Fortuna liga - souhrn 2. kola

24.07.2015, 21:06, aktualizováno 26.07.2015, 21:05
Nedělní program slovenské nejvyšší soutěže přinesl jedno větší překvapení: Slovan doma prohrál s Myjavou 0:1. Naopak Žilina roli favorita ustála a na vlastní půdě deklasovala Zlaté Moravce. Dunajská Streda obrátila duel s Trnavou. Druhé kolo se předehrávalo v Senici a domácí tam až na poslední chvíli proti Ružomberku zachraňovali alespoň bod. Trenčín získal všechny body v Podbrezové...

MŠK Žilina - FC Zlaté Moravce 5:1

26.07.2015 19:00

Góly: 10. Miroslav Káčer, 16. Jakub Paur, 69. Michal Škvarka, 79. Matej Jelić, 90. Jakub Paur - 61. Josip Krznarić

MŠK Žilina si v ouvertúre aktuálnej sezóny hravo poradila so Zlatými Moravcami, keď zvíťazila vysoko 5:1 (2:0).

Úvod zápasu priniesol nepríjemnú situáciu. Po niekoľkých sekundách hry sa zrazil brankár Kováč s hráčmi a musel striedať. Vyzeralo to na zlomenú ruku. Žilina vyvinula tlak, po prihrávke Pečovského Bénes vystrelil technicky a hostia tečovali na roh. V 9. minúte sa po rohovom kope lopta dostala ku Káčerovi, a ten z hranice šestnástky trafil veľmi presne - 1:0 pre 'šošonov'. V 16. minúte Paur ľahko obhodil brankára hostí a poslal ju do opustenej brány - 2:0.

V 34. minúte Glavaš našiel v šestnástke Žiliny voľného Orávika, ktorý dlho váhal. Sklzom ho odzbrojil Škriniar a Moravciam nepomohol ani herecký kus odzbrojeného hráča. V 39. minúte Čmelík poslal z pravej strany loptu po zemi cez šestnástku a Mihalík ju poslal do bočnej siete bránky hostí. V 41. minúte hostia zakombinovali, Cebara, strieľal volejom, no skončilo to iba tečom a rohom Moraviec.

V 58. minúte Žilinčania dobýjali Ranilovićovu bránku. Mihalíkova strela bola zblokovaná na roh, po ktorom loptu jeden z hráčov poslal do žrde hostí. O dve minúty Káčer našiel z ľavej strany Čmelíka, ktorému v poslednom momente lopta skočila. Napálil ju do brankára Zlatých Moraviec. Spoza šestnástky sa do lopty oprel Krznarič a hoci sa Volešák natiahol, inkasoval prvý krát v zápase - 2:1.

V 69. minúte Mabouka po pravej strane vysunul Špaleka. Ten našiel prízemnou prihrávkou Škvarku, ktorý z prvej trafil presne - 3:1. V 79. minúte Jelič po polruhej minúte bna trávniku dostal kolmicu, ušiel obrane hostí, z Milojevića urobil štatistu a rutinérsky obstrelil brankára - 4:1. Minútu pred koncom Letić odcentroval zo štandardky do šestnástky, po lopte sa vrhol Paur a poslal ju do siete hostí. Žilina viedla 5:1.

MŠK Žilina zdolala hostí zo Zlatých Moraviec v ligovej premiére podľa očakávaní vysoko 5:1 (2:0).

Více informací k zápasu

Slovan Bratislava - Spartak Myjava 0:1

Góly: 36. Peter Sládek

Slovan Bratislava po výhre v úvodnom kole v Zlatých Moravciach podľahol doma Myjave 0:1 (0:1). Myjava si udržala neporaziteľnosť.

V 5. minúte Milinkovič zahrával štandardku od ľavej postrannej čiary. Cnetroval na zadnú žrď, lopty sa nikto nedotkol a Solnička reagoval na poslednú chvíľu. V páde loptu vyrazil spred čiary. O minútu nato Mészáros unikal sám na bránu a v poslednej chvíli ho pred Solničkom zrazil zozadu na zem Banovič, ale penalta sa nepískala. Mészáros mohol zakončovať, rozhodca Vnuk však do píšťalky nefúkol. V 12. minúte po dlhej prihrávke sa medzi stopérmi Slovana objavil nepokrytý Sládek. Vystrelil k pravej žrdi, Mucha vytlačil končekmi prstov na roh. V 22. minúte Mészáros vyslal tiahlu strelu k pravej žrdi, ktorú ale minul. Pekár po peknej kombinácii hostí prihral Sládekovi, ktorý to skúsil strelou falšom a Mucha boxoval. Následná dorážka Pekára bola nepresná. Myjava mohla potrestať faul na Chovanca: Pekár našiel pred päťkou Sládeka, ktorý hlavičkoval chrbtom k bráne. Lopta minula ľavú žrď.

