Fortuna liga - souhrn 19. kola

04.12.2015, 19:59, aktualizováno 06.12.2015, 15:59
Slovan Bratislava porazil Žilinu a upevnil si průběžnou druhou pozici. Trenčín zakončil povedený ligový podzim remízou v Trnavě a může přijít o část ze svého velkého náskoku. Dunajská Streda porazila Zlaté Moravce, Ružomberok si poradil s Podbrezovou a Senica se rozešla smírně s Michalovci. Nováček ze Skalice zaznamenal další porážku, tentokráte jede s prázdnou z Myjavy. Spartak doma vyhrál 3:0...

Slovan Bratislava - MŠK Žilina 2:1

06.12.2015 14:00

Góly: 40. Marko Milinković, 77. Tamás Priskin - 50. Nermin Haskić

V poslednom zápase jesennej časti Fortuna ligy porazil Slovan Bratislava MŠK Žilinu 2:1 (1:0).

V úvode v dobrej pozícii hlavičkoval Vittek, ale iba do rúk Volešáka. Na opačnej strane mala dve čisté šance Žilina. Najprv si miesto vo vápne urobil William a jeho dorážku zblízka Mucha vytesnil. O chvíľočku opäť William dobre nabehol na prihrávku a Muchu ani takto z tutovky neprestrelil. Gorositova hlavička po Milinkovičovom rozohraní priameho kopu skončila na hornej sieti 'šošonov'. V 31. minúte zdiaľky po zemi o kúsok minul Meszároš. V 40. minúte si nahrávku spracoval Milinkovič a z vnútra šestnástky strelou k žrdi prekonal žilinského gólmana - 1:0 pre belasých. Minútu pred koncom polčasu zahrávala Žilina ešte štandardku. Lopta letela na vzdialenejšiu žrď, ale rozhodcovia odmávali ofsajd.

Hneď po obrátke Meszárošovu prudkú strelu zrazil obranca na roh. Takmer z hranice bránkovej čiary nahrával William Haskičovi na malé vápno. Ten zakončil nedôrazne, ale lopta predsa len skončila pri vzdialenejšej žrdi - 1:1. Bežala 50. minúta. O osem minút neskôr Oršula napálil krížnou strelou mimo. Ak by bol skóroval, belasí by boli išli do vedenia. V 60. minúte sa striedajúcemu Priškinovi vrhol pod nohy Volešák a ukončil jeho prienik. V 64. minúte sa v súboji po zakončení útočníka Slovana ocitla tá istá dvojica a opäť z neho vyšiel víťazne Volešák. V 77. minúte rýchly útok domácich zakončil Oršula prihrávkou na voľného Priškina. Legionár belasých zblízka napálil pod brvno - 2:1. V 81. minúte zakončoval z voleja Milinkovič, a lopta mu nesadla.

Slovan zdolal Žilinu v poslednom jesennom zápase 2:1 (1:0) a stiahol náskok vedúceho Trenčína na sedem bodov.

Spartak Trnava - AS Trenčín 1:1

05.12.2015 18:20

Góly: 42. Haris Harba (pen.) - 61. Wesley Moraes

V poslednom jesennom kole súťaže remizoval Spartak Trnava na domácom trávniku s vedúcim celkom tabuľky AS Trenčín 1:1, keď domáci dohrávali zápas bez vylúčeného Godála.

V 2. minúte sa po pravej strany dostal do zakončenia Schranz. Tvrdo vypálil a brankár Šemrinec jeho pokus zrazil iba na rohový kop. V 28. minúte prihrávka našla vpredu Schranza, ktorý vystrelil. Na bránku hostí poslal strelu, ktorú Šemrinec v páde vyrazil. V 30. minúte bola Trnava opäť vo veľkej šanci. Na ľavej strane si loptu k stredu posunul Majtán a vypálil. Šemrinec vyrazil a následne sa k lopte dostal Janečka. V ťažkej pozícii vo výskoku ju hlavou zrazil nad brvno. V 32. minúte po zemi vypálil Bero. Kamenár zakročil a vyrazil. V 41. minúte Šulek zahral v šestnástke rukou a rozhodca odpískal pokutový kop pre domáci Spartak. Ten zahral Harba a zakončil do opačnej strany, než ako sa hodil Šemrinec - 1:0 pre domácich. Do kabín schádzali Trnavčania za jednogólového vedenia.

