Fortuna liga - souhrn 15. kola

03.11.2017, 18:51, aktualizováno 05.11.2017, 18:56
Poslední Senica překvapivě rozstřílela Žilinu, utkání na hřištích Trnavy a Zlatých Moravců pak vítěze nepoznaly. Dunajská Streda otočila zápas se Slovanem. Trenčín doslova rozstřílel Podbrezovou a posunul se do skupiny, která bude následně bojovat o titul. Před druhého jmenovaného se pak dostal předposlední Prešov, jenž si nejtěsnějším rozdílem poradil s Michalovci...

FK Senica - MŠK Žilina 4:1

05.11.2017 17:00

Góly: 24. Blažej Vaščák, 30. Samuel Šefčík, 47. Jurij Medveděv, 90+2. Alan Kováč - 39. Miroslav Káčer (pen.)

V 15. kole Fortunaligy zdolala posledná Senica úradujúceho majstra zo Žiliny nečakane 4:1 (2:1).

V Senici fúkal silný vietor, čo obom celkom sťažovalo kombinácie. Žilinčania mali loptu na svojich kopačkách a hernú prevahu, domáci sa snažili o kontry. Mrázov pokus v deviatej minúte Plach končekmi prstov vyrazil. Vôbec prvýkrát v tejto sezóne sa Seničania dostali do vedenia v 24. minúte. Vaščák využil veľkú chybu Králika pri malej domov a strelou zo 16-ky obstrelil brankára Volešáka - 1:0. O dve minúty nato tvrdo pálil Krč a Hancko loptu vykopol z bránkovej čiary. V 30. minúte obranca Medvedev preniesol loptu z vlastnej polovice pred 16-ku. Jeho tvrdú strelu Volešák vyrazil a dobiehajúci Šefčík ju poslal do siete - 2:0. V 39. minúte rozhodca Ziemba odpískal pokutový kop pre "Šošonov", ktorý bezpečne premenil Káčer pozemnou strelou k žrdi, čím znížil na 1:2 z pohľadu svojho celku.

V 47. minúte vnikol do pokutového územia hostí Krč, po jeho prudkom centri odkopol loptu jeden zo žilinských obrancov. Ibaže pritom trafil Medvedeva a lopta skončila v sieti - 3:1. O tri minúty po štvrtom góle zápasu Krč spoza pokutového územia vyľakal gólmana hostí. V dobrej pozícii nedosiahol v 57. minúte na loptu pred bránou Mráz. Rovnaký hráč neskôr zakončil hlavou a Plach vyrazil na roh. V 76. minúte po rýchlom protiútoku a Krčovom vysunutí skúšal šťastie Duga a neujala sa ani dorážka Riga. V 80. minúte nebezpečne strieľal opäť Rigo, avšak tesne vedľa. V 82. minúte po dlhom nákope Cociuca od polovice ihriska lopta spadla pred Placha, ten na bránkovej čiare loptu vyrazil a z následnej trmy-vrmy Žilinčania nič nevyťažili. Záhoráci naopak využili i ďalšiu veľkú chybu Žiliny. Zlú malú domov poslal tentokrát Mazáň, lopty sa zmocnil striedajúci Kováč, obišiel Volešáka a rozvlnil sieť - 4:1. Seničania sa až v 15. kole Fortunaligy radovali z víťazstva 4:1 nad majstrom zo Žiliny.

Spartak Trnava - MFK Ružomberok 1:1

Góly: 18. Ján Vlasko - 4. Nermin Haskić

Po dlhšom čase narazila Trnava na ťažšieho súpera a prvýkrát v tejto sezóne si musela body deliť. A to dokonca na vlastnom trávniku, kde zavítal Ružomberok. Ten šokoval domácich už v úvode a napokon z toho vyťažil aspoň bod.

Všetko podstatné na strane hostí sa udialo už v prvej päťminútovke. Šanca, ktorú mal Kostadinov s brvnom na jej konci sa napokon skončila gólom Haskiča. Ten otvoril skóre po odraze a Ruža nečakane viedla - 0:1. Vyrovnanie neprišlo o niečo neskôr, pretože center Slobodu nenašiel v šestnástke nikoho. Ale dlho Spartak nesmútil, pretože v 18. minúte sa hlavičkou presadil po centri Vlasko a začínalo sa odznova - 1:1. Neskôr sa po peknom úniku nepresadil Egho, išlo pritom o veľkú šancu. Trnavčania však išli za druhým gólom ako levy, Vlasko ale krížnou strelou nedal druhýkrát podnet na zmenu skóre. Po polhodine hry po centri Čonku hlavičkoval nad bránu Čanturišvili a legionár vo farbách Trnavy nedal gól ani z priameho kopu v závere polčasu.

