Fortuna liga - souhrn 20. kola

18.02.2017, 18:57, aktualizováno 21.02.2017, 18:50
Ružomberok veze bod ze Zlatých Moravců. Bratislavský Slovan veze tři body ze hřiště Prešova. Žilina to s cestou za titulem nemusí mít ještě tak snadné, což naznačil první zápas roku 2017 a porážka v Senici. Druhá Podbrezová ovšem zaváhání lídra využila jenom částečně, když se rozešla smírně s Dunajskou Stredou. Michalovce zvládly úterní dohrávku...

Zemplín Michalovce - Spartak Trnava 2:0

21.02.2017 17:00

Góly: 64. Martin Regáli, 68. Igor Žofčák

V jarnej premiére oboch celkom boli úspešnejší domáci. Po bezgólovom polčase zdolali Michalovce Trnavu 2:0 (0:0).

Prvý polčas divákov futbalovou krásou nepotešil. Mnohé útočné akcie sa zastavili už v zárodku. Aktívnejší boli hráči Trnavy, ktorých na popradský štadión prišla povzbudiť asi stovka najvernejších. Vo ôsmej minúte Čonka vyslal nebezpečnú strelu, ktorú tečovali domáci, ale Macej predviedol úspešný zákrok a vyrazil na roh. Krátko nato zakončoval aj Godál, ale mimo michalovskej brány. V 21. minúte chcel brankára Zemplína prelobovať zdiaľky, ale namieril až za bránu. Priamy kop zahrával Halilovič, ale nezlomil Maceja. Skóre zápasu mohol v 43. minúte otvoriť Tambe, ktorý zblízka netrafil priestor medzi tromi žrďami

Desať minút po zmene strán zase strieľal Tambe, keď po centri Jansa zblízka hlavičkoval nad. V 63. minúte si Regáli nabehol na Žofčákovu prihrávku za obranu a technickou strelou prekonal Jakubecha - 1:0. Už v 68. minúte sa kapitán východniarov Žofčák dostal k dlhému centru od Regáliho a strelu bez prípravy umiestnil k vzdialenejšej žrdi - 2:0. V 74. minúte netrafil bránu znova Tambe. Hostia neskórovali ani v 87. minúte po priamom kope Čonku. Zemplín Michalovce zdolal v 20. kole Fortunaligy Spartak Trnava 2:0 (0:0).

"Mne sa tento zápas hodnotí ľahko. Dnes sme boli efektívni, z dvoch striel sme dali dva góly. Na hre viacerých chlapcoch bol vidieť rešpekt. V druhom polčase to už bolo lepšie, snažili sme sa niečo vymyslieť v ofenzíve. Keď sme dali druhý gól, zápas sme si už dokázali postrážiť. Treba však povedať, že súper mal dnes dostatok šancí na strelenie gólu," konštatoval po zápase tréner Michaloviec Anton Šoltis.

"Mali sme niekoľko príležitostí na to, aby sme otvorili skóre zápasu, ale tie sme, žiaľ, nevyužili. Domáci skórovali prakticky z prvej strely na našu bránku. Dostali sa do vedenia, my sme naopak krátko na to zazmätkovali v obrane a dostali sme aj druhý gól. S chlapcami to dosť zatriaslo, no snažili sme sa ešte dať kontaktný gól. Keď však nedáme gól, tak nemôžeme zvíťaziť," uzavrel jeho náprotivok Miroslav Karhan.

FC Zlaté Moravce - MFK Ružomberok 1:1

19.02.2017 17:30

Góly: 90+3. Kouakou Privat Yao - 75. Michal Faško

Tisícka divákov sledovala v chladnom počasí duel medzi Zlatými Moravcami a Ružomberkom. Liptáci sa v druhom polčase dostali do vedenia, ale tri body si napokon neodniesli. Rozhodla o tom gólová bodka domácich zo záveru zápasu.