V 60. minúte Tóth netrafil pri odkope loptu a dvaja Trenčania išli na jedného. Rabiu neprihral Kesselovi a jeho zakončenie Kamenár vyrazil. Už o minútu vysunuli Trenčania do sólo nájazdu Wesleyho. Prvé zakončenie Kelemen zasiahol, ale druhý pokus smeroval prudko k žrdi - 1:1. Prešli štyri minúty a druhú žltú kartu dostal Godál. Trnava tak ostala v poli o hráča menej. V 72. minúte bengálske ohne zahalili štadión dymom a rozhodca Kružliak prerušil zápas. Pauza v hre trvala dve minúty. Trenčín si napriek početnej výhode nedokázal vytvoriť vyložené príležitosti. Na opačnej strane mala rovnaký problém oslabená Trnava.

V poslednom jesennom kole Fortuna ligy remizoval Spartak Trnava s úradujúcim majstrom AS Trenčín v domácej Arene 1:1 (1:0). Hráči AS budú zimovať na čele tabuľky. S akým náskokom, ukáže zajtrajšia dohrávka Slovana so Žilinou. Trnava klesla na šiestu priečku o skóre za Dunajskú Stredu.

DAC Dunajská Streda - FC Zlaté Moravce 2:0

05.12.2015 17:00

Góly: 22. Marin Ljubičič, 77. Jakub Brašeň

Očakávané víťazstvo Dunajskej Stredy sa skutočne aj zrodilo, doma DAC porazil Zlaté Moravce 2:0. Môžu ešte na jeseň finišovať na piatom mieste, ale len v prípade, ak by Trnava nevyhrala s Trenčínom. V poslednom jesennkom kole na Žitnom ostrove mierili do čierneho Ljubičič a Ľupták.

Pár minút sa tímy rozbiehali, potom sa prezentoval pekným sólom Kwin. Skórovať ale nedokázal a preto si mohol Novota vydýchnuť. Potom mohlo prísť prekvapenie na druhej strane, ale skúsený Orávik v dobrej šanci Tujvela neprekonal. Po dvadsiatich minútach tak udrelo do siete hostí, prepadnutú loptu bez odozvy totiž z prvej pekne napálil do čierneho Ljubičič a bolo 1:0. Po polhodine hry potom mohli domáci zvýšiť, ale Szarka neuspel. Vion stihol jeho šancu zblokovať na roh. Keďže bola všetkým hráčom zima, hralo sa v svižnom tempe a diváci videli atraktívny priebeh duelu. Spokojní s vedením mohli byť hostitelia, prvý polčas uhrali na najtesnejší rozdiel. V závere polčasu ešte zaujal výpadok osvetlenia, prestávka preto padla vhod aj technickým parametrom.

Od tohto zápasu sa čakalo najmä strelecká aktivita Tawambu so Szarkom, no najmä prvý menovaný nemal svoj deň. Ani Szarka sa nedostávl do zakončenia tak často, ako by si predstavoval, zastúpiť ho skúsil Polievka. No nedal a v 51. minúte sa spomínaný Szarka snažil zapísať do gólovej listiny svojhou hlavičkou márne. Tawamba sa potom zapojil do šance s Bambom, ale nepodarilo sa mu ponúknuť vhodnú šancu na zmenu skóre. Šlo to vedľa a Vion sa stále nie a nie presadiť. Bamba o niečo neskôr pre zmenu mieril tesne vedľa, preto prišiel na rad opäť DAC. Dvanásť minút pred koncom rozhodol krásnou strelou Ľupták a bolo vymaľované. Hostia kládli minimálny odpor a v ofenzíve sa tentoraz Tawambovi a spol. nedarilo podľa predstáv. Aj preto všetky body ostali doma, DAC ešte môže dúfať po jeseni v piatu priečku.