Ďalšiu šancu a to už po prestávke mal opäť aktívny Vlasko, no proti bola defenzíva Liptákov. Neskôr mal prácu Macík, ale strela Čanturišviliho ho neprekonala. MFK mali šancu len ojedinele, Vantruba však veľa práce nemal. Ďalšiu šancu mal Jirka v 66. minúte, ale gól z toho nebol. Takisto sa tak neudialo ani po delovke Egha, opäť sa vyznamenal Macík. A stalo sa tak aj v 76. minúte po šanci Yilmaza. Ten istý hráč potom v poslednej minúte ešte trafil hlavičkou dokonca aj žrď a preto sa body delili. V prípade Trnavy je to prvýkrát v sezóne, hostia takisto natiahli sériu zápasov bez prehry.

FC Zlaté Moravce - FC Nitra 2:2

Góly: 1. Peter Sládek, 43. Timotej Zahumenský - 25. Filip Balaj (pen.), 28. Tomáš Kóňa

ViOn Zlaté Moravce remizoval v 15. kole s nováčikom z Nitry 2:2, pričom všetky štyri góly duelu padli už do polčasu.

Regionálne derby začali lepšie domáci. Po rozohrávke zo stredového kruhu nasledovala kombinácia po osi Ewerton-Chren-Sládek a ViOn rozvlnil sieť už po 17-tich sekundách - 1:0. V 17. minúte Urgela spätnou prihrávkou nabil Karlíkovi, ale Hroššo jeho pokus kryl. V 25. minúte Dobrotka v pokutovom území sotil Balaja a ten istý hráč z nariadenej jedenástky vyrovnal - 1:1. Už o tri minúty nato Balaj vysunul Kóňu, ktorý zoči-voči Kováčovi poslal hostí do vedenia - 2:1 pre Nitru. V 34. minúte mohol zrovnať Urgela, ale sám pred Hroššom namieril len do neho. V 39. minúte sa vo veľkej príležitosti ocitol Balaj, z dvoch krokov napálil do brvna. V 43. minúte Záhumenský nechytateľným projektilom z 25-tich metrov trafil šibenicu Hroššovej brány - 2:2.

Po zmene strán si diváci v silnom vetre veľa pekného futbalu neužili. V 72. minúte Karlíkovu strelu z priameho voľného kopu Hroššo kryl. Na opačnej strane pálil nad Fábry. V 82. minúte pred Charizopulosom zachránil Kováč. V 83. minúte sa nepískalo po ruke v pokutovom území hostí. V 85. minúte Záhumenského gól pre tesný ofsajd neplatil. V hektickom závere sa skóre viac nezmenilo. ViOn Zlaté Moravce remizoval doma s FC Nitra 2:2 (2:2).

DAC Dunajská Streda - Slovan Bratislava 2:1

03.11.2017 18:00

Góly: 65. Erik Pačinda, 84. Zsolt Kalmár - 31. Filip Hološko

V skvelej atmosfére a s rekordnou návštevou sa Dunajská Streda napokon vybičovala k výkonu, ktorým otočila stav 0:1 a so Slovanom triumfovala 2:1. Hrdinom sa stal pár minút pred koncom Kalmár.

Prvú šancu mali hostia, Čavrič ale po pár minútach minul bránu len tesne. Taktické šachy potom narušil Ljubičič, ale tiež mieril vedľa, hoci z väčšej diaľky. Ten istý hráč nepochodil ani o niečo neskôr tiež ranou, no tentoraz nad. V 25. minúte hlavičkou takmer otvoril skóre Divkovič, ale proti bol Greif. Gólman hostí sa musel mať na pozore aj pri šanci Kalmára, no nenechal sa zaskočiť. To domáca obrana zlyhala po polhodine hry, pretože hlavičku Hološka nikto nepokryl a skóre sa tak po priamom kope menilo - 0:1. Chybu obrany, ďalšiu v poradí v závere polčasu ešte mohol využiť Holman, ale neuspel a preto Slovan viedol len tesne o jeden zásah.

Prestávka znamenala pre domácich jasný signál zabrať a pokrstiť novú tribúnu nejakým tým bodovým ziskom. Nevideli nič iné, len snahu o vyrovnanie. Opäť sa do šance dostal Ljubičič, ale zase len mieril vedľa brány. Veľkú možnosť potom kvôli Greifovi nedal Čmelík, trafil len jeho nohy. Rabiu na druhej strane robil DAC-u problémy, no skóre sa menilo v prospech DAC. Davis poslal loptu na Pačindu, ktorý hlavičkou vyrovnal na 1:1. Vedľa brány mieril potom už tradične Ljubičič, no z diaľky napokon uspeli domáci. Loptu si pred šestnástkou prebral Kalmár a trafil presne k žrdi - 2:1. V závere už neuspel hostia ani v jednom z dvoch prípadov, nedal napríklad ani striedajúci Vittek. Aj preto premiéra trénerovi Ševelovi na lavičke Slovana nevyšla, tri body ostali v Dunajskej Strede.

