Fortuna liga - souhrn 30. kola

15.05.2015, 20:53, aktualizováno 17.05.2015, 20:53
Trnava zdolala Senici a vrací se na třetí příčku. Trenčín si poradil s Myjavou a drží si svůj náskok před Žilinou, která získala tři body už včera. Zlaté Moravce uspěly v Podbrezové, Slovan Bratislava udolal Banskou Bystricu...

Spartak Trnava - FK Senica 4:2

17.05.2015 19:00

Góly: 5. Cléber, 18. Cléber, 26. Martin Mikovič, 42. Martin Mikovič - 46. Jan Kalabiška, 73. Róbert Pillár

Príjemné víťazstvo si dokázala Trnava pripísať v súboji so Senicou, keď jej nasúkala štvorku. Hoci potom dvakrát poľavila, boj o bronzové miesto si podľa všetkého pustiť nehodlá. Dva góly zaznamenali domáci Cleber aj Mikovič. Hostia len korigovali a opäť teda neuspeli.

Bolo sa na čo dívať od úvodného hvizdu, diváci si prišli na svoje. Hralo sa hore-dole a brankári sa mali čo obracať. Svoje o tom vie ten senický, keďže práve on inkasoval už po niekoľkých minútach a hostia prehrávali. Trafil sa do čierneho Cleber, keďže obrana neodkopla. Šulla ťahal loptu zo siete po tvrdej rane a bolo 1:0. Kosorin o niečo neskôr mohol hneď vyrovnať, no neuspel v koncovke. Už o 2 minúty sa opäť Kosorin rútil sám na Kelavu, ten však jeho strelu vyrazil na rohový kop.

Druhý úder Spartaka prišiel v 17. minúte, keď Sabo vysunul Clebera a ten s prehľadom poslal loptu za Šullov chrbát - 2:0. Už o minútu sa v čistej pozícii ocitol Pittner, ale gólovú strelu z bránkovej čiary odvrátil Nikolič. Ešte v prvom polčase sa skóre menilo dvakrát a opäť na domácej strane. Mikovič krásne vymietol roh brány po prihrávke Clebera a ten istý hráč potom využil aj center Janečku už na ničivých 4:0.

Senica teda po prestávke musela začať hrať, ak nechcela odísť ešte s horším výpraskom. Preto sa aj snažila čosi vpredu vymyslieť a malo to okamžité následky. Kalabiška po rozohrávke doviedol loptu do siete a znížil na 4:1. V 56. minúte sa prezentoval parádnou strelou Hlinka, ale pozorný Šulla jeho strelu zneškodnil. V 67. minúte Krč nabil Hlohovskému, Kelava si však s jeho strelou poradil. Dvadsať minút pred koncom sa radovali hostia ešte raz a to po situácii, keď sa pred bránou lopta neodkopla a využil to Pillár. Kelaav nemal šancu a znížené bolo na 4:2.

Šulla na druhej strane mal prácu o desať minút, ale poradil si s Mikovičom a hattrick mu nedovolil. Potom si už domáci výhru ustrážili a takisto aj tretiu priečku. Zato Senica pokračuje v slabých výkonoch aj po výmene trénera, čo ju šte môže stáť aj piate miesto.

AS Trenčín - Spartak Myjava 3:1

16.05.2015 19:00

Góly: 29. Milan Rundić (pen.), 55. Jairo, 78. Ryan Koolwijk - 37. Tomáš Marček

Zápas 30. kola Fortunaligy medzi AS Trenčín a Spartakom Myjava lepšie zvládli domáci hráči, ktorí v ceste za titulom zdolali ďalšiu prekážku. Kopaničiarov porazili 3:1 a majú pred druhou Žilinou naďalej 5-bodový náskok.

V 11. minúte Kuzma hlavou z neveľkej vzdialenosti nechal vyniknúť Šemrinca na bránkovej čiare. V 20. minúte sa Guba zľava sám rútil k šestnástke, gólman hostí vybehol mimo pokutového územia a loptu zblokoval. Prvý kľúčový moment prišiel v 26. minúte. Rabiu vyslal pas, uvoľniac Bera do sólového nájazdu. Urminský vybehol a Bera pri zakončení zrazil tak, že Trenčan urobil premet. Nasledoval pokutový kop a červená karta pre gólmana hostí. Po exekúcii Rundiča z bieleho bodu vyhrával Trenčín 1:0.

Hlavička Jaira tesne minula bránu. Vzápätí Jairo opäť hlavičkoval k žrdi a Silničkovi pomohla menšia razancia jeho strely. V 37. minúte však zacentroval z priameho kopu na pravej strane Pekár a Marčok hlavou umiestnil loptu do pravej hornej časti brány. Šemrinec nemal nárok - 1:1.