MFK Ružomberok - ŠPORT Podbrezová 3:2

Góly: 21. Gagik Dagbašjan, 51. Lukáš Lupták, 86. Gagik Dagbašjan - 56. Roman Sabler, 61. Miroslav Viazanko

Vydreté tri body pre Ružomberok. Domáci sa totiž v poslednom kole jesennej časti proti Podbrezovej poriadne natrápili a situáciu si v priebehu hry komplikovali. Viedli už o dva góly, potom o náskok prišli, aby päť minút pred koncom rozhodli tretím zásahom. V každom prípade tri body ostali doma a Ruža si aspoň čiastočne napravila chuť z nie príliš vydarenej jesene.

Od začiatku sa hralo svižne, Tofiloski musel riešiť nepríjemnú štandardku už po niekoľkých minútach. Po štvrťhodine hry sa následne pokúsil prekvapiť Kochan, no hostia sa nedotali do vedenia ani po tejto šanci. Domácim nepomohlo, že Zošák musel pre zranenie striedať, ale v ofenzíve ťahali aj zaňho. Skúsený Jakubko kombinoval s Dagbašjanom a krásnou ranou nedal šancu Kuciakovi, domáci viedli. Na druhej strane pohrozil Sabler, ale gólman sa nedal, skóre sa nemenilo. Hostia cítili šancu na vyrovnanie, aktívny Sabler to skúsil na Tofiloského aj v 35. minúte. Kuciak potom nemal prácu, hoci sa Lupták pred neho dral do šance. Neinkasoval a preto sa polčas skončil tesne 1:0.

Do druhého polčasu boli karty rozdané jasne a očakávalo sa ako navýšenie skóre Ružomberka, tak aj aktivita na strane Železiarov. Platilo však najprv prvé spomenuté, pretože na 2:0 zvyšoval Lupták strelou od brvna po dobrej prihrávke medzi obranu Športu. Lenže obrana Liptákov si nedala pozor o pár desiatok sekúnd a razom bolo znížené. Viazankova strela ešte v sieti neskončila, no dorážka od Sablera znamenala v trme vrme úpravu skóre na 2:1. Tofiloski potom zachránil svoj tím od vyrovnania, keď Sablerovi nedal šancu na zmenu skóre. Lenže Horehronci to nezabalili a do súpera búšili aj ďalej. Viazanko o pár minút skúsil nachytať bývalého spoluhráča z brány a z veľkej diaľky dal na 2:2. Kolega z brány na opačnej strane Kuciak zachránil skvelým zákrokom pred Gerátom, päť minút pred koncom však už takisto kapituloval. Dagbašjan totiž odrazenú strelu z hranice šestnástky namieril presne k žrdi a stanovil konečné skóre na 3:2. Nič na tom nezmenil ani Masaryk v nájazde, keďže na Kuciaka v závere nevyzrel. Ružomberok si tak trochu vylepšil náladu, hostí budú čakať záchranárske práce.

FK Senica - Zemplín Michalovce 1:1

Góly: 37. Michal Klec - 33. Dominik Kunca

V poslednom jesennom kole Fortuna ligy remizovala Senica doma s Michalovcami 1:1 (1:1).

V 3. minúte vypichol loptu pred brankárom hostí Mráz a nahrával Kalabiškovi. Asistent rozhodcu signalizoval, že lopta už opustila hraciu plochu. V 9. minúte potiahol po ľavej strane Koscelník a našiel nabiehajúceho Danka. Ten loptu vrátil a po centri strieľali hráči druhej vlny. Nasledoval roh. V 17. minúte po priamom kope Kosorin nezakončil z prvej. Po ňom zakončoval Pavlík, ale protihráčov okolo neho bolo veľa. V 28. neúspešne vyskúšal lob Kunca. Za obranu dostal prihrávku Mráz. Senický útočník trafil mimo tri žrde. V 33. minúte Sedlák v šestnástke prihral Kuncovi a jeho strela zblízka prešla dnu - 1:0 pre Zemplín. O štyri minúty nato Klec vystrelil spoza šestnástky a lopta sa rovnako dogúľala až do brány - 1:1. Po jednej nadstavenej minúte prvý polčas skončil.

