Fortuna liga - souhrn 19. kola

09.12.2017, 15:56, aktualizováno 10.12.2017, 15:53
Trnava díky brance ze samotného úvodu porazila Prešov a přezimuje minimálně devítibodovým náskokem, jelikož Žilina schytala debakl v Trenčíně, na mistra se navíc dotáhl Slovan Bratislava. Čtvrtou remízu v řadě zaznamenala Dunajská Streda...

MFK Ružomberok - Slovan Bratislava 0:1

10.12.2017 14:00

Góly: 64. Filip Oršula

Podľa očakávania nastúpil Slovan proti Ružomberku v poslednom zápase jesene bez Hološka, ale to belasým vôbec neuškodilo. Práveže sa vedeli sústrediť na svoj výkon a zdolali na horúcej pôde väčšinou úspešný MFK tesne o jeden gól. Ten zaznamenal po zmene strán Oršula.

Od oboch tímov to bol najprv opatrné, prvá šanca prišla až takmer v druhej štrťhodine. Gál-Andrezly po dobrej nahrávke však mieril nad bránu. V 22. minúte sa Haskič snažil zakončiť už v v blízkosti brány Greifa, v poslednej chvíli mu to znemožnil Božikov. Vo veľkej šanci bol potom aktívny Haskič, ale nepochodil so svojou akciou. Prvú strelu do priestoru brány sme tak zaznamenali až 7 minút pred koncom polčasu. Mareš však z diaľky Macíka neprekonal, hoci ten musel riešiť túto situáciu nadvakrát. Hlavička Božika sa neujala tesne pred polčasovým hvizdom, aj preto sa po rohovom kope neoslavovalo.

Prestávka znamenala nabratie ďalších síl a tie takmer zúročil po zmene strán Mareš. Jeho šancu však zastavila len bočná sieť. Potom sa v 54. minúte neujala šanca Božikova, mieril svoju šancu len nad bránu MFK. Po hodine hry poslal loptu po rohovom kope nad J. Maslo a tak udrelo na druhej strane. Mareš sa pekne predral a ponúkol asistenciu Oršulovi, ktorý ňou nepohrdol a otvoril skóre - 0:1. Potom sa do hry dostal striedajúci Vittek, MFK hrali už vabank. Exreprezentant v dobrej pozícii vystrelil, ale Macík zachránil. Len druhú domácu prehru v sezóne a tretiu od začiatku predošlého ročníka Ružomberok napokon neodvrátil aj preto, lebo šanca Haskiča ostala neprememená. Slovan tak získal cenné tri body a len vinou horšieho skóre bude zimovať tretí. Ruža si zaknihovala nateraz 5. miesto.

AS Trenčín - MŠK Žilina 5:2

09.12.2017 15:00

Góly: 9. Aschraf El Mahdioui, 13. Rangelo Janga, 18. Desley Ubbink, 68. Giorgi Beridze, 70. Desley Ubbink - 19. Miroslav Káčer, 90. Dávid Hancko

Posledné jesenné fortunaligové kolo znamenalo oneskorenú mikulášsku nádielku pre Žilinčanov. Tí ju však dostali od Trenčína v podobe piatich gólov nedobrovoľne, ale vlastne len získali to, čo AS v prvom vzájomnom dueli v tejto sezóne požičali. Výsledok 5:2 je totiž takmer identický z prvého merania síl.

Oba celky veľmi dobre vedeli, že ak sa nezahrejú rýchlym futbalovým tempom, budú mať problém to dohnať neskôr. A preto sa od úvodu hralo svižne a ofenzívne. Presne tak, ako sme na oboch zvyknutí. Akcie sa rodili v rýchlom slede, aktívnejší bol AS. A za svoju snahu bol aj rýchlo odmenený, pretože prvý zásah padol už v 9. minúte napriahol spoza šestnástky El Mahdioui a Volešák inkasoval - 1:0. Neskôr sa uvoľnil Zubairu, prihral do päťky Jangovi, ktorý potvrdil povesť najlepšieho strelca a upravil na 2:0. To nebolo všetko, ďalší zásah prišiel v 17. minúte, keď Azango prihral Ubbinkovi, ktorý tečoval nahrávku a bolo 3:0. Šialenú štvrťhodinu ešte podčiarkli hostia znížením aspoň na 3:1. Žilinčania korigovali výsledok po strele Káčera, ktorý zvnútra vápna zaznamenal čestný úspech. Hancko potom mohol dostať svoj tím do zápasu, lenže Šemrinec skvelo šancu zlikvidoval. Tieto momenty pred bránou AS sa ukázali ako zlomové, v prípade gólu na 3:2 sa ešte mohli diať veľké veci.

