Fortuna liga - souhrn 26. kola

17.04.2015, 20:58, aktualizováno 19.04.2015, 20:56
Žilina nestačila na Myjavu a na vedoucí Trenčín, jenž porazil Trnavu, už ztrácí pět bodů. Zlaté Moravce vyhrály nad Senicí, bratislavský Slovan si pro změnu poradil s Ružomberokem. Dunajská Streda s Košicemi a Podbrezová s Banskou Bystricí se rozešly smírně...

MŠK Žilina - Spartak Myjava 0:1

19.04.2015 19:00

Góly: 64. Denis Duga

Posledný súboj víkendových meraní síl Fortuna ligy prinieslo prekvapenie na úkor favorita zo Žiliny. MŠK potreboval zareagovať na výhru Trenčína a stiahnuť jeho náskok, avšak doma s Myjavou prehral 0:1. Vôbec prvýkrát sa menší Spartak tešil z výhry nad šošonmi, hrdinom sa stal Duga.

To by zrejme čakal pred zápasom len málokto, nevyspytateľná Myjava zaskočila favorita zo Žiliny a na jeho ihrisku triumfovala a hoci najtesnejšie, tak predsa. Prvú šancu mal pritom domáci Škvarka, ale nemieril tak, aby si s tým Solnička nedokázal poradiť. Po štvrťhodine mal už oveľa bližšie ku gólu Káčer, ktorý preloboval myjavského gólmana, ale loptu spred bránkovej čiary vykopol Jánošík na roh. Práve tento hráč bol na opačnej strane blízko ku gólu, ale jeho pokus hlavou v 21. minúte minul brvno iba o decimetre. O tri minúty neskôr vysunul Škvarka do šance Čmelíka, jeho gólovku Solnička vyrazil, no ani William ani Mihalík sa k dorážke do prázdnej brány nedostali. Dobrú možnosť mal neskôr William, ale Čmelíkov center nezužitkoval. Aj preto sa toho viac v prvom polčase neudialo a tímy odchádzali do kabín za bezgólového stavu.

Žilinčania nehrali s takou iskrou, ako tomu bolo v iných zápasoch, nohy im zväzovala vidina prvého miesta, ktorá výhrou Trenčína dva dni predtým ešte viac utiekla. Pár minút po prestávke mohol otvoriť skóre sľubnou strelou Čmelík, ale spoza vápna na Solničku nevyzrel. Gól mohol padnúť na opačnej strane, ale na Volešáka nevyzrel krížnou strelou zľava Duga. Domáci po hodine hry Lupčom a Jeličom posilnili ofenzívu, ale skóre otvorili hostia. Peknú akciu s presnou nahrávkou na hranicu bieleho bodu dostal Duga a otvorená obrana ani nie najlepšie postavený Volešák jeho presnej rane nezabránili - 0:1.

Nečakaný zásah do siete domácich ešte viac zložil a ich útočné snaženie už bolo viac-menej zúfalé. Šancu na vyrovnanie mal štvrťhodinu pred koncom Mihalík, ale najprv mu nedoprial radosť Solnička, aby potom mieril iba do tyče. Domáci sa síce tlačili do zakončenia s cieľom aspoň vyrovnať, lenže nepomohlo im 18 rohových kopov ani záverečný tlak. Myjava tak prvýkrát v histórii porazila Žilinu a šošoni dokonca premiérovo doma v tejto sezóne stratili všetky tri body. Trenčín tak ostáva na prvom mieste s náskokom piatich bodov a prvý bude určite aj po nasledujúcom kole.

Slovan Bratislava - MFK Ružomberok 1:0

18.04.2015 19:00

Góly: 9. Kornel Saláta

Slovan Bratislava porazil svojho tabuľkového suseda MFK Ružomberok tesne 1:0 (1:0) a v tabuľke poskočil o jedno na štvrté miesto. Na tretiu Trnavu stráca dva body.