Dve minúty po obrátke Dankovu strelu Junas vytlačil nad brvno. Vengřinek ani na dvakrát nedokázal prepasírovať loptu do siete, nasledoval roh. V 54. minúte Hamuľák prevzal loptu od Kuncu a Junas vytesňoval na roh. V 68. minúte na loptu po rohu vyskočil Pillár a trafil brvno. Kalabiškova strela bola tečovaná na roh. V 73. minúte po priamom kope opäť zakročil gólman domácich. Osem minút pred koncom riadneho hracieho času sa Kalabiška predral do šance, ale Kelemen ho ľahko odzbrojil.

Senica remizovala v 19. kole Fortuna ligy s hosťami zo Zemplína 1:1 (1:1) a zimovať tak bude na siedmom mieste. Michalovce zazimujú na 10. priečke.

Spartak Myjava - MFK Skalica 3:0

04.12.2015 18:00

Góly: 40. Štefan Pekár, 45. Tomáš Kóňa, 85. Štefan Pekár

Jednoznačným výsledkom v prospech domácich sa skončil predohrávaný duel posledného jesenného kola na Slovensku. Myjava si poradila s frustrovanými Skaličanmi 3:0 a vylepšili si pozíciu v tabuľke. Naopak, hostia jednoznačne zimujú na poslednom mieste a predĺžili nepriaznivú sériu ako bez víťazstva, tak čo i len bez zisku bodu.

Na kopaniciach sa oslavovala ďalšia výhra, domáci Spartak si poradil so Skalicou jednoznačným spôsobom a vylepšil si pozíciu v tabuľke. Už od úvodu bol Spartak aktívnejší a vynútil si tlak pred bránou. Dlho sa mu však obranu nedarilo prekonať. Hostia prišli v pozícii outsidera, ale vsadili na pozornú defenzívu a desiatky minút im to aj vychádzalo. Naopak, dokonca sa MFK dostali po dvadsiatich minútach do šance. Šebesta však pálil vedľa a po polhodine hry musel riešiť zapeklitú situáciu aj Vaško. Daniel totiž už číhal na obrovskú možnosť. Potom však prišla jednoduchá akcia po ľavej strane, lopta sa dostala ku kapitánovi Pekárovi, ktorý zužitkoval prihrávku na strele k tyči na 1:0. To však nebolo všetko, zdecimovaných hostí Spartak pokoril ešte raz. Na konci polčasu sa brankár Skalice nedohodol s obranou a z uhla prázdnu bránu trafil na 2:0 Kóňa.

Po zmene strán bolo jasné, že tri body by si mohol nováčik odniesť len vo veľmi krajnom prípade, jedine počas nejakého hviezdneho obratu. Väčšia chuť bola na strane Myjavčanov, ktorí sa hrnuli pred bránu čoraz viac. Bílovského však prihrávka v šanci nenašla, nepresne potom mieril po spolupráci s Pekárom kanonier Sládek. Po hodine hry skúsil šťastie z diaľky Čermák, no Hruška sa na hruškách nachytať nedal. Peknú akciu pred Fišanom predvádzal na druhej strane Daniel, ale brankára neprekonal. Štvrťhodinu pred koncom mali šancu hostia zo štandardky, ale Ciprysovi nehrala táto akcia do karát. Neskôr Slančík Fišana takisto neprekonal, ale päť minút pred koncom Pekár zvýšil po nezištnej nahrávke na 3:0. Myjava tak môže ešte skončiť na treťom mieste po jesennej časti, kým Skaličania strácajú hoci len na predposledné miesto stále tri body a môže to byť ešte viac. Nováčikovi sa nedarí a stále nevyhral od 2. kola.