Fortuna liga - souhrn 33. kola

20.05.2016, 22:21
Skalica prohrála 1:2 v Trenčíně a loučí se se slovenskou nejvyšší soutěží. K záchraně by jí nakonec nepomohla ani případná výhra, jelikož Michalovce zvládly svůj souboj se Žilinou. Trnava porazila Zlaté Moravce, tři body má rovněž Ružomberok...

Zemplín Michalovce - MŠK Žilina 3:0

20.05.2016 20:30

Góly: 32. Dominik Kunca, 39. Martin Koscelník, 80. Dominik Kunca

Nováčik to dokázal, v poslednom kole si zabezpečil účasť vo Fortuna lige aj pre budúcu sezónu. Pomohla mu k tomu výhra rozdielom triedy nad výsledkami zdecimovanou Žilinou. Hostia navyše dohrávali bez vylúčeného Švejdíka, jednoznačné víťazstvo sa tak zrodilo na domácej strane.

Duel sa rozbiehal s dobrým tempom nabudených Michalovčanov, ktorí mali o motiváciu postarané. Prvú šancu mal Kunca po desiatich minútach, v sľubnej príležitosti však nezakončil presne. O niečo neskôr mohla udrieť, naopak, Žilina. Ale ani nadvakrát sa lopta nedostala do siete, dobre zakročila obrana. Veľmi peknú strelu potom predviedol Hlohovský z uhla, ale mieril placírkou len takisto tesne vedľa. Kunca sa mohol zaskvieť aj po štvrťhodine hry, ale nepodarilo sa mu rozjasať tribúny ani v druhej šanci svojho tímu. Zemplínčania sa zahrávali s ohňom, pretože stav bol stále bezgólový a otvoriť skóre mohol aj Králik, ale hlavičkou trafil len brvno. Potom však už prichádzali pre domácich len dobré správy. V Trenčíne padol gól pre majstra, čo im hralo do karát a po polhodine hry viedli aj východniari. Kunca predsa len svoju šancu premenil, v brejku z ľavej strany namieril pod brvno a bolo 1:0. V tej chvíli by musel Trenčín doma pustiť dva góly proti poslednej Skalici a otakisto táčať musela aj Žilina k tomu, aby zostupovali východniari. Ešte lepšie to pre Zemplín bolo päť minút pred koncom polčasu, pekný signál zakončil na zadnej žrdi pohodlne Koscelník - 2:0. Hostia ešte mohli znížiť, ale v závere polčasu mierili v šanci len do žrde.

Po prestávke sa opäť začalo hrať aktívne pred bránou Žiliny, neúnavný Kunca tentoraz skúsil v šanci lob, ale skóre kvôli zásahu brankára nezvýšil. Čas plynul a všetko hralo pre Michalovce, k čomu pridalo aj vylúčenie Švejdíka, ktorý situáciu pre svoj tím rozhodne neuľahčil. Serečin potom po faule na Kuncu z priameho kopu mieril nad bránu. Rozhodnúť mohol Koscelník dvadsať minút pred koncom, ale mieril vedľa brány. Medzitým sa opäť triasla konštrukcia brány po rane Žilinčanov, ale desať minút pred koncom sa opäť dočkal najaktívnejší hráč na ihrisku, Dominik Kunca. Po strele a zákroku brankára len dorazil loptu do siete a bolo vymaľované - 3:0. Napokon sa teda nováčik z východu v lige zachránil, čím odsúdil aj kvôli prehre Skalice na ihrisku Trenčína do II. ligy práve Záhorákov. Šošoni napokon obsadili len piate miesto, takže európske poháre sa tentoraz pod Dubňom hrať nebudú. Sezóna 2015/2016 je na konci, všetky tajničky ročníka sú vyriešené.

Více informací k zápasu

MFK Ružomberok - DAC Dunajská Streda 3:0

Góly: 28. Tomáš Ďubek (pen.), 44. Miloš Lačný (pen.), 72. Štefan Zošák

Až v poslednom kole sezóny si Ružomberčania napravili chuť, keď pred vlastnými fanúšikmi zdolali na jar takisto nevýraznú Dunajskú Stredu. Vďaka tomu súpera predbehli a vybojovali si šieste miesto. O osude rozhodli dve penalty a celkovo sa presadili tri dôležité opory tímu. Hostia nevsietili ani jeden zásah a s ročníkom sa lúčia na siedmej priečke.