Obom tímom neostávalo nič iné, iba sa do súpera poriadne zahryznúť, aby sa zahriali a čo najviac eliminovali chladné počasie. Hralo sa preto na jednej i druhej strane a bolo sa na čo pozerať. Prvá šanca prišla po desiatke minút, de Oliveira však nepochodil kvôli bloku obrany. Na opačnej strane sa v čistej príležitosti po spätnej prihrávke Lačného ocitol Gál-Andrezly, ale pohotový Kováč jeho strelu vytesnil. Viac sa začalo smerom dopredu dariť hosťom. Napríklad mohol uspieť Lačný, ale zblízka gól nedal. Kováč neinkasoval ani po jasnej šanci Mareša a na druhej strane neuspel po sľubnej strele Kostadinov. Aj preto sa skóre v prvom polčase nemenilo.

Očakávať gólové hody bolo utópiou aj po prestávke, pretože na ťažkom teréne sa peknému kombinačnému futbalu nedarilo. Okolo hodiny hry nepochodil v šanci Boszorád, ten istý hráč potom zaujal prienikom aj o niekoľko minút neskôr. Napokon však brankára už neohrozil. Pätnásť minút pred koncom sa predsa len skóre menilo, ale na smolu domácich padol do ich brány. Tréner Hrnčár mal šťastnú ruku pri striedaní, pretože Faško peknou ranou prekonal Kováča a bolo 0:1. Vion sa však nevzdal a hral do poslednej minúty. To sa domácemu tímu vyplatilo, pretože po rohovom kope Gešnábela hlavičkoval presne Privat Yao a zblíka vyrovnal na konečných 1:1. Šlo pritom o poslednú minútu zápasu a hostia tak budú so ziskom bodu sklamaní.

Tatran Prešov - Slovan Bratislava 0:2

19.02.2017 15:20

Góly: 71. Seydouba Soumah, 80. Seydouba Soumah

Prvý jarný duel nováčika z Prešova nedopadol podľa predstáv, koňare v prechodnom domove v NTC Poprad podľahli belasým 0:2. Obidva presné zásahy zaznamenal Seydouba Soumah, domáci však taktiež mali veľmi sľubné príležitosti na skórovanie.

Tri body putujú do Bratislavy. Nebola to však zo strany hostí žiadna krasojazda, pretože od začiatku duelu sa nevedeli dostať do tempa a ich hra pôsobila nervózne. To Tatranu vyhovovalo a vyčkával na svoju šancu. Tá prvá prišla už po niekoľkých minútach hry a mohlo to byť hneď veselšie. Dzurík však v dobrej pozícii nikým nekrytý mieril hlavičkou po rohovom kope len tesne vedľa! Na druhej strane mal Talian prácu po 20. minútach hry, ale de Sa ho neprekonal. PO polhodine hry si poradil s nepríjemnosťami Mucha, k lopte nepustil číhajúceho Leška. Tatran dobre vykrýval priestor, darilo sa mu eliminovať snahu favorita a po polčase platil stav 0:0.

Domáci tím nemal čo stratiť a s týmto heslom nastúpil aj do druhého dejstva. Slovan po zaváhaní šošonov jednoducho musel začať hrať a preto sa po pár minútach od pauzy skúšal zastreľovať Soumah. Ešte mu to nevyšlo, na druhej strane nemieril presne ani zelenobiely Kubus. Ten istý hráč potom nepremenil obrovskú šancu dvadsať minút pred koncom po ďalšom rohovom kope. Sám pri zadnej žrdi však zle trafil loptu a namieril len do bočnej siete. Prešovčanom tak vyrovnaný priebeh s favoritom vydržal len 70 minút, pretože potom si zobral loptu do svojej moci Soumah a po sóle cez obrancov namieril presne - 0:1. Ešte lepšie to pre belasých vyzeralo desať minút pred koncom, Soumah dopravil do siete aj druhú strelu a bolo rozhodnuté. Tatran doplatil na nepremieňanie veľkých príležitostí a ostáva posledný. To Slovan stiahol manko na Žilinu na 9 bodov.

AS Trenčín - Spartak Myjava neh.