Vo 4. minúte sa do sólového nájazdu dostával strelec Masaryk. Riskantným, ale čistým sklzom ho odzbrojil brániaci hráč. V 9. minúte zahral rohový kop Milinkovič. Najvyššie vyskočil Saláta a asi z piatich metrov poslal loptu k vzdialenejšej žrdi - 1:0 pre belasých. V 16. minúte centroval Práznovský a Masaryk v dobrej pozícii loptu hlavou minul. O minútu po ďalšom rohu 'Ruže' zasahoval pri hlavičke hostí Krnáč. Vzápätí sa dostal do čistej šance Masaryk, no minul žrď. Možno ho samého šanca prekvapila. Slovan sa dostal do tlaku a v 23. minúte Štefánik po Milinkovičovom oblúčiku napálil loptu. Nikolič ju vyškriabal z ľavého horného rohu brány. Po rušných minútach sa potom hra trošku upokojila a presunula viac do stredu ihriska.

Prečíslenie Slovana 3 na 2 v 34. minúte ukončil nepresneou prihrávkou na Milinkoviča Meszároš. V 42. minúte tesne minul bránu z priameho kopu Gorrosito. Milinkovič potom vysúval Zreľáka, ktorý zakončoval a Maslo sklzom zblokoval loptu na roh. V závere polčasu Soumah hlavičkoval v dobrej pozícii a Nikolič vyrazil jeho pokus na roh.

V úvode druhého polčasu mohla udrieť belasá forza. Soumah vyviezol loptu a nabil na šestnástku Milinkovičovi. Ten vôbec nevystrelil zle, ale Nikoličovi sa jeho umiestnenú strelu podarilo vytlačiť. Snaha domácich pokračovala. Zreľákovu strelu hostia zblokovali, ale k lopte sa dostal Soumah, prešiel cez obrancu a popri Nikoličovi zakončil tesne vedľa žrde. V 56. Minúte sa k veľmi dobrej šanci vyrovnať dostal Masaryk. Po štandardnej situácii mu vrátil loptu na stred Maslo a kanonier Ružomberka neprepasíroval loptu cez Salátu presne. Hra sa po dobrom úvode druhého polčasu zo strany Slovana preniesla viac do stredu poľa. V 64. minúte pomohol Slovanu nebezpečne dopredu sa derúci Lupták, ktorý útočne fauloval. Vzápätí k brejku nasadil Soumah a zložil ho až jeden z obrancov hostí. Milinkovič z priameho kopu trafil spojnicu Nikoličovej brány.

Slovan útočil do otvorenejšej obrany. Lob za obranu hostí našiel Zreľáka, ktorý unikol ofsajdu a sám pred Nikoličom nepremenil. Hostia sa do vážnejších príležitostí nedostávali, obrana Slovana bola pozorná. V 89. Minúte z veľkej diaľky priamy kop, z čiary centroval ešte Turčák, ale Krnáč loptu kryl. Ružomberok bol pri lopte a aktívny, ale belasých už neprekonal. Slovan zaknihoval víťazstvo 1:0, keď víťazný gól strelil ešte v prvom polčase.

DAC Dunajská Streda - MFK Košice 1:1

Góly: 52. Vojtech Horváth - 19. Nermin Haskić

Remíza na Žitnom ostrove, ktorá nič nerieši. DAC Dunajská Streda si s Košicami body rozdelil, keď túto deľbu zabezpečil presnou trefou po zmene strán domáci Horváth. Odpovedal na zásah Haskiča, obaja súperi tak bodovali prvýkrát po troch prehrách za sebou.

V tabuľke sa oba tímy od seba teda nepohnú a stále sú bok po boku na 8., resp. 9. mieste. Typická fortunaligová oťukávačka - to bolo jediné, čo v prvých minútach divákom udrelo do očí. Prvá šanca prišla po štvrťhodine hry, Szarka však v dobrej šanci neskóroval. Tofiloského aj bránu preloboval a tak skóre nezmenil. V 20. minúte prišiel prvý gól zápasu, Diaby prihral Haskičovi, ktorý z pravej strany vystrelil k vzdialenejšej žrdi - 0:1.