Pekár zakrátko napálil sprava loptu priamo mdzi tri žrde a Šemrinec vytláčal nad brvno. Prudkú loptu netrafil dobre pred odkrytou bránou iný Myjavčan, oslabení kopaničiari mohli viesť. Po pravej strane potiahol Kessel a nacentroval na dvakrát. Jairo nabil Rabiuovi, a ten halfvolejom napálil hore. Na záver 1. polčasu ešte pohrozili hostia zakončením Kuzmu.

Prečíslenie Trenčanov v druhom polčase eliminovala obrana žltých, ale Kessel loptu získal späť a pokúsil sa zakončiť k opačnej žrdi. V 53. minúte sa v šestnástke s loptou dobre otočil Jairo a trochu nečakane bodcom prestrelil z ľavej strany Solničku - 2:1 pre AS.

V 51. minúte hosťujúca obrana čelila hŕbe centrov. V 64. minúte rozhodca zaváhal: Marček stiahol rukami prenikajúceho Bera pred šestnástkou, čo bola jasná žltá karta, ibaže v prípade kapitána hostí by to bola druhá. Čogley po rohu páli dobre zdiaľky, gólman hostí vyrážal. Hneď nato hlavou posunutú lopta na vzdialenejšiu žrď nenašla pripravených ani jedného z dvoch voľných Trenčanov. Jairo prenechal Kesselovi, strela Holanďana nechala vyniknúť Solničku. V 73. minúte si loptu z priameho kopu postavil Koolwijk a vymietol šibenicu myjavskej brány - 3:1.

Prečíslenie Trenčanov pokazil Rabiu, Čogleyovu bombu Solnička vytlačil nad. Pri veľkej šanci Myjavy sa zrazená lopta pregúľala popred bránu a ďalší hráči na dorážku nedosiahli. Trenčín sa potrápil, ale napokon si po víťazstve 3:1 nad Myjavou pätnásty krát v sezóne propísal za doméce víťazstvi 3 body a udržal si pred druhou Žilinou 5-bodový náskok na čele tabuľky.

Slovan Bratislava - Dukla Banská Bystrica 1:0

Góly: 47. Seydouba Soumah

ŠK Slovan Bratislava zdolal na domácom ihrisku potápajúcu sa Banskú Bystricu tesne 1:0, keď nevyužil aj ďalšie gólové príležitosti. Stále tak ostáva v hre o účasť v európskych pohároch.

Zápas začal miernym tlakom domácich. Gorosito strieľal z priameho kopu nad. Po páde Peltiera v 16-ke sa penalta nepískala. V 22. minúte sa situácia opakovala. Ani tentoraz rozhodca zákrok na Peltiera neposúdil ako nedovolený. Hra sa s pribúdajúcim časom preniesla na bystrickú polovicu. V 39. minúte Soumah centrom z pravej strany našiel Oršulu a Boroš v páde rukou jeho doklepnutie vyrazil. Polčas sa dohral bez gólov, domáci Slovan sa v prvom dejstve presadiť nedokázal.

Pri šanci na začiatku 2. polčasu trafil Peltier obrancu. Vzápätí dostal dovnútra šestnástky dobrú prihrávku Soumah a volejom napálil do protipohybu Boroša - 1:0 pre belasých.

Po vydarenej akcii v 49. minúte Meszároš pálil vysoko nad. Slovan ožil, Meszároš svoju ďalšiu príležitosť pokazil. Potom nastúpili nepresnosti a hru kúskovalo množstvo faulov. Peltierovu akciu nemal kto dotiahnuť k dokonalosti. Po Soumahovej prihrávke zakončoval dobre Záhumenský. Niečo aj pre divákov, keďže hra futbalové vzrušenie neprinášala.

Po rohu sa do šance dostával Soumah, zasiahol Boroš. Následný roh Gašparovič poslal volejom ďaleko preč. Milinkovič pekne našiel Meszároša, no Boroš i tentoraz ostal neprekonaný. Posledné minúty duelu patrili Slovanu. Ten si tesné víťazstvo udržal a sním aj štvrtú priečku tabuľky, ktorá zaručuje pohárovú účasť. Situácia sam, zdá sa, definitívne komplikuje Banskej

ŠPORT Podbrezová - FC Zlaté Moravce 0:2

16.05.2015 16:30

Góly: 59. Michal Pintér, 84. Armando Mance

V 30. kole Fortunaligy vyhrali predposledné Zlaté Moravce na pôde desiatej Podbrezovej 2:0 (0:0). Pred poslednou Banskou Bystricou tak majú už opäť 9-bodový náskok.

