18.10.2014, 16:28, aktualizováno 18.10.2014, 21:05
Dunajská Streda se rozešla s Ružomberokem smírně. Banská Bystrica prohrála na hřišti Myjavy a zůstává na dně tabulky. Žilina se rozešla se Senicí smírně a zůstává na druhé příčce za Trenčínem, který si pro změnu přivezl bod z Podbrezové. Zlaté Moravce rozstřílely Košice...

DAC Dunajská Streda - MFK Ružomberok 1:1

18.10.2014 19:00

Góly: 73. Ákos Szarka - 78. Adam Zreľák

14. kolo Fortuna ligy prinieslo aj súboj Dunajská Streda - Ružomberok, ktorý sa na Žitnom ostrove napokon skončil zmierlivou remízou 1:1.

Zápas mal od úvodu svižné tempo, obe mužstvá sa snažili tvoriť smerom dopredu. V 12. minúte sa v sľubnej pozícii ocitol Jurčo, no jeho strela skončila len na bočnej sieti. V ďalších minútach bol mierne aktívnejší DAC, lenže Ružomberok pozorne bránil a do ničoho vážneho súpera nepustil. Teda s výnimkou 39. minúty, kedy sa do šance opäť dostal skúsený Jurčo, jeho strelu však Putnocký zneškodnil. Ruža sa vzápätí ukázala aj v ofenzíve a to hneď dvakrát. V oboch prípadoch zakončoval mládežnícky reprezentant Adam Zreľák, no ani raz sa mu Penksu prekonať nepodarilo. Prvý polčas sa teda skončil bezgólovou remízou.

DAC sa mohol dostať do vedenia hneď na začiatku druhého dejstva, kedy sa do dobrej šance dostal striedajúci Szarka, no hlavou minul hosťujúcu bránku. O desať minút na to pohrozil hosťujúci Mário Almaský, jeho pokus z hranice šestnástky avšak skončil nad bránkou. V ďalšom priebehu hry bol opäť mierne aktívnejší DAC a za svoju aktivitu v 73. minúte skóroval. Gólový moment sa zrodil po obrovskej chybe hosťujúcej obrany, ktorú Szarka efektívne zúžitkoval a poslal domácich do vedenia - 1:0. Žitný ostrov sa však z vedenia dlho netešil, už o päť minút bolo vyrovnané. Gól opäť padol po detskej chybe, ktorú urobil stredopoliar Brašeň, keď krásnou kolmicou nechtiac vysunul Zreľáka a ten v nájazde už nemal problém prekonať Penksu - 1:1. Domáci v závere vytvorili solídny tlak a ich hra jednoznačne naznačovala tomu, že chcú len tri body. V 84. minúte krásne napriahol Szabo a jeho strela tesne minula Putnockého bránku. Skúsený brankár Ruže musel byť v strehu aj o dve minúty neskôr, vtedy však Sablerovu strelu vychytal bravúrne. V 88. minúte sa do šance dostal Szarka, ten bol však tiesnený a jeho hlavička mierila mimo.

Spartak Myjava - Dukla Banská Bystrica 2:1

18.10.2014 18:00

Góly: 17. Peter Sládek (pen.), 85. Štefan Pekár - 60. Peter Mazáň

Zlepšujúca sa forma na domácom štadióne hráčov Myjavy sa potvrdila aj proti Banskej Bystrici. V závere duelu vystrelil tri body Pekár, hoci zdalo sa, že napokon sa zrodí remíza. Dukla sa z posledného miesta pre zmenu nepohne.

Premiéra na lavičke pre Štefana Rusnáka tak nedopadla podľa predstáv, hoci bod bol nadosah. Najprv sa zastreľoval v úvode Ciprys, no nemieril medzi tri žrde. Plynule stále len úvodné minúty a už sa mohlo meniť skóre aj na druhej strane. Vajda však nevyzrel na Solničku. V 17. minúte sa predieral v pokutovom území Bystričanov Oršula, ktorý bol faulovaný a kopala sa penalta. K jej realizácii sa postavil Sládek a s prehľadom premenil - 1:0. Už o minútu mohlo byť vyrovnané, Dolný bol v čistej šanci no so Solničkom si neporadil, k dorážke sa hostia nedostali, obetavo zasiahol Kastelovič. Ciprys nemal pre zmenu šťastie ani po ďalšej šanci v poradí a neuspel ani Pekár z priameho kopu. Prvý počlas sa tak skonril lepšie pre domácich.