18.02.2017 17:00

zápas neodehrán

FK Senica - MŠK Žilina 2:0

Góly: 16. Michal Ranko, 88. Daniel Turyna

Napriek predzápasovým prognózam a rôznym ambíciám, ktoré oba celky deklarovali pred začiatkom jarnej časti súťaže Senica porazila Žilinu 2:0 (1:0).

V ouvertúre roka 2017 nastúpili Záhoráci s takmer úplne novým mužstvom oproti jesennej časti. V základe hrali len štyria "starí" hráči Šulla, Pillár, Kratochvíl a Blažek. Za Žilinu zas hral čerstvý majster Afriky Mabouka. Prvý polčas priniesol prekvapujúci priebeh. V 16. minúte zahrávali Záhoráci po Volešákovom zaváhaní rohový kop. Na Brigantov center si na prednú žrď zbehol stopér Ranko a rozvlnil sieť - 1:0. Žilinčania viedli v držaní lopty, ale nezakončovali. Do konca prvého dejstva nevyslali ani jednu priamu strelu na bránu. V 21. minúte domáci Blažek strelou spoza 16-tky trafil do brvna žilinskej brány. Jedinú vážnejšiu možnosť mali hostia v 29. minúte. Po Maboukovom centri mieril Haskič do bočnej siete. Senica mohla udrieť ešte v 31. minúte. Rýchly protiútok zakončil strelou na bránu Brigant.

Od začiatku druhého polčasu mali Žilinčania územnú prevahu, ale to bolo všetko. Seničania hrali na brejky. Darilo sa v nich najmä striedajúcemu Turynovi, ktorý zakončoval až trikrát. V 68. minúte našiel pripraveného Volešáka, o štyri minúty mal veľkú šancu po kombinácii s Bališom, no v tutovke prestrelil. Premenil až tretiu šancu. V 88. minúte po Brigantovej akcii a zmätku v žilinskej obrane efektne prehodil brankára Volešáka - 2:0. Žilinčania ani do konca duelu netrafili do priestoru brány. FK Senica porazila lídra zo Žiliny 2:0 (1:0).

ŠPORT Podbrezová - DAC Dunajská Streda 0:0

Góly: -

V 20. a zároveň úvodnom jarnom kole Fortunaligy remizoval ŽP Šport Podbrezová s DAC-om Dunajská Streda bez gólov 0:0.

Už pred začiatkom duelu museli domáci riešiť problémy so zostavením základu. Nastúpiť totiž nemohla stopérska dvojica Krivák - Kostelný. Prvý pre žlté karty, druhý, kapitán tímu, si pred duelom na rozcvičke natiahol lýtkový sval. V prvom polčase domáci nebezpeční neboli, väčšiu aktivitu smerom dopredu vykazovali hostia, ale chýbali im šance. Jedinú vážnejšiu obstarali krajní obrancovia Dunajskej Stredy v 35. minúte. Živkovič z pravej strany odcentroval a z prvej zakončoval Davis, ktorý iba tesne minul odkrytý priestor brány. To bolo asi všetko zaujímavé, čo sa stalo do konca prvého dejstva.

Po prestávke domáci opticky ožili. V 52. minúte sa im podarilo vyslať prvú strelu medzi žrde. Z priameho kopu z 18-tich metrov mieril Podio. Našiel len miesto, kde stál gólman hostí. O pár minút neskôr argentínsky legionár z rohu centroval do malého vápna, kde hlavičkoval Vajda. Na bránkovej čiare tentoraz dobre zasiahol Slávik. Na opačnej strane mohol skórovať Pačinda. Zakončil volejom z hranice veľkého vápna tesne vedľa žrde. Podbrezovčania v závere vykazovali väčšiu vôľu hrať, ale nedokázali rozvlniť sieť. Dobrý pokus predviedol Kuzma, ale lopta skončila na konštrukcii bránky.

Tím Podbrezovej nevsietil gól, ale to sa nepodarilo ani hosťom. Horehronci remizovali s Dunajskou Stredou bez gólov 0:0.