Fortuna liga - souhrn 5. kola

18.08.2018, 18:38, aktualizováno 19.08.2018, 20:56
Slovan Bratislava veze body z Ružomberoku, Trenčín se rozešel smírně s Dunajskou Stredou. Sobotní program slovenské Fortuna liga odstartoval zápasem Nitry s úřadujícím mistrem z Trnavy. Ta nepotvrdila roli favorita a veze si domů pouze bod za bezbrankovou remízu. Michalovce poté remizovaly na svém hřišti se Senicou a Podbrezová snadno přehrála Zlaté Moravce 3:0.

AS Trenčín - DAC Dunajská Streda 3:3

19.08.2018 19:00

Góly: 51. Antonio Mance, 56. Antonio Mance, 81. Desley Ubbink - 30. Tomáš Huk, 70. Christián Herc, 87. Vakoun Issouf Bayo

Fantastický duel videli diváci v Myjave, kde Trenčín remizoval s Dunajskou Stredou divoko 3:3. Hostia si udržali neporaziteľnosť, AS opäť podržal gólmi Antonio Mance.

Všetko to začalo už od 3. minúty, pretože vtedy nebezpečne strieľal Pačinda, ale gól mohli dať Trenčania, no Skovajsova strela v 9. minúte trafila len spojnicu brány DAC. Po štvrťhodine si nabehol do veľkej šance Paur, ale Jedlička jeho strelu vyrazil. V 27. minúte zmaril Jedlička ďalšiu veľkú šancu Sllegersovi a po polhodine išiel do vedenia DAC. Koštrna vnikol do šestnástky a z druhej vlny našiel na strede dobre nabiehajúceho Huka, ktorý otvoril skóre - 0:1. Takto sa skončil aj prvý polčas.

Trenčania sa od úvodu druhého dejstva už mohli spoľahnúť aj na svojho kanoniera, tréner Moniz totiž poslal na ihrisko Chorváta Manceho. Ten sa mu odvďačil dvoma gólmi v 51. a 56. minúte, najprv nekompromisne po krížnom centri do šestnástky prepálil Jedličku a potom sa šikovne presadil aj z úniku. DAC vyrovnal v 70. minúte, keď Herc pohotovo z ostrého uhla prestrelil Šemrinca. V 81. minúte opäť viedol Trenčín. Ubbink sa pri priamom kope kuriózne pošmykol, napriek tomu dal gól, keď Jedlička nečakal strelu na jeho stranu. Gólová prestrelka v Myjave však pokračovala a DAC vyrovnal v 87. minúte vďaka útočníkovi Bayovi z Pobrežia Slonoviny, ktorý hlavou po centri Kalmára z jedenástkového bodu prekonal Šemrinca. Hostia si tak udržali neporaziteľnosť a získali ďalší bod v hodine dvanástej.

Více informací k zápasu

MFK Ružomberok - Slovan Bratislava 0:2

19.08.2018 18:00

Góly: 76. Mitch Apau, 79. Andraž Šporar

Tri body z horúcej pôdy Ružomberka získal Slovan Bratislava. V prvom polčase sa dvakrát vylučovalo a hralo sa nervózne, góly padali po zmene strán. Opäť sa trafil Andraž Šporar a už vedie tabuľku strelcov.

Hralo sa aktívne už od začiatku duelu a bolo sa na čo pozerať. Prvá šanca síce prišla až po štvrťhodine hry, ale stála za to. Po faule a priamom kope totiž mieril Kostadinov nebezpečne, no Greif si s jeho pokusom napokon poradil. Urdinov mal potom sľubnú možnosť po driblinku, ale už nezakončil. Následne sa začali diať veci. Po polhodine hry videl prehnane premotivovaný Kostadinov druhú žltú a šiel predčasne pod sprchy. Holman o pár minút mal šancu, vyskúšal pozornosť Macíka, ale ten predviedol výborný zákrok a skóre sa nemenilo. V 38. Božikovu hlavičku kryl Macík a o chvíľu ho zase preveril Moha. Dlho ale Slovan nehral o jedného viac, pretože po druhej žltej šiel z ihriska aj Čavrič a na červené karty to bolo 1:1. V závere polčasu mal ešte prácu Greif, ale poradil si so šancou Gála-Andrezlyho. Nedal možnosť na radosť z gólu potom ani Holmanovi a tak diváci videli v prvom dejstve "len" dve červené.