Veľa sa toho po prestávke spočiatku nedialo, Daniel sa odhodlal k strele takmer po hodine hry. Avšak, nepodarilo sa mu zvýšiť skóre. A tak prišiel na druhej strane trest, Mazan nebol nikým krytý v šanci a preto vyrovnal na 1:1. V 73. minúte vyskúšal pozornosť gólmana Banskej Bystrice Ciprys, so strelou k žrdi si poradil. V 85. minúte sa po chybe v domácej rozohrávke dostal ku strele Peňaška, ale nemieril presne. O minútu zaburácali domáce tribúny, Pekár sa na pravej strane predral až do zakončenia a prestrelil Budinského a upravil na 2:1. ďalší pozitívny výsledok domácich mohol byť ešte výraznejší, v posledných sekundách hry však Pekár neuspel v úniku na gólmana, pretože nemieril presne. Aj tak však víťazstvo ostalo doma, zatiaľ čo Dukla ostáva posledná.

MŠK Žilina - FK Senica 1:1

18.10.2014 17:30

Góly: 55. Michal Škvarka - 36. Jan Kalabiška

Pod Dubňom len prvý celok dokázal obrať o body dobre hrajúcu Žilinu v tejto sezóne a je ním Senica. Dokázala to gólom Kalabišku, Škvarka po zmene strán len vyrovnal.

Stopercentná bilancia Žiliny je fuč, remízový kráľ zo Senice totiž aj na jej ihrisku dokázal deliť body a vykresať iskierku nádeje na to, aby sa k nej priblížil, resp. nedovolil nabrať ďalšiu výhru. Aktívne sa však najprv prezentovali šošoni a skúšali, čo na súpera platí. Mihalík mieril nepresne hlavičkou, neskôr Piaček nad. Žilinčania veľmi dobre kombinovali, držali loptu na svojich kopačkách a nepúšťali súpera z jeho vlastnej polovice. Senica mala jedinú možnosť hroziť z krídelných priestorov alebo zo štandardných situácií. Práve po rohu sa dostal do zakončenia Pavlík, ale trafil iba do rúk Volešáka. Domáci aj naďalej hrali v ofenzíve veľmi dobre, neustále tlačili, zlyhávali však v rozhodujúcej fáze. Na Šullu nevyzreli Káčer a o chvíľu ani Škvarka, ktorý dobre strieľal k ľavej žrdi. Po polhodine hry ale prišla na rad šanca hostí z pravej strany, nekrytý Kalabiška zblízka nemal problém otvoriť skóre a bolo 0:1. V závere polčasu už nevyrovnali Jelič ani William, do kabín sa tak šlo za tesného stavu pre Senicu.

Polčas tak rozdal karty jasne a po prestávke sa hrnuli dopredu opäť viac Žilnčania. A vyplatilo sa, krásny projektil padáčikom od Škvarku desať minút od hvizdu zapadol do siete a začínalo sa odznova - 1:1. Nešlo to však následne v domácom tábore podľa predstáv vo finálnej fáze, často sa situácia skončila nepresnosťou. V 69. minúte v čistej šanci prestrelil z hranice malého vápna Káčer, o pár sekúnd neskôr po Mihalíkovej prihrávke poslal Jelič loptu z prvej len tesne vedľa ľavej žrde. V záverečnej desaťminútovke sa Seničania iba bránili na vlastnej polovici a do ofenzívy vôbec nevyrážali. Desať minút pred koncom mohol rozhodnúť Jelič, no nemieril presne a Šulla si následne poradil aj s nebezpečnou strelou Mihalíka. Hostia už vsadili len na obranu, šošonom pre zmenu stále nevychádzala koncovka a preto si prvýkrát v sezóne doma musela body rozdeliť a stratili stopercentnú bilanciu. Senica potvrdila pre zmenu rolu remízového kráľa.

FC Zlaté Moravce - MFK Košice 3:0

Góly: 52. Karol Pavelka, 56. Márius Charizopulos, 86. Márius Charizopulos

Zlaté Moravce v 14. kole Fortuna ligy hostili Košice a odohrali proti nim skvelý zápas. Pred vlastným publikom ho ViOn zaslúžene vyhral rozdielom triedy 3:0.