V 36. minúte prešiel Pekár cez Podaného a mal pred sebou už len Muchu. Bolo to v ostrom uhle, Pekár strieľal prakticky z hranice bránkovej čiary. Loptu z čiary odvracal Hudák. Neurobil to však dôrazne, lopta zostala pred opustenou bránkou Slovana, kde sa najlepšie zorientoval Sládek a dotlačil loptu za čiaru - 0:1. Po prihrávke Pekára si loptu pred Muchom prebral Sládek a z ostrého uhla obstrelil domáceho gólmana, ktorého na bránkovej čiare zastúpil Gorosito. Po odrazenej lopte ešte pálil Pekár, jeho prudkú strelu Mucha vyboxoval. Po postupnej kombinácii strieľal zo šestnástky Daniel a Mucha v protipohybe vyrazil. Následný pokus Marčeka bol nepresný.

Dve minúty po obrátke Kubík spracoval dlhý center na ľavej strane šestnástky a našiel v jej strede Oršulu. Ten strieľal osamotený pred Solničkom. Brankár hostí jeho pokus do protipohybu vykopol pravou nohou. V 52. minúte sa po centri Milinkoviča na zadnej žrdi dostal k lopte Mészáros a trafil "koníčkom" tesne vedľa pravej žrde. V 65. Minúte po centri z rohu skákali pred päťkou dvaja voľní hráči v belasých dresoch. Loptu trafil Gorosito a zblízka mieril tesne vedľa žrde. Myjava po odvrátenom rohu previedla brejk, dopredu sa vydali traja hráči v žltom proti jedinému obrancovi. Pekár si na pravej strane počkal a krížnou prihrávkou našiel v strede šestnástky Sládeka. Útočník hostí vystrelil do protipohybu a už dvíhal ruky nad hlavu, brankár domácich ale zasiahol pravou rukou a udržal loptu pred čiarou.

Myjava v 71. minúte zahrala ďalší brejk. Zakončiť chcel Pekár, no v šestnástke ho zastavil Kotula. Pokutový kop sa napriek žiadostiam hostí nepískal. V 75. minúte Mészáros našiel v strede šestnástky Vitteka, ktorý priťukol Milinkovičovi. Kapitán Slovana sa oprel do lopty a strelu, smerujúcu do pravého horného rohu, Solnička vytlačil. Po druhej žltej karte sa v 82. minúte porúčal z trávnika domáci Kubík. Tú videl pravdepodobne za prifilmovanie pádu v šestnástke Myjavy. Po strele z uhla z pravej strany brankár domácich vyrazil na roh.

Skóre sa už nemenilo, a tak Slovan podľahol kopaničiarom gólom z 1. polčasu 0:1 (0:1).

DAC Dunajská Streda - Spartak Trnava 2:1

Góly: 81. Erik Pačinda, 85. Erik Pačinda - 42. Martin Mikovič

Tím zo Žitného ostrova zopakoval víťazstvo z prvého kola Fortuna ligy nad Senicou a Trnavu zdolal 2:1 (1:0).

Aktivita bola spočiatku na strane domácich. V 10. minúte sa domáci dostali pred šestnástku Trnavy. Brašeň našiel Szarku, ktorý nedokázal ideálne zakončiť. Lopta sa vrátila k tomu istému hráčovi. Jeho strelu Strapák vyrazil na rohový kop. V 26. minúte rozhodca urobil pauzu na občerstvenie. V 30. minúte sa Halilović dokázal presadiť a loptu z jeho kopačky chytil Tujvel na dvakrát. Straka napriahol z uhla priamo na bránu a trafil ľavú tyč. Na zemi po tlačenici ostalo ležať hneď niekoľko hráčov. V 41. minúte Kwin neustrážil Vojtuša na ľavej strane ihriska. Hráč Trnavy následne poslal center do šestnástky a našiel Mikoviča. Útočník Spartaka sa presadil proti Štepanovskému a prekonal Tujvela - 1:0 pre hostí.

V 58. minúte Halilović namieril z priameho kopu iba do náručia Tujvela. Následná kontra sa skončila postavením mimo hru, ktorého sa dopustil Ákos Szarka. Ani akcia dvojice bývalých hráčov Košíc Pačindu a Jurča v 61. minúte neskončila gólom. Jurčo neuzavrel akciu presne, lopta išla mimo. V 75. minúte Strapák zlikvidoval priamy kop kapitána domácich Straku. Domáci vyrovnali v samom závere. Od Ljubičiča prešla lopta k Pačindovi. Druhý menovaný zakončil prízemnou strelou.