Na začiatku jarnej časti to vyzeralo, žeby o korunu kráľa strelcov zabojovať aj Miloš Lačný. Napokon sa mu to nepodarilo, pretože MFK ťahal neúspešné série výsledkov bez výhry. V poslednom zápase sezóny si tak aspoň chcel napraviť chuť a nedať šancu Dunajskej Strede. Skúšal to pred bránou na začiatku duelu najmä kanonier Lačný, ale dvakrát mu to spomedzi obrancov nevyšlo. Po štvrťhodine hry potom mal šancu na otvorenie skóre Nagy, ale Miloševič si s ním poradil a skóre sa nemenilo. Boszorád na druhej strane zachraňoval pri šanci Polievku, gól ale potom padol po faule na Jakubka vo vápne a premenenej penalte Ďubeka - 1:0. Domáci ožili a hnali sa za ďalším zásahom, pričom aktívny bol najmä Lačný. Neuspel však päť minút pred koncom polčasu, ale vynahradil si to pri druhej penalte v zápase - 2:0.

Hostia chceli odpovedať po prestávke okamžite, ale Polievka ďalekonosnú strelu do prázdnej brány netrafil. Potom sa jeho bomba zastavila na brvne a DAC teda neznížil ani po tejto príležitosti. Miloševič sa následne vyznamenal pri možnosti Gál-Andrezlyho a trestať tak mohol na duhej strane Nagy. V šanci po hodine hry však neuspel kvôli nepresnej muške a nepochodil ani Kwin, keď jeho šancu vykopávala obrana už takmer z bránkovej čiary. Pred Miloševičom tak prišla šanca Ružomberčanov a po odrazenej lopte uspel presnou ranou Zošák, čím upravil už na 3:0. V závere zápasu ešte pribúdali šance na oboch stranách, ale nepresadil sa ako Jakubko, tak v jasnej možnosti ani Kwin. Skóre 3:0 teda už ostalo v platnosti, čím si Ružomberok vybojoval aspoň šieste miesto. Naopak, hostia práve kvôli tejto prehre oň prišli.

AS Trenčín - MFK Skalica 2:1

Góly: 26. Gino van Kessel, 90. Aliko Bala - 76. Martin Dobrotka

Zápas medzi majstrom a posledným celkom tabuľky dopadol podľa papierových predpokladov, hoci o víťazovi sa rozhodlo až v závere. AS Trenčín porazil Skalicu 2:1 (1:0) a Záhoráci aj po výhre Michaloviec nad Žilinou zostupujú do nižšej súťaže.

Vo štvrtej minúte Guba ušiel obrancom pri pravej čiare, poslal loptu na van Kessela, a ten z prvej trafil brvno hosťujúcej brány. V 19. minúte si loptu vymieňali Madu s Rabiom a diváci ocenili ich akciu potleskom. V 23. minúte Piroska vysunul Masaryka, hru však čítal Chovan, vybehnutím ďaleko pred šestnástku a odkopnutím pred hráčom hostí zachránil. V 24. minúte nabehol Masaryk za obranu, ale obranca ho dostihol a pri strele ho tiesnil, takže nasledoval nepresný pokus. V 25. minúte sprava nacentroval loptu medzi stopérov Kalu a Kessel umiestnil loptu k žrdi - 1:0 pre Trenčín. V 30. minúte Chovan podcenil center do päťky, lopta mu vypadla a Dobrotka ju posielal hlavou ponad brániacich hráčov. Na čiare zastúpil brankára Lawrence. V 36. minúte zahral priamy kop van Kessel a Krnáč ho vyrazil na roh.