Tatran Prešov - Zemplín Michalovce 1:0

03.11.2017 17:00

Góly: 50. Martin Luberda

Konečne sa v Poprade podarilo vyhrať aj Prešovu. Pritom práve východniari tu hrajú svoje domáce zápasy, no dlhodobo tu nie a nie poraziť aspoň jedno ligové mužstvo. Smolu pretrhol navrátilec Luberda, ktorý zažil comeback ako hrom. Jediným gólom rozhodol o dôležitých troch bodoch pre svoj tím.

Návšteva na popradskom štadióne atakovala negatívne rekordy a v chladnom počasí zrejme diváci aj vedeli, prečo neprísť. V netradičný čas v piatok si našlo cestu na duel len niečo vyše 200 divákov, ale veľa toho v prvom polčase ani nevideli. Dlho sa pred bránami nič podstatné nedialo a nadšenci východniarskych derby vo Fortuna lige asi na také podobne nezáživné duely nečakali. V 12. minúte nezakončil v dobrej pozícii Koscelník, Michalovčania inak mali mierne navrch. Po polhodine hry to ale nepotvrdil an Regáli, pretože svoju šancu mu zmaril pozorný Slančík. Viac sa toho v prvom dejstve neudialo.

Po zmene strán sa však udiala najpodstatnejšia vec v zápase, po viac ako roku hrajúci Luberda zažil návrat ako hrom. Wiezik ho našiel centrom v 50. minúte a Bieszczad vyťahoval po pohotovej strele gól zo siete - 1:0. Zo strany Michaloviec to dlho nebolo ono, hosťom sa nedarili prihrávky a často ich snahy niečo so skóre urobiť končili ešte pred šestnástkou. Vyrovnať síce mohli dve minúty pred koncom, ale hlavička Antonova a ani dorážka Bragina sa neujali. Prešov tak v tomto ročníku v Poprade konečne a prvýkrát vyhral, pričom od štartu tohto azylu na jar tohto roka zaznamenal len druhé víťazstvo.

Železiarne Podbrezová - AS Trenčín 1:8

Góly: 81. Endy Bernadina - 6. Rangelo Janga, 22. Jaroslav Kostelný (vl.), 33. Desley Ubbink, 43. Aschraf El Mahdioui, 44. Rangelo Janga, 48. Desley Ubbink, 62. Philip Azango Elayo, 68. Martin Šulek

V 15. kole Fortunaligy utrpela Podbrezová doma zdrvujúcu prehru s celkom AS Trenčín, ktorý na Horehroní zvíťazil vysoko 8:1 (5:0).

Domáci oproti tej minulej majú diametrálne odlišnú sezónu. Po troch prehrách ich doma čakal útočne hrajúci AS Trenčín. Oba celky absolvovali nedávno výmenu trénera. Polčasový stav však nabúral aj tie najsmelšie prognózy. Päť gólov v sieti železiarov očakával málokto. Trenčín Podbrezovú valcoval od úvodného hvizdu. Už v šiestej minúte Janga z piatich metrov zužitkoval center Ubbinka - 1:0 pre AS. V deviatej minúte mal Janga podobnú možnosť, v 16. minúte netrafil presne van Haaren. V 22. minúte zmenil smer strely Jangu do siete Kostelný - 2:0. Z ihriska pre zranenie musel dole Kostelný, v obrane chýbal aj potrestaný Krivák. V radoch domáceho celku vládol chaos. V 33. minúte sa cez Kuca uvoľnil Ubbink a ľavačkou napálil do siete Kuciakovej brány - 3:0. Ďalší gól pridal v 43. min El Mahdioui po priamom kope Ubbinka - 4:0. Polčasový debakel domácich zavŕšil v 44. minúte Janga, ktorý bežal sám na Kuciaka - 5:0. Brankár Šemrinec v bránke hostí bol takmer bez práce. Iba v dvanástej minúte kryl málo umiestenú strelu po priamom kope Leška a v 14. minúte Jedinák po zriedkavej vydarenej kontre poslal z diaľky pokus tesne vedľa ľavej žrde.

V 48. minúte navýšil skóre na 6:0 opäť po chybe obrany Ubbink. V 62. minúte Azango po centri Skovajsu pohodlne strelil siedmy gól a diváci začali zo Zelpo arény odchádzať. V 66. minúte sa Šulekova tečovaná strela z uhla odrazila od žrde, domáci čoraz viac upadali do letargie. V 68. minúte strelil ôsmy gól Šulek po priamom kope van Haarena - 8:0. V 80. minúte kiksol Šemrinec pri strele Bernadinu - 1:8 z pohľadu domácich. Jedinák v 82. minúte nepremenil po nepresnej prihrávke Ubbinka veľkú šancu s výborným zákrokom Šemrinca. AS Trenčín zdolal domáci ŽP Šport Podbrezová 8:1 (5:0).