Lenže Trenčania tieto chvíle prežili a zápas mali pod kontrolou aj od úvodu druhého dejstva. Diváci sa rozhodne nenudili a hnali svojich opäť dopredu. Na tribúnach sa už spomínal výsledok z prvého merania síl v pomere 5:1 a pri aktívnej hre domácich sa určite dal čakať. Štvrtý gól prišiel 12 minút pred koncom, Volešák neudržal zakončenie Jangu a pred prázdnou bránou už Beridze upravil na 4:1. Katastrofa pre hostí nemala konca-kraja, Trenčania pridali ďalší zásah po tom, čo Beridze našiel Ubbinka a ten delovkou pod brvno zvýšil už na hrozivých 5:1. AS tak vrátil Žiline požičané a mal na konte rovnaký výsledok ako šošoni pod Dubňom. Hostia však napokon ešte znížili na rozdiel troch gólov, presadil sa Hancko. Trenčín sa tak dostal do prvej šestky, pričom Žilina stratila v boji o titul tri body, keďže Trnava bodovala naplno. AS dal v jesennej časti neuveriteľných 47 zásahov.

FK Senica - Zemplín Michalovce 1:1

09.12.2017 14:00

Góly: 24. Jurij Medveděv - 54. Stanislav Danko

V záverečnom jesennom kole sa medzi dvoma mužstvami z dolnej polovice tabuľky zrodila remíza 1:1 (1:0).

V deviatej minúte veľmi dobré zakončenie Plach utešeným zákrokom vytesnil na rohový kop. V 23. minúte Vaščák vydarene prihral Kováčovi, ktorý sa ocitol sám pred brankárom, ale namieril vedľa. Už o minútu nato sa k odrazenej lopte dostal Medvěděv a z voleja rozvlnil sieť - 1:0. Minútu pred polčasom zakončil Lupták, ale jeho prudká rana mierila tam, kde stál brankár Bieszczad. V 52. minúte mal veľkú šancu skórovať Vaščák, keď tiesnený brániacim hráčom poslal loptu do stredu brány. V 54. minúte prízemný center do šestnástky Senice Plach ešte stihol vyrazil pred seba. Tam stál osamotený Danko, ktorý pohodlne vyrovnal na 1:1. V 74. minúte videli diváci ďalší gól v sieti hostí, no pre postavenie mimo hry neplatil. V 82. minúte sa po rohovom kope dostal do zakončenia Ranko a loptu poslal vedľa ľavej tyčky. V 86. mohol rozhodnúť duel Medveděv, no dostal sa do veľkého uhla. Bieszczad vyrazil loptu na rohový kop. FK Senica remizoval s MFK Zemplín Michalovce 1:1. Domáci zazimujú poslední dva body za Prešovom, Michalovce deviate.

"Boli sme dobre pripravení. Či hrali Michalovce na troch alebo štyroch obrancov, počítali sme s tým. Ako povedal hosťujúci tréner, hralo sa hore-dole. Mne chýbala v zápase väčšia kvalita z našej strany. Michalovce hrajú dobrý futbal, majú veľa kvalitných hráčov. My sme ten zápas chceli zvrátiť bojovnosťou a urputnosťou. Vždy nám však súperi hrozili nebezpečným brejkom, čo sa nakoniec potvrdilo aj pri vyrovnávajúcom góle," povedal po zápase tréner Záhorákov Ladislav Hudec. "Do zápasu sme vstúpili dobre, mali sme príležitosti, ktoré sme nevyužili. Po dvoch striedaniach sme museli zmeniť systém, súper prebral iniciatívu a išiel do vedenia. Za druhý polčas si chlapci vyrovnanie zaslúžili. Hralo sa hore-dole, vyhrať mohli obe mužstvá, my sme s bodom vzhľadom na okolnosti spokojní," pridal svoj postreh tréner hostí Anton Šoltis.