V 83. minúte bola nariadená penalta proti Trnave. V ďalšej minúte dostal červenú kartu Nikolič a o minútu nato Pačinda jedenástku premenil - 2:1 pre Dunajskú Stredu. Skóre sa už do konca nezmenilo. DAC Dunajská Streda porazila Spartak Trnavu dvomi gólmi po polčase 2:1 (0:1). Trnavčania tak v novom ročníku súťaže nezaznamenali ešte ani bod, naopak D. Streda ešte ani bod nestratila.

MFK Skalica - Zemplín Michalovce 1:0

25.07.2015 19:00

Góly: 44. Michal Gašparík

Nováčik zo Skalice pokračuje vo víťaznom ťažení a aj v druhom kole Fortuna ligy si pripisuje 3 body. Tentoraz zdolal ešte nedávno konkurenta v boji o postup do najvyššej súťaže - Zemplín Michalovce. Hrdinom sa stal skúsený Gašparík, hostia ostávajú s nulou na konte v počte bodov aj v kolonke gólov.

Zápas sa hral v Senici a divákov duel príliš nelákal. Hralo sa príliš opatrne a po dvadsiatich minútach sa hostia dokonca museli vysporiadať s dvojicou zranených hráčov a teda aj dvojitým striedaním. Vzhľadom na výsledok proti Ružomberku bola Skalica miernym favoritom a potvrdzovala to aj aktivitou smerom dopredu. Michalovčania však vsadili na pevnú defenzívu a veľa šancí sa preto nerodilo. Na prvú vážnejšiu možnosť si museli diváci počkať až do 32. minúty, keď sa po rohu Gašparíka k hlavičkovému zakončeniu dostal Čermák, ale loptu poslal tesne nad bránu. Na michalovskej strane sa ako prvý dostal k strele až v 37. minúte Kunca, ktorý pálil nepresne, krátko nato Hamuľakov pokus zblokovala skalická obrana na roh. V závere polčasu sa však už skóre menilo. Mazan vyštartoval dopredu a keď sa k lopte dostal skúsený Gašparík, namieril presne a bolo 1:0. Kira nemal nárok a takto sa prvé dejstvo aj skončilo.

Viac sa teda po prestávke potrebovali snažiť hostia, no aj keď sa k lopte dostávali častejšie, nebolo to ono. Vyložená gólovka rozhodne neprichádzala a čas plynul. Skalica mala tesne, ale predsa len nahraté a minimálny náskok bránila zubami-nechtami. Štvrťhodinu pred koncom bol blízko k zveľadeniu vedenia Skalice skúsený zakončovateľ Lietava, ktorý po Kurákovom centri z uhla napálil loptu do Kiru. Vzápätí sa do rýchlej kontry dostali Michalovčania, z 20 metrov vystrelil striedajúci Hamuľak, ale vysoko nad. V 82. minúte opäť pohrozil michalovský, spoza pokutového územia napriahol Kunca a jeho projektil len tesne minul Hajdúchovu svätyňu. Gašparík mohol definitívne rozhodnúť z priameho kopu, ale brankára neprekonal. Michalovce ešte skúsili na konci vyrovnať, ale nedočkali sa ani gólu a teda ani bodového zápisu. Zatiaľ majú po dvoch dueloch skóre 0:2, kým druhý nováčik, zo Skalice, je na tom výborne. Zatiaľ stopercentne.

ŠPORT Podbrezová - AS Trenčín 0:2

25.07.2015 17:00

Góly: 9. Matúš Bero, 59. Gino van Kessel

Majster sa nenechal vykoľajiť nahusteným programom a zvládol aj ďalší duel vo Fortuna lige s tromi bodmi na konte. Podbrezová prehrala na nulu, ich vôbec prvý duel v tomto ročníku nepriniesol ani prvý zásah, ani prvý bod. Za hostí sa k zásahu dostali Bero a Van Kessel.