V 52. minúte Šulek dostal loptu do behu, van Kessel mal jeho prihrávku na dlhú nohu. V 53. minúte Masaryk priťukol Šebestovi, ktorý spoza obrancu natiahol Chovana. V 54. minúte Masaryk dostal loptu od Švrčeka do vápna a hlavou od žrde skóroval. Odmávali mu však ofsajd. V 70. minúte pred Masarykom odohral Skovajsa, o malú chvíľu opäť útočník Skalice neprestrelil brániacich hráčov. V 72. minúte trenčianska obrana nechala za sebou v šestnástke Šebestu, ktorý po centri z pravej strany trafil volejom do pripraveného Chovana. V 75. minúte Čermákov volej vyrazil na roh Chovan. V 76. minúte po rohu sadla lopta na hlavu Dobrotku, Chovan jeho zakončenie vyrazil do brvna, odkiaľ putovalo do brány - 1:1. V 87. minúte Holúbek z priameho kopu presne našiel Maierhofera. Lopta od jeho hrude preletela popri ľavej žrdi. V poslednej minúte riadneho hracieho času Rabiu posunul na ľavú stranu pokutového územia, odkiaľ po zemi skóroval Bala.

Po záverečnom hvizde nič nebránilo trenčianskym majstrovským oslavám a skalickému zostupovému smútku. AS Trenčín zdolal vypadávajúcu Skalicu 2:1 (1:0).

Slovan Bratislava - ŠPORT Podbrezová 2:2

Góly: 63. Samuel Šefčík, 90. Tamás Priskin (pen.) - 30. Pablo Joaquin Podio, 67. Andrej Rendla

Slovan v poslednom kole zachránil bod v nadstavenom čase. Belasí remizovali s Podbrezovou 2:2 (0:1).

Vo štvrtej minúte sa z 25 metrov oprel do lopty Savičevič a tesne minul ľavý horný roh brány. V piatej minúte Podio centroval na bližšiu žrď, kde hlavičkoval nekrytý Peševski tesne vedľa pravého horného rohu Greifovej brány. V šiestej minúte si Priskin v šestnástke zle vypočítal krok a loptu mezdi tri žrde poslať nestihol. V trinástej minúte Priskin vystrelil pomerne vysoko nad bránu. V 20. Minúte mali šancu otvoriť skóre belasí. Lopta sa so šťastím odrazila od Podaného znovu k Priskinovi, ktorý z bezprostrednej blízkosti minul bránu. V 30. minúte prvá strela Podbrezovej na bránu skončila v sieti. Podio presne namieril z priameho kopu - 1:0 pre Železiarov. V 37. minúte mohol Podio zvýšiť. Zo vzdialenosti asi 30 metrov trafil dokonale do pravého horného rohu a Greif vytlačil na roh.

V 54. minúte prišiel rýchly brejk Slovana. Podaný vyskúšal prudký strieľaný center, lopta ešte bola zrazená a tesne minula protiľahlú žrď. V 57. minúte Slovanisti pritlačili. Savičevič sa oprel do lopty a minul ľavú žrď. V 62. minúte Savičevič potiahol po ľavej strane, z úrovne bránkovej čiary prihral krížne pred bránu a Šefčík prázdnu bránu neminul - 1:1. V 67. minúte Podaný v súboji s Vajdom nešťastne poslal loptu presne na stred šestnástky, kde bol voľný Rendla a Greifa zoči-voči prestrelil - 2:1 pre hostí. V 81. minúte sa po sérii súbojov dostala lopta naľavo pred päťku ku Kubíkovi. Útočník belasých zblízka vystrelil a tiesnený tesne minul bránu. V nadstavenom čase Kubík strieľal z vyloženej pozície na šestnástke, no lopta bola zablokovaná. Lády by bol dorážal do prázdnej brány, bol však faulovaný a nasledoval pokutový kop pre domácich. Ten premenil Priskin a vyrovnal na konečných 2:2.

ŠK Slovan Bratislava remizoval so ŽP Šport Podbrezová v poslednom kole aktuálnej fortunaligovej sezóny 2:2 (1:2) a definitívne obsadil druhé miesto v tabuľke.

Spartak Trnava - FC Zlaté Moravce 3:2

Góly: 45. Ivan Schranz, 58. David Depetris, 66. Ivan Schranz - 3. Marek Kuzma, 36. Peter Orávik

V poslednom, 33. kole aktuálneho ročníka Fortunaligy prehrávala Trnava so Zlatými Moravcami 0:2, aby nakoniec vyhrala 3:2 (1:2). Domáci budú hrať pohár.