Prvá vážnejšia udalosť sa odohrala už v 6. minúte, kedy bol prenikajúci Orávik nedovolene zastavený Bašistom a ten dostal červenú kartu. Tento fakt samozrejme hral do karát domácim, no zverencom Branislava Mráza sa nedarilo proti prehustenej defenzíve presadiť. Hostia sa sústredili vyslovene na defenzívu, smerom dopredu nevymysleli nič nebezpečné. Hra sa teda odohrávala predovšetkým v strede poľa a diváci sa museli na tribúne poriadne nudiť. Domáci do polčasovej prestávky niekoľkokrát ohrozili Stijakovičovu bránku, no ten do polčasu loptu do bránky nepustil.

ViOn naskočil do druhého polčasu s ofenzívnejšou taktikou a tento ťah sa Branislavovi Mrázovi vydaril. Už v 52. minúte, po siedmich minútach na ihrisku, skóroval jeho žolík Karol Pavelka, ktorý po Pilátovej prihrávke prízemnou strelou obstrelil Stijakoviča - 1:0. Už o štyri minúty domáci zvýšili skóre, keď sa po skvelej individuálnej práci a krásnej strele presadil Charizopulos - 2:0. Hostia sa po týchto dvoch rýchlych inkasovaných góloch osmelili do ofenzívy, no ich snaha bola márna. Domáci si v presile pohodlne strážili svoje vedenie a v 72. minúte mohli viesť už o tri góly. Vtedy mohol po rohovom kope pridať svoj druhý gól Pavelka, no jeho hlavičku bravúrne zneškodnil Stijaković. V 86. minúte sa už domácim tretíkrát skórovať podarilo, keď druhý gól vsietil Charizopulos po pekne umiestnenom priamom kope - 3:0. V závere ešte mohol navýšiť skóre Pavelka, no ten v nájazde na Stijakoviča mieril tesne nad. ViOn teda zvíťazil nad Košicami pohodlne 3:0 a pripisuje si dôležité tri body.

ŠPORT Podbrezová - AS Trenčín 2:2

18.10.2014 14:30

Góly: 29. Blažej Vaščák, 68. Ivan Minčič - 5. Patrik Mišák, 7. Moses Simon

Podbrezová hostila favorizovaný Trenčín a odohrala proti nemu solídny zápas. Síce na začiatku inkasovala dva rýchle góly, no nevzdala sa a vybojovala konečnú remízu 2:2 a proti lídrovi tabuľky získava cenný bod.

Trenčín zažil úvod duelu ako z najlepšieho sna. Už v piatej minúte otváral skóre Mišák, ktorého domáca defenzíva neubránila a jeho hlavička skončila za Maťašovským - 0:1. Železiari o niekoľko sekúnd na to inkasovali ďalší úder. Guba vystihol domácu rozohrávku, pripravil gólovú pozíciu pre Mosesa a ten sa nemýlil - 0:2. Nováčik Fortuna ligy aj napriek hrozivému úvodu nezložil zbrane a postupne sa čoraz viac presadzoval. Odmenou bol kontaktný gól pred polhodinou hry v podaní Blažeja Vaščáka, ktorý využil voľný priestor v šestnástke a krížnou strelou prekonal Šemrinca - 1:2. Domácich tento gól pozitívne naladil, no do polčasovej prestávky sa už skóre nemenilo.

Podbrezová vstúpila do druhého dejstva veľmi aktívne a Trenčín dostal pocítiť, že nečelí odovzdanému súperovi. Dvetisíc divákov na Horehroní avšak čakalo na vážnejšiu akciu až do 68. minúty, no táto akcia bola zároveň aj gólová. Rohový kop Pabla Podia skončil na hlave Minčiča a jeho vydarená hlavička nedala Šemrincovi žiadnu šancu - 2:2. Trenčania sa následne snažili odpovedať, ale v záverečnej desaťminútovke sa naopak museli brániť. Domáci vytvorili na favorita duelu tlak, avšak svoje šance už horehronský klub využiť nedokázal. Zápas sa teda skončil spravodlivou remízou 2:2.