V 25. minúte nevyšla domácim ofsajdová pasca, Pačinda s Diabym mohli postupovať na bránu, ale strelu Pačindu Polaček chytil. Sľubnú príležitosť si domáci vybojovali po priamom kope a to keď Szabó dal pocítiť jedovku brankárovi Tofiloskému. Macedónec si však poradil a skóre pre svoj tím udržal. V 35. minúte po Turňovej centrovanej lopte strelil Szarka vedľa. O tri minúty neskôr po lopte Szarku sám pred bránou do šance Brašeň, ale Tofiloski mu vybehnutím šancu zmaril. V prvom polčase ešte stihol hlavičkovať mimo brány Tóth, do kabín sa tak šlo za nepriaznivého stavu z pohľadu DAC.

Nič iné ako útočiť teda hostiteľom neostávalo a preto sa po prestávke snažili pred bránou MFK čo to vymyslieť. A veruže sa podarilo, pretože už v 52. minúte mieril Horváth presne a to po kombinácii so Szarkom. Začínalo sa teda odznova - 1:1. Viac vpredu opäť ukazoval domáci celok a túžil po víťazstve. KOšičania sa pomaly, ale isto uspokojovali s remízou, pretože po troch prehrách je bod proti DAC na jeho pôde vždy balzamom ako nepodarkom. V 58. minúte Sarr vysunul Turňu, ktorý trafil ľavú žrď, následnou dorážkou neskóroval ani Szarka, ani Černák.

O dve minúty neskôr po Černákovej prihrávke vystrelil Horváth, ale Tofilovski svojich podržal. V 70. minúte zahrávala Dunajská Streda opäť priamy kop, exekútor Szabó len o centimetre minul bránu hostí. V poslednej desaťminútovke hra trošku upadla, naďalej však boli pri lopte domáci. Košičania si však bod postrážili a po troch prehrách, podobne ale ako aj domáci, si opäť pripisujú do tabuľky niečo navyše. Tam to ale ostáva všetko po starom, susedmi boli tieto tímy aj pred vzájomným duelom.

FC Zlaté Moravce - FK Senica 3:2

Góly: 18. Martin Juhar, 26. Martin Juhar, 89. Martin Juhar - 9. Martin Chren (vl.), 84. Róbert Pillár

Zlaté Moravce v zápase s dvomi penaltami a výsledkovými zvratmi porazili Senicu 3:2 (2:1). Po dueli v Košiciach v minulom kole zaznamenali druhé jarné víťazstvo a odskočili poslednej Banskej Bystrici už na rozdiel ôsmich bodov.

Domáci začali zápas aktivitou, kopali roh a mali náznaky gólových príležitostí. Na opačnej strane prekabátil jedného z obrancov Hlohovský, aby potom stroskotal na druhom. Rovnako jeho strelu potom Zlatomoravčania zblokovali. V 9. minúte aktívni domáci zaznamenali gól, ale iný, ako by si boli želali: Hlohovský posunul na Kalabišku, ktorý nacentroval a Chren si zahlavičkoval do vlastnej brány - 0:1. V 16. minúte Hlohovský nabil Kalabiškovi a Kováč vytláčal na roh. V 18. minúte zahral vo svojej šestnástke mladý Pillár a Juhar z bieleho bodu vyrovnal - 1:1. V 26. Minúte prešiel po ľavej strane Orávik, už z čiary nahrával Juharovi, ktorý sa z v nútra šestnástky nemýlil ani tentoraz - 2:1 pre Zlaté Moravce.