Prestávka priniesla zrejme aj vychladnutie hláv a väčšie sússtredenie sa na hru. Šance totiž nepribúdali ako v prvom dejstve, prvá prišla až po hodine hry. Gál-Andrezly po peknej akcii ale trafil len Greifa a o pár minút Savič mohol otvoriť skóre, no Macík na druhej strane zázračne zachránil a vytlačil loptu na brvno. Lopta potom smerovala von z brány a nie dnu. Pätnásť minút pred koncom Savičevič potiahol loptu do ružomberskej šestnástky, krásne ju nahral Apauovi a ten nemal problém otvoriť skóre - 0:1. To však nebolo zo strany hostí všetko, Mohov priamy kop Macík totiž len vyrazil a Šporar bol tam, kde mal byť. Zaznamenal svoj 5. gól v lige a zaistil, že belasí neprehrali ani v Ružomberku. Ten, naopak, prvýkrát v sezóne kapituloval.

Zemplín Michalovce - FK Senica 1:1

18.08.2018 19:00

Góly: 9. Igor Žofčák - 27. Désiré Sègbè Azankpo

Prvý bod zaznamenal v aktuálnom ročníku Fortunaligy MFK Zemplín Michalovce. Na domácej tráve si na východe republiky podelil body s FK Senica po výsledku 1:1 (1:1).

V siedmej minúte Žofčákova prihrávka bola zblokovaná. Žofčák sa dostal k lopte opäť a zvnútra šestnástky trafil Tabordu, ktorý vyrazil na roh. V deviatej minúte prišla trma-vrma po centri do šestnástky. Taborda najprv zlikvidoval strelu Turika, avšak na dorážku Žofčáka z niekoľkých metrov bol krátky - 1:0. V 27. minúte sa po vhadzovaní Asmaha dostal do brejku Azankpo a technicky zvnútra pokutového územia obstrelil Kiru - 1:1. V 37. minúte Kira úspešne vychytal Castaňedu. Domáci gólman zasiahol ľavou nohou. V 39. minúte išla lopta od špičky kopačky Diarra mimo. V 44. minúte Vaščák zamotal hlavu súperovi na bránkovej čiare. Najprv bola jeho strela zrazená, potom Žofčákovi nabil na gól. Strelec prvého gólu v zápase to mieril k vzdialenejšej žrdi. Taborda už bol prekonaný, ale strelu zastavil Roberto Dias. V 51. minúte prudko zakončil Azankpo, keď half volejom mieril priamo do miest, kde bol Kira. V 53. minúte si loptu spracoval Castaňeda a preveril pozornosť strážcu zemplínskej brány. V 72. minúte nechal z protiútoku vyniknúť Kiru Azankpo. Zemplínčania tlačili svojho súpera. Sulleyho hlavička po jemnom centri Žofčáka skončila na bránkovej sieti. Po troch nadstavených minútach zápas skončil. Zemplín Michalovce remizoval so Senicou 1:1.