DAC Dunajská Streda - FC Zlaté Moravce 3:3

Góly: 18. Erik Pačinda, 33. Yves Simon Pambou, 67. Erik Pačinda - 62. Róbert Gešnábel, 71. Cléber, 81. Ewerton

V zápase bohatom na góly a zároveň v derniére jesennej časti Fortunaligy remizoval DAC Dunajská Streda s ViOn-om Zlaté Moravce 3:3 (2:0).

V 18. minúte rohový kop z pravej strany zahral Živković a lopta išla do brány od Urgelu, takže DAC viedol vlastným gólom hostí 1:0. V 33. minúte veľkú chybu pri rozohrávaní urobil Bariš. Kováč Divkoviča vychytal, ale Pambou dorazil presne - 2:0. V 38. minúte veľmi dobre zasiahol Pavel Kováč. Po rohovom kope Pačindu loptu nešťastne nadvihol Dobrotka. Z toho hlavičkoval Ljubicić, no jeho takmer gólové zakončenie na čiare zastavil brankár hostí. Veľkú šancu zahodil v 56. minúte Cleber. Po prízemnom centri Záhumenského zľava zakončoval sám z hranice asi siedmich metrov, ale Macejovu bránu prestrelil. V 62. minúte sa Záhumenský na ľavej strane dostal cez Pačindu a Živkovića. Následne našiel Gešnábela, ktorý z tesnej blízkosti zakončil gólom - 1:2 z pohľadu ViOn-u. V 65. minúte po centri Pačindu hlavičkoval osamotený Šatka. V 67. minúte bežali Dunajskostredčania do brejku, Marko Divković posunul loptu doľava na Pačindu, a ten chladnokrvne zvýšil na 3:1. V 71. minúte sa Cleber presadil cez Huka a oblúčikom poslal loptu ponad Maceja - 2:3. V 79. minúte pred Nikolićom v poslednej chvíli zasiahol Huk. V 81. minúte nikým z domácich nerušený pas Dobrotku našiel Da Silvu, ktorý vyrovnal - 3:3. V 83. minúte sa Da Silva uvoľnil na hranici pokutového územia, oprel sa do strely a nasmeroval loptu do brvna Macejovej brány. DAC Dunajská Streda remizoval s ViOn-om Zlaté Moravce 3:3. Zlaté Moravce zazimujú na ôsmej priečke tabuľky.

"Z výsledku sme smutní. Šesťdesiat minút sme hrali dobre, ale doplatili sme na 15-minútový výpadok v obrane. Mali sme veľa šancí, aby sme vyhrali. Keď dáme doma tri góly, musíme vyhrať. Sme smutní, aj kvôli fanúšikom, ale dnes sme urobili na ihrisku všetko, čo sme mohli," okomentoval dianie tréner žltomodrých Marco Rossi. "Gratulujem Dunajskej Strede k sezóne a krásnemu štadiónu. V prvom polčase boli lepším tímom, my sme veľa neukázali. Dávno som nebol taký rozčúlený v prestávke, ako teraz a chlapci si to zobrali k srdcu. Znížili sme a ani pri stave 1:3 sme sa nevzdávali. Bod si veľmi vážime, sme spokojní. Erik Pačinda bol dnes fantastický. Dunajská Streda dnes smúti, ale futbal oslavoval," povedal tréner ViOnu Juraj Jarábek.

Spartak Trnava - Tatran Prešov 1:0

Góly: 2. Vachtang Čanturišvili

Jediný gól rozhodol o tom, že duel Trnavy s Prešovom vyhral domáci favorit. A takisto jediný zásah delil Šarišanov od toho, aby sa zošmykli na posledné miesto. Zachránili ich však vyrovnávajúcim zásahom Michalovce a tak zimovať budú predposlední.