V 30. minúte musel Šulla vybehnúť ďaleko a nepodarilo sa mu loptu dobre odkopnúť. Následne Zlatomoravčania faulovali Opielu, ktorý musel byť ošetrený. Z priameho kopu trafil do náručia Kováča Kóňa. V 43. minúte rozhodca s oneskorením odpískal pokutový kop po faule na Majtána. Hlohovský loptu kopol tak, že Kováč ju chytil. Do kabín mužstvá schádzali za stavu 2:1 pre domáce Zlaté Moravce.

Hlohovský poslal loptu na Opielu, ktorý nacentroval a Kalabiška trafil do náruče Kováča. V 54. minúte bol Kováč pri lopte skôr ako Majtán. V 56. minúte Hlohovský takmer uspel, keď rýchlo napriahol ku krížnej strele v šestnástke a minul vzdialenejšiu žrď. Majtán neskôr nabíjal Opielovi na pravej strane, ale ten vystrelil úplne do neznáma. Domáci začali hrať "autobus", teda zaparkovali kompletne na vlastnej polovici a bránili. V 60. minúte netrafil bránu Orávik. Seničania trpezlivo kombinovali, chýbal im moment prekvapenia.

V 70. minúte Mikinič ľahko prenikol do šestnástky a namieril vysoko. Hlohovský pred bránou nabíjal Opielovi, lopta zblokovaná na roh. V 79. minúte Juhar poslal z ľavej strany bombu do brvna senickej brány. Vzápätí sa z pravej strany prirútil Orávik a stačilo mu prekonať Šullu, ktorý nohami vyrazil. Kóňa strieľal pekne, ale rovno do Kováča. V 84. Minúte po štandardke z ľavej strany Kováč loptu vyrazil do vlastného hráča, od ktorého sa lopta odgúľala do brány - 2:2. O pár sekúnd Majtán zblízka neprestrelil Kováča po strele zdiaľky od Kóňu. Senica útočila, v závere brejkom zaútočili Zlaté Moravce, z pravej strany prišiel pozemný center a keďže dopredu bežalo viacero hráčov domácich, lopta sadla na nohu Juhárovi, ktorý zavŕšil hetrik - 3:2. Senica už skórovať nestihla, a tak si Zlaté Moravce pripísala ďalšie tri body po víťazstve 3:2 (2:1).

ŠPORT Podbrezová - Dukla Banská Bystrica 1:1

18.04.2015 16:30

Góly: 72. Dávid Škutka - 90. Patrik Vajda (pen.)

Horehronské derby číslo tri v tejto sezóne skončilo opäť remízou, ale nie tak divokou ako na jeseň v Banskej Bystrici. Duel zachránil pre svoj tím hosťujúci Vajda z penalty až v nadstavenom čase, do konca zápasu to tak bola poriadna dráma. Bod môže hostí tešiť za týchto okolností, hoci k Vionu sa Dukla priblížila len minimálnym krokom.

V chladnom počasí sa derby začalo opatrne a tímy čakali jeden na druhého. V úvode po centri Greška nemieril presne Podio, neskôr spálil šancu aj Vaščák, pretože významným spôsobom sa prezentoval brankár Boroš. Domáci skúšali svoje šťastie aj k strele spoza šestnástky sa po rohovom kope dostal Juraj Hovančík, ktorého veľmi dobrá rana len o milimetre minula bránu bránky hostí. Následne sa rútil na Boroša Nworah a aj keď síce gólmana obišiel, vytlačil sa zo streleckej pozície a centrom našiel len Hada. Prvú vážnu šancu Dukly vypracovala dvojica mladíkov, keď po Kupcovom centri loptu nestrážený pred Penksom zakončoval Polievka, ale Penksa sa vyznamenal a zmaril obrovskú možnosť. Polčas tak skončil bez gólov.