"Začiatok zápasu bol z našej strany dobrý. Prvých dvadsať minút sme hrali to, čo sme chceli. Išli sme do vedenia, no potom sme inkasovali gól z prvej strely na bránku. Mali sme dostatok možností streliť druhý gól, ale v šestnástke nám chýbala rozvaha. V druhom polčase sme prepadávali v obrane, súper mal po jednoduchých prihrávkach viaceré šance. Potrebujeme skvalitniť hru najmä v súperovej šestnástke," povedal po zápase tréner Michaloviec Anton Šoltis. "Oba tímy chceli body. My sme boli v úvode zápasu zaskočení, potom sme to však vyrovnali. Neskôr si oba tímy vytvorili mnoho šancí, no nepremenili ich. Z Michaloviec si odnášame jeden bod. Berieme ho, ale myslím si, že sme mohli mať aj tri," uviedol tréner hostí Frederico Ricardo.

Železiarne Podbrezová - FC Zlaté Moravce 3:0

Góly: 14. Miroslav Viazanko, 54. Michal Breznaník, 70. Miroslav Viazanko

FK Železiarne Podbrezová si v piatom kole Fortunaligy podľa očakávaní poradil s ViOn-om Zlaté Moravce jednoznačne 3:0 (1:0).

V úvode mali viac z hry a útočenia najmä domáci. Viazanko dvakrát centroval, avšak nepresne. V desiatej minúte mal čistý gól na kopačke Mikuš, avšak z hranice penaltového bodu mieril vedľa. Dlhý center smeroval na Viazanka. Matador slovenských trávnikov si nabehol do šestnástky z pravej strany a od vzdialenejšej žrde rozvlnil sieť - 1:0. Potom prevzal iniciatívu ViOn. Po centri Čögleya hlavičkoval Ďubek tesne vedľa. Na opačnej strane po centri Magdu prepálil z uhla prázdnu bránku Breznaník. Tisícka divákov videla pestrý futbal. Hostia mohli dvakrát vyrovnať Dimitrijevičom. Ten najprv vo vyloženej možnosti z päťky prestrelil a o pár minút ho vychytal Kuciak. Pred prestávkou ešte Breznaník z diaľky preveril Krnáča.

Zlatomoravčania mali priamy kop, ktorý zahral Orávik a zahlavičkoval Banovič. Opäť sa vyznamenal Kuciak. Začiatok druhého polčasu patril hosťom. Hýrili aktivitou. Opäť však inkasovali, a to po nevinne vyzerajúcej situácii v 54. minúte. Kuciak odkopával loptu, našiel na pravej strane Njireho, ten prehral protihráča, nabil Viazankovi, a ten zas pred bránou Breznaníkovi, ktorý v šestnástke nezaváhal - 2:0. V 70. minúte dostal do brejku loptu Viazanko. Išiel sám na Krnáča a bol úspešný - 3:0. Zápas sa potom vlastne už iba dohrával. Náznaky príležitostí ošetrili na oboch stranách gólmani. Železiarne Podbrezová zdolali Zlaté Moravce vysoko 3:0.

MŠK Žilina - ŠKF Sereď 2:1

Góly: 56. Michal Škvarka, 89. Róbert Boženík - 54. Bankole Adekuoroye

MŠK Žilina zdolala nováčika zo Serede gólom v samom závere 2:1 (0:0). Spestrením duelu bol výpadok umelého osvetlenia na štadióne pod Dubňom.

Nováčik zaskočil favorita hneď v úvode. Už v prvej desaťminútovke si vytvoril niekoľko šancí. Vo štvrtej minúte zasahoval proti Ventúrovej strele Holec. Menovaný o štyri minúty nato zachraňoval svojich po nebezpečnej strele Ulricha. Žilinčania hrali nezáživne, organizovaných hostí nedokázali prekvapiť, či dostať do úzkych. V 23. minúte opäť Ulrich zakončil tesne vedľa ľavej žrde. V 26. minúte mohlo byť 0:1, ale Gatarič nezakončil prienik presne. Žilinčania sa dostávali k zakončeniu iba sporadicky. V prvom dejstve nezaznamenali ani jedno poriadne zakončenie. Na strely prehrali s nováčikom po prvom polčase 5:10.