Trnavskí fanúšikovia sa lúčili so šéfom kotla, ktorý na svojej pozícii pôsobil viac ako desať rokov. V tretej minúte prišla šanca hostí a Kuzma otvoril skóre - 1:0 pre Moravce. V desiatej minúte si Kuzma prebral prihrávku a snažil sa Jakubecha obstreliť. Lopta po zemi tesne minula bránu a do siete ju nedorazil ani Orávik. V jedenástej minúte mala šancu na vyrovnanie aj Trnava. Strela Kadleca z pravej strany skončila v rukách Kováča. V 16. minúte Krznarič ani na dvakrát neprekonal Jakubecha. V 25. minúte séria asi šiestich prihrávok dostala Schranza do šestnástky, ale obrana mu nedovolila viac ako center. Kováč ho chytil. V 36. Minúte Spartakovci prepadli v obrane a hostia mali dosť času zvýšiť skóre. Jakubecha prekonal Orávik. V poslednej minúte prvého polčasu Schranzovi prihral Kadlec. Schranz vnikol do šestnástky a prekonal Kováča - 1:2.

V 53. minúte Kováč nečakal strelu Bella zo strednej vzdialenosti a lopta mu vypadla z rúk. Schranz ju chcel doraziť, ale obrana mu strelu nedovolila. V 58. minúte prebehol po ľavej strane Mikovič a naservíroval gól pre Depetrisa - 2:2. V 66. minúte poslal do vedenia druhým gólom v zápase Ivan Schranz. Po rohu sa dostal k lopte skôr ako gólman Kováč a zakončil hlavou - 3:2. V 73. minúte dobre zasiahol Jakubech, keď chytil strelu z nožničiek. Viac Moravce nevyťažili ani z následného rohu. V 84. minúte sa vo veľkej príležitosti ocitol Kuzma. Sám pred Jakubechom tesne minul bránu.

Spartak Trnava porazil ViON Zlaté Moravce 3:2 (1:2) a obsadil v tabuľke Fortunaligy konečné štvrté miesto.

FK Senica - Spartak Myjava 1:1

Góly: 48. Jozef Dolný - 22. Denis Duga

Ani v poslednom jarnom a zároveň záverečnom, 33. kole Fortunaligy sa futbalisti Senice nedočkali víťazstva a so Spartakom Myjava remizovali 1:1 (0:1). Hostia potvrdili tretie, teda pohárové miesto v súťaži.

V 17. minúte pozemný center mieril k Dugovi, ale Seničania odvrátili na roh. V 22. minúte vyškolil senickú obranu Kolár a poslal center do malého vápna. Hlavou loptu do siete usmernil Duga - 1:0 pre kopaničiarov. V 33. minúte neďaleko šestnástky spadol Ventúra a nepríjemne trafil Dugu. Myjava získala priamy kop. V 37. minúte Duga centroval pred bránu, kde loptu tesne minul hlavou Škutka. Lopta sa ešte dostala na šestnástku k Machovcovi a jeho delovka trafila pred ním stojacich hráčov. V 44. minúte Dolný napálil v 16-ke ruku súpera a následná strela Čuntu bola Solničkom vyrazená; nasledoval roh pre Senicu.

Do druhého polčasu vstúpila Senica tlakom. Dolný prekonal Solničku a zrovnal skóre na 1:1. V 50. minúte Morong v šestnástke nabil na dorážku pred Solničku, ale Dolný tam dobehol neskoro. V 53. minúte vyslala Myjava prudkú strelu, Junas ju vyboxoval nedôsledne a pálil ešte Kolár. Lopta by už bola prešla bránkovú čiaru, keby ju nebol odkopol Pavlík. V 56. minúte Morongova strela nenašla spoluhráčovu hlavu. Lopta však skončila pri Dolnom, ktorý vystrelil a Solnička loptu ukryl v rukaviciach. V 78. minúte sa znovu útočník Záhorákov chystal ohroziť bezbranného Solničku, ale do jeho strely sa vrhol hráč Myjavy a nasledoval iba roh. Aj v 87. minúte prudko vypálil Dolný a Solnička zákrokom zabezpečil ďalší rohový kop.

Skóre sa už viackrát nezmenilo, a tak Senica remizovala s Myjavou 1:1 (0:1). Hostia po svojej najúspešnejšej sezóne v najvyššej súťaži skončili na tretej priečke a budú hrať európsky pohár. Senica odohrala jar 2016 bez víťazstva.