Po zmene strán boli opäť aktívnejší hostitelia zápasu v prechodnom stánku Brezna. Zahrozil síce Vajda, ale Penksu neprekonal, Minčič pre zmenu o niečo neskôr mieril hlavičku do pravej tyče. Podbrezová sa napokon dočkala gólu, ktorý prišiel v 72.minúte. Škutka vystrelil spoza šestnástky a vymetením rohu brány nedal Borošovi šancu zasiahnuť - 1:0. Desať minút pred koncom sa vyrovnať pokúsil Polievka, ale mieril len na stred domácej brány. V predposlednej minúte ale napokon prišla ďalšia významná situácia v dejinách duelu a to keď Podio fauloval v šestnástke, čo znamenalo penaltu pre Vajdu. Ten ju premenil a v nadstavenom čase tak vydrel aspoň bod. Bystrica bude zaňho rada vzhľadom na okolnosti v priebehu duelu, ale stále je to na záchranu málo.

AS Trenčín - Spartak Trnava 1:0

17.04.2015 19:00

Góly: 47. Ibrahim Rabiu

Vedúci celok Fortunaligy AS Trenčín zdolal tretie mužstvo Trnavu najtesnejšie 1:0 (0:0) a stále je na čele súťaže. Trenčania opäť potrebovali na strelenie gólu mnoho šancí, ale napokon sa im ten rozhodujúci dať podairlo.

V úvode nepresne strieľal Bero, na opačnej strane skákajúcu loptu netrafil dobre Casado. O chvíľu sa prebíjal Bero, zakročiť musel obranca i brankár hostí. Nikolič, ktorého dostal do úzkych spoluhráč, odkopával pred Jairom. Tesne pred Kesselom zneškodnil loptu Kelava. V 17. minúte si Jairo pýtal penaltu, ale mohol dostať žltú kartu za filmovanie. Do hráčov pálil v 24. minúte Kessel.

V 28. minúte si s prihrávkou za obranu Trenčína poradil kapitán hostí Janečka a našiel centrom Vojtuša. Vojtuš poslal dobrú, ale slabú strelu, Šemrinec nemal problém. Z ťažkého uhla hlavičkoval Bero a Kelava vyrážal na roh. V 37. minúte sa k lopte vo vnútri šestnástky dostal Bero, vypálil a teč skončil tesne mimo brány. V 42. minúte Vojtuš pálil opäť dobre, ale do stredu brány. Lopta sa odrazila k Janečkovi, ktorý strieľal slabo.

Druhý polčas sotva, čo začal a Trenčín hernú prevahu pretavil do gólu. Do lopty sa zhruba vo vzdialenosti 11 metrov od brány rybičkou hodil Rabiu a Kelava loptu nechytil - 1:0 pre AS. V 53. minúte utiekol na krídle Kessel a spätnou prihrávkou uvoľnil Rabia. V gólovej šanci trafil domáci hráč iba obrancu hostí. O minútu sa dopredu dostal Mikovič, tam ho vykoľajil Rundič, a to až tak, že Trnavčan ani nezakončil. V 58. minúte si Vlasko sám pripravil sólový nájazd, ale obranca Trenčína mu vkĺzačkou odzadu vzal loptu. Hostia pýtali penaltu. Veľmi dobrý center z pravej strany našiel v šestnástke osamoteného Mikoviča ktorý to skúsil z prvej a netrafil.

O minútu Rabiu nasadil k úniku a vysunul Jaira, ten sa však zdržal a nevymyslel nič. V 82. minúte sa hosťom podarilo prečísliť Trenčanov, no Vyskočil pokazil center a bolo po akcii. Dve minúty pred koncom napálil zdiaľky Čonka, Šemrinec sa hodil a vyrazil. V nadstavenom čase dostal loptu ako na podnose opäť Čonka za šestnástkou a pálil vedľa. Vzhľadom na počet šancí domáci Trenčania zdolali tretí celok tabuľky Spartak Trnava zaslúžene 1:0 (0:0) a stále sú na čele tabuľky.