Domácemu tímu, hoci hral prechodne v Brezne, sa príliš nedarilo. Majster im bol nad sily od úvodných minút a vpredu boli absolútne bezzubí. Podobným spôsobom preto ani nemali nárok ohroziť favorita, ktorý na svoju šancu trpezlivo vyčkával. AS pritom mohol viesť už po pár minútach, ale rana Skovajsu mierila po odskoku iba do žrde. Onedlho však majster aj tak viedol a zo zásahu sa mohol radovať Bero. S typickým prehľadom si v pokutovom území úplne voľný zvolil presnú strelu k bližšej žrdi a Kuciak po teči kapituloval - 0:1. Domáci bojovali, aj keď loptu len málokedy mali vo svojej moci. Asi najviac aktívny bol Gál-Andrezly, po polhodine hry prvýkrát slabšou strelou trafil bránku a v závere polčasu namieril nad bránu.

Viac sa železiarom začalo dariť po prestávke, keď si postupne vynucovali aktivitu pred bránou favorita a začali hrýzť. Potrebovali minimálne vyrovnať a tak ukazovali oveľa viac. Vajda pár minút po hvizde skúsil niečo s výsledkom urobiť, Šemrinec však aj s pomocou obrany udržal čisté konto. Gál-Andrezly nepochodil o niečo neskôr na to, hostia naďalej odolávali. Šancu však mali aj oni, po polhodine hry Kuciak svoj tím podržal, keď voči nemu neuspel Jairo. Avšak, vyrazenú loptu Van Kessel z diaľky usmernil do prázdnej bránky - 0:2.

O minútu neskôr mal gól na nohe Jairo, to by však už bol príliš tvrdý trest za snahu domácich, keby skóroval. Zmierniť prehru sa ešte snažili Vajda i Almaský, Šemrinca však neprekvapili a 'hladných' divákov nepotešili. Trenčania v posledných minútach už náskok pohodlne udržiavali a Guba dokonca mohol pridať ešte jeden zásah. Jeho rana ale mierila iba do žrde. Trenčín tak zatiaľ v lige ani raz neinkasoval, pričom má plný počet bodov na konte. Podbrezová hrala kvôli odloženému duelu len prvýkrát a na body i góly si bude musieť počkať.

FK Senica - MFK Ružomberok 1:1

24.07.2015 19:00

Góly: 90. Róbert Pillár - 64. Andrej Lovás

Súperi na Záhori zaknihovali po jednom bode, čo je pre nich v novej sezóne Fortuna ligy zároveň premiérovým bodovým ziskom. Hostia však dlho viedli a česť Senici zachránil až v závere Pillár. Platí však, že oba tímy zatiaľ príliš oslnivo do začiatku ročníka nevstúpili. Hostí môže strata dvoch bodov mrzieť.

Šlo o boj o prvé ligové body a preto to tak na ihrisku aj vyzeralo, hralo sa bez možnosti nechať súperovi čo i len kúsok priestoru. Dopredu sa viac najprv tlačil Ružomberok a to aj vďaka rane Ďubeka. Jeho možnosť však nebola pre Šullu neriešiteľnou situáciou a o niečo neskôr neuspel ani Masaryk. Postupne sa iniciatívy ujali domáci. V 24. minúte Čunta našiel v šestnástke presným centrom Kosorinovu kopačku, ale Šavol jeho veľkú šancu zneškodnil dobrým zákrokom. Krátko pred odchodom do šatní sa Mráz preštrikoval cez obranu hostí, narazil si ešte s Kosorinom, ale jeho pokus brankár Ružomberka reflexívne vyrazil. Aj preto sa v prvom polčase gólov diváci nedočkali a karty boli rozdané pre oboch súperov rovnakým spôsobom aj po prestávke.

Strany sa síce po pauze menili, ale útočnú chuť predviedli ako prví opäť hostia. P. Maslo však v šanci nepochodil, jeho sľubnú hlavičku Šulla zneškodnil a skóre sa preto nemenilo. Na druhej strane šikovný Dolný skúsil volej, no gólmano boli do týchto chvíľ ozdobou zápasu aj naďalej. Blížila sa hodina hry a umný ťah trénera Galáda. Kým v prvom dueli proti Skalici netrafil zostavu ani striedania, tentoraz mu jedna zmena hneď vyšla. Nevýrazný Jakubko prepustil miesto Lovásovi a ten sa lodivodovi odmenil zásahom do siete už o pár minút na to. Na jeho hlavičku Šulla po podbehnutí Pavlíkom nemal nárok a hostia vyhrávali - 0:1. Liptáci mohli ísť do dvojgólového trháku o pár desiatok sekúnd, ale Zošák mieril peknú strelu len do žrde. Senici sa nedarilo podľa predstáv, ale v záverečnom tlaku predsa len uspela. Dolného akciu využil Pillár a zabezpečil svojmu tímu aspoň bod. Hostí môže strata dvoch bodov určite mrzieť.