Všetko podstatné sa udialo doslova už po pár sekundách. Jediný gól totiž padol v 2. minúte, Čanturišvili trafil spoza šestnástky do pravej šibenice - 1:0. Skóre sa mohlo meniť opäť o pár minút, ale Sloboda mieril len do brankára Tatrana. Spartak bol jasne lepší a držal loptu na kopačkách. Vlasko sa nepresadil po priamom kope v 20. minúte, ale nechýbalo veľa. Zelenobieli sa osmelili pološancou Streňa, no mieril vedľa. Väčšinou sa hostia bránili aj preto sa útoky favorita končili len v šestnástke.

Po prestávke sa opäť domáci dostali do šance, ale Egho zase len stroskotal na brankárovi. Líder pelotónu ale nič nemal isté, stále viedol len o jeden gól. Po hodine hry nebezpečne zaútočil Petko, zblízka však vystrelil vedľa. Yilmaz sa potom na druhej strane nepresadil po centri Jirku, Slančík sa mal na pozore. V 76. minúte mal Prešov šancu na vyrovnanie, ale Vantruba si poradil s hlavičkou aktívneho Streňa. V 80. minúte mieril nad Jirka a Yilmaz z veľkeho uhla zakončil iba do bočnej siete. Napokon viac gólov nepadlo, líder výsledkovo nesklamal a potvrdil pozíciu jsenného majstra. Naopak, Tatranu nezahral do karát výsledok z Podbrezovej, pretože sa z 10. miesta zošmykol na 11. priečku a ak by Michalovce nevyrovnali duel v Senici, skončil by po jeseni úplne posledný. Na túto jesennú časť tak bude chcieť čím skôr zabudnúť.

Železiarne Podbrezová - FC Nitra 1:0

Góly: 38. Jan Krivák

V derniére jesennej časti Fortunaligy zdolal FK Železiarne Podbrezová FC Nitra najtesnejším rozdielom 1:0 (1:0).

V 16. minúte vydarený pas našiel Charizopulosa na hranici malého vápna, kde vo veľkej príležitosti hlavou loptu netrafil. O tri minúty nato Sedláček prestrčil loptu do šestnástky, kde sa cez Križana presadil Mikuš, no namieril tiež len vedľa. V 23. minúte Baéz pekne našiel Turňu, ktorý s brankárom prehlavičkoval aj bránu. V 25. minúte si domáci po strele Leška žiadali penaltu za ruku v šestnástke, ale nedočkali sa. Dorážka Kopičára letela vysoko nad. Vedľa mierila aj hlavička Kriváka v 30. minúte po Leškovom centri. V 38. minúte to však dvojici Leško - Krivák vyšlo a domáci sa ujali vedenia 1:0. V 78. minúte mohlo znenazdajky udrieť na opačnej strane. Z mierneho uhlu sa na Kuciaka hnal Andrej Fábry, ktorého brankár Podbrezovej vo veľkej príležitosti na vyrovnanie vychytal. FK Železiarne Podbrezová zdolal nováčika FC Nitra 1:0 a zimovať bude na desiatej priečke tabuľky tri body nad zostupovým miestom. Hostia spod Zobora sa touto prehrou po skvelom začiatku súťaže prepadli do druhej šestky a prestávku strávia na siedmom mieste.

"Pre nás to bol náročný zápas, nechýbalo nám odhodlanie a veľká chuť po víťazstve. Sme šťastní, že sa nám to podarilo, máme z toho veľkú radosť. V závere nás podržal brankár Kuciak, veľká vďaka patrí aj divákom, ktorí nás pri víťaznej rozlúčke s rokom podporili," okomentoval dianie na ihrisku tréner Železiarov Marek Fabuľa. "V takýchto vyrovnaných zápasoch rozhodujú detaily. My sme nezvládli jednu štandardnú situáciu súpera, a tak sme prehrali. Napriek tomu sme prežili pekný rok a pokúsime sa naň nadviazať aj na jar," pridal svoje postrehy tréner nováčika z Nitry Ivan Galád.