Žilinčania poslali do druhého polčasu na ihrisko dve nové tváre. Zranených Mihalíka a Holúbeka nahradili Sluka a omilostený Káčer. Avšak hrozili hostia. Gatarič prešiel cez niekoľkých hráčov do šestnástky, kde ho v šanci odstavil Kaša. Po rohu vypáli Gatarič v 48. minúte z prvej z asi 25-tich metrov. Lopta išla pod brvno a Holec ju vytlačil. Hučko po rohu odcentroval z ľavej strany a nepokrytý Adekuoroye hlavičkou rozvlnil sieť - 0:1. O dve minúty Diaz vysunul Škvarku a žilinský kapitán našiel na ľavej strane priestor medzi Nwolokorom a ľavou žrďou - 1:1. Domáci ožili, tlačili sa do šancí. V 65. minúte Diazovu strelu zlikvidoval Nwolokor a sereďský gólman si o chvíľu poradil aj s hlavičkou tiesneného Boženíka.

V 70. minúte vypadlo v Žiline osvetlenie a nasledovala desaťminútová pauza, počas ktorej prestriedali domáci aj hostia. V 84. minúte sereďská obrana upratal rodiacu sa Káčerovu šancu na roh. V 88. minúte prudké zakončenie Moronga Holec vyrazil. Jánošíkov center dostal tečom v páde za chrbát Nwolokora mladík Boženík, ktorý vo svojom štvrtom zápase skóroval už tretíkrát - 2:1. Rozhodca Dohál nadstavil kvôli výpadku osvetlenia dvanásť minút. MŠK Žilina zvíťazil nad ŠKF iClinic Sereď 2:1.

FC Nitra - Spartak Trnava 0:0

18.08.2018 16:45

Góly: -

Vyše 4 000 divákov sledovalo na vynovenom štadióne v Nitre duel proti majstrovi z Trnavy, ktorý však napokon nepriniesol ani jeden gól. Domáci tím tak síce získal aspoň druhý bod v sezóne, ale pred ďalšími sobotnými zápasmi klesol na posledné miesto v tabuľke.

Prvé víťazstvo si Nitra nedokázala pripísať ani proti unavenej Trnave na domácom ihrisku. Začala pritom lepšie, ale do nebezpečnej situácie sa nedostala. Naopak, hostia zahrozili Grendelom, lenže tomu chýbala presnosť. Už o minútu neskôr to z diaľky skúsil pre zmenu Šimončič, ale skóre sa nemenilo. Taiwo potom mal šancu na gól, ale skvelý Rusov mu zmenu stavu tiež nedovolil. Zaujala ešte hlavička Bakoša, no mierila len vedľa. Inak sa hralo vyrovnane, po polhodine hry mohol Kóňa otvoriť skóre, lenže Rusov loptu vyrazil a aktívny Šimončič mieril len do brankára. Aj Spartak si ešte vypracoval v prvom dejstve šancu, no po centri Čonku Bakoš nehlavičkoval s gólovými parametrami. Aj preto diváci gól nevideli.

Po prestávke sa naďalej hralo vyrovnaným spôsobom, nikto sa nevedel ujať vedenia. Strieľal z diaľky napríklad Rada, ale nepodarilo sa mu uspieť. Veľkú možnosť mal potom Fábry, ale odkrytú svätyňu súpera netrafil a mieril len nad. V 71. minúte center na Kotríka bol dobrý, ale lopta po tomto zakončení mierila tiež vedľa. V poslednej desaťminútovke vrhla Nitra všetky sily do útoku. V 84. minúte kopal Fábry priamy kop, ale trafil len brvno. Nitre nebolo súdené vyhrať ani s Trnavou a hoci si pripísala druhý bod v sezóne, pred ďalšími sobotnými zápasmi klesla na posledné miesto. Nič na tom nezmenila ani šanca Taiwa v samom závere a neuspel potom ani hosťujúci Bakoš.