Úplnú tutovku pre Podbrezovú vypracovali už v 3. minúte samotní hostia. Na malú domov Moravčanov si nabehol Vaščák, no Kováč rukami loptu zrazil k obrancovi. Do sľubnej šance sa dostával Mikinič, pred Balážom odkopával Kupčík. V 31. minúte Podio našiel v šestnástke Šlapáka. Jeho strela bola zblokovaná a podobne dopadol aj reparát Kochana. Moravce nevyužili rýchly protiútok. Hru kúskovalo mnoho nedovolených zákrokov, chýbali väčšie šance. Polčas ukončila tvrdá strela Kochana spoza šestnástky, ktorá minula bránu.

V druhom polčase domáci napínali nervy fanúšikov hrou dozadu a dlhou rozohrávkou. Po centri sa lopta odrazila do poľa, kde si na ňu nabehol voľný Pintér a strelou po zemi presne k opačnej žrdi otvoril skóre. Zlaté Moravce sa ujali vedenia 1:0. V 61. minúte prišla zvláštna situácia. Mazan v strede poľa dobehol loptu skôr ako jeho protihráč a celou silou ju poslal na vlastnú bránu. Kováč sa však prekvapiť nenechal. Nworahova strela z druhej vlny trafila Tipuriča.

V 77. minúte musel Kováč Migaľovu strelu z 30 metrov vyrážať, následne lopta ušla Nworahovi. Podiova nízka strela preletela pokutovým územím, nezasiahol ju nikto. V 84. minúte nie najprudšia strela Manceho z vyše 20 metrov po zemi, ktorá ani nešla k žrdi, prešla cez brankára Baláža - 2:0 pre Zlaté Moravce. Do konca riadneho hracieho času už želežiari nedokázali vážnejšie ohroziť bránu hostí, a tak sa na štadióne v Brezne zrodilo víťazstvo Zlatých Moraviec. Tie zdolali domácu Podbrezovú 2:0 (0:0) a poslednej B. Bystrici ušli o ďalšie tri body.

DAC Dunajská Streda - MŠK Žilina 0:1

15.05.2015 19:00

Góly: 56. Lukáš Čmelík

Domáca Dunajská Streda pomohla Žiline k zisku 3 bodov, keď strelci zo Žitného ostrova mierili poväčšine mimo brány alebo do rúk brankára Volešáka. Žilina aj s dvomi vylúčenými hráčmi po výhre 1:0 stiahla náskok Trenčína na čele ligy na 2 body.

Už v 2. minúte prenikol Sarr a Szarka kopol loptu mimo brány. V 6. minúte Letič z čiary vari nabíjal ešte Jeličovi pred prázdnou bránou, no trafil brankára a od neho lopta skončila na žrdi. Vo 8. minúte mohol za domácich opäť skórovať Brašeň, ale netrafil. Na opačnej strane netrafil loptu o minútu Čmelík. V 18. minúte sa do čistej šance dostal Štepanovský, no tiež kopol vedľa. V 26. minúte sa Sarr ocitol sám na bielom bode a jeho strela bola vlastne prihrávkou do rúk Volešáka.

O dve minúty Szabo nacentroval Szarkovi, ktorý si nabehol za obranu a volejom opäť obišiel priestor troch žrdí. V 38. minúte dostával Szarka ďalšiu dobrú prihrávku, ale namiesto futbalu sa rozhodol uprednostniť úder do tváre Vavra. V 44. minúte musel ešte center boxovať Polaček. Do kabín mužstvá schádzali za bezgólového stavu.

V druhom polčase sa po úvodnej desaťminútovke začali diať dôležité veci. Po druhej žltej sa z trávnika porúčal žilinský hráč Letič. Avšak už o minútu Káčer našiel Čmelíka, ktorý povedľa Polačeka otvoril skóre - 1:0 pre 'šošonov'. V 68. minúte Sarr našiel Szarku, ale ten akciu vpredu zakončil faulom. Po centri z pravej strany jeden z dunajskostredských hráčov predĺžil loptu hlavou a domáci mierili znovu nad bránu. V 78. minúte Volešák efektne zneškodnil Krištovu strelu spoza šestnástky.

V 80. minúte šiel pod sprchy ďalší žilinský hráč. Pečovský pokazil malú domov, na Volešáka mieril sám Szarka a Vavro ho skosil ako letnú trávu. Po odkope žilinského gólmana v 85. minúte sa v dobrej šanci ocitol Čmelík. Sám pred Polačekom minul bránu. V 88. minúte Sabo našiel zľava hlavu Szarku, ale tento zápas bol festivalom striel domácich vedľa.

