeho pohotovú ranu nemal brankár nárok a bolo 1:0. Chvíľu sa zdalo, že opraty zápasu bude držať po góle v rukách práve hostiteľský tím, lenže opak bol pravdou. Postupne sa k diktovaniu tempa prepracovali hostia, čo im napokon vynieslo vyrovnávajúci gól. Po polhodine hry zabudla domáceho defenzíva na nabiehajúceho Orávika, ktorý presnou hlavičkou nedal Hajdúchovi šancu - 1:1. Takýmto skóre sa skončil aj prvý polčas, keďže v jeho závere mieril Lietava len do pozície, kde Ranilovič bol pripravený.

Remízový stav sľuboval poriadnu drámu aj po prestávke a opäť to bola Skalica, ktorá aj na začiatku druhého polčasu začala diktovať tempo. Gašparík sa opäť dostal do dobrej pozície a v sezóne sa nemýlil pri šanci trafiť do čierneho ani štvrtýkrát - 2:1. Zvládol to efektne a nováčik opäť viedol. Futbal ale pokračoval v dobrom tempe na obidvoch stranách a bolo sa na čo pozerať. Zlaté Moravce sa ešte nevzdávali a potrebovali zabrať. Keďže nezahrmelo pred bránou Vionu, práve hostia si prišli pre vyrovnávajúci gól. Skalická defenzíva si opäť nedala pozor na Orávika, ktorý sa uvoľnil na ľavom okraji pokutového územia a strelou pod brvno prekonal padajúceho Hajdúcha - 2:2. To, čo si nikto v domácom tíme neželal sa stalo skutočnosťou štvrťhodinu pred koncom. Nekrytý Cebara trafil presne a to znamenalo, že tri body si prvýkrát v sezóne pripisuje Vion Zlaté Moravce. Skalici opäť nestačilo vedenie, tentoraz 1:0 a 2:1. V tabuľke po skompletizovaní kola určite klesne nižšie.