Dunajská Streda podľahla doma Žiline 0:1, keď za Žilinu dohrávali iba deviati hráči v poli. Pred zajtrajším zápasom Trenčína tak stiahla stratu na vedúcu priečku na 2 body.

MFK Ružomberok - MFK Košice 1:0

28.03.2015 14:30

Góly: 12. Andrej Lovás

Ružomberok zaznamenal tretie jarné víťazstvo, keď hosťujúce Košice zdolal jediným gólom stretnutia 1:0 (1:0) a pripísal si tri body v boji o záchranu.

V siedmej minúte domáci poslali nebezpečný center z pravej strany. Do šestnástky vbehol úplne voľný Zošák a pri vzdialenejšej žrdi minul. V 10. minúte mal Masaryk našliapnuté na samostatný nájazd, ale pred šestnástkou ho zložil Ostojič. Hosťujúci hráč videl iba žltú kartu. Ani sedem brániacich hráčov Košíc nezabránilo, aby v 12. minúte dostal prihrávku Lovás, ktorý sa otočil a sám pred gólmanom hostí napálil krížne loptu do brány - 1:0 pre 'Ružu'.

V 23. minúte zobral Pačindovu strieľanú prihrávku pred bránu do náruče Nikolič. O tri minúty nato prišla veľká príležitosť hostí. Po rohovom kope Nováka sa k odrazenej lopte dostal Ostojič a z neveľkej vzdialenosti prepálil všetko, vrátane brány. Iniciatíva bola v ďalšej fáze hry najmä na kopačkách domáceho MŠK. Gerát to skúsil zdiaľky, ale nepresne. V 37. minúte po nahrávke s Almaským poslal točený center, mieriaci do šibenice, domáci kapitán Sapara. Stijakovič loptu kontroloval. O minútu po tejto akcii nebezpečný center Košíc domáci odvrátili pred Pačindom. V 39. minúte zakončoval z veľkého uhla Almaský. Stijakovič loptu neudržal, ale Masaryk v ťažkej pozícii skóre nezmenil. V rovnakej minúte do pokutového územia Ružomberka po ľavej strane vnikol Diaby a vystrelil tak, že Nikolič na loptu nedosiahol a tá iba tesne minula opačnú žrď. Bodkou za všetkým dôležitým v prvom polčase dal Daghbashyanov center z ľavej polovice ihriska do šestnástky. Hlavou ho odvrátil hosťujúci futbalista.

V druhom polčase videli diváci Saparovu točenú strelu k žrdi, ktorú Stijakovič stihol vyboxovať. V rovnakej minúte sa dopredu vyrútil v nájazde Novák a bývalý ostrostrelec obstrelil Nikoliča, no tesne aj bližšiu žrď. Chybičku vyrobila domáca obrana a center na nikoho poslal Sekulič. V 53. minúte sa v šestnástke domácich ocitol Novák, ale medzi tromi obrancami sa nepresadil. V 61. minúte lopta neprešla v šestnástke na Masaryka, odkopol ju hosťujúci obranca. Sľubná akcia MŠK skončila tým, že lopta sa k Saparovi nedostala. V 69. minúte strieľal Pačinda spoza šestnástky k žrdi a Nikolič chytil. Dlhá prihrávka v 71. minúte našla Masaryka v ofsajde. O minútu to vzadu takmer pokazili Pačinda so Sekuličom, ktorí si nahrávali, no košická obrana problémy zneškodnila. Po Saparovom rohu nasledovalo niekoľko halvičiek, ale ani jedna nesmerovala do brány. Tú trafil v 76. minúte z priameho kopu Sapara, ale Stijakovič bol pozorný.

Na konci predposlednej desaťminútovky Saparov roh našiel hlavu Rosu, ale domáci hráč zakončil vysoko. Deväť minút pred koncom poslal umelecký oblúčik na Geráta, ktorý pokazil nahrávku Masarykovi, čakajúcemu v šestnástke. V 82. minúte dostal na hranici šestnástku ružomberský útočník prihrávku opäť, ale odskočila od neho priveľmi. V 83. Minúte sa skóre mohlo meniť a blízko k tomu mali hostia. Center priplachtil priamo na hlavu Šinglára na päťke a hoci nezakončil zle, Nikolič sa predviedol a loptu chytil. V 86. minúte napriahol Nagy - veľmi nepresne. Vavríkovu strelu v poslednej minúte riadneho hracieho času hostia zblokovali.

V Predohrávke 30. kola Fortunaligy Ružomberok zdolal hosťujúci celok MFK Košice najtesnejšie 1:0 (1:0) a v tabuľke poskočil z 10. na 9. priečku.