Fortuna liga - souhrn 11. kola

20.09.2014, 19:26, aktualizováno 21.09.2014, 20:54
Žilina porazila Trnavou a drží se v čele před Trenčínem, který byl na chvíli na čele po vítězství na hřišti Zlatých Moravců. Ružomberok neuspěl v Bánské Bystrici a propadl se na poslední místo, ze kterého se výhrou v Myjavě dostaly Košice. Senica se rozešla smírně s Podbrezovou, stejně jako v neděli Dunajská Streda se Slovanem...

DAC Dunajská Streda - Slovan Bratislava 1:1

21.09.2014 19:00

Góly: 62. Ottó Szabó (pen.) - 52. Seydouba Soumah

Už tomu bude pomaly rok, čo Dunajská Streda doma stratila všetky body. Naposledy ju vylúpila v novembri 2013 Myjava a nič na tom nezmenil ani uradujúci majster z Bratislavy. Ten síce viedol gólom Soumaha po chybe Majerníka, no duel sa skončil deľbou bodov. Postaral sa o to hlúpym vylúčením Gorosito a premenená penalta Szabóm.

V búrlivej atmosfére začal zápas opatrne, hoci bez okolkov, čo sa tempa týka, no šance sa vytvárali na oboch stranách len sporadicky. Skóre mohol otvoriť Fořt po desiatich minútach, lenže nemieril presne v dobrej možnosti bezprostredne pred bránou. Šancu mal aj Žofčák, ale ani jemu sa Penksu nepodarilo prekabátiť a rovnako pochodil v nájazde aj Kubík. V 36. minúte hrozili domáci, najprv sa peknou strelou blysol Krišto, následne Turňa centroval do pokutového územia, kde Jurčo hlavičkoval vedľa. V 41. minúte sa sólom chcel presadiť Soumah, pred pokutovým územím sa lopta dostala k Žofčákovi, ktorého strelu Penksa bezpečne chytil. Keďže sa v závere do streleckej listiny nezapísal v možnosti ani Soumah, polčas sa skončil bez gólov.

Po prestávke sa hostia dostali k vedeniu ako slepé kura k zrnu, pretože banálna rozohrávka obrany skončila chybou Majerníka. Loptu vystihol pozorný Soumah a sám pred Penksom nezaváhal - 0:1. Ale DAC sa rýchlo otriasol a po zbytočnom vylúčení Gorosita, ktorý oplácal súboj s Jurčom sa pískala penalta. Tú bezpečne premenil Szabó a stanovil skóre na 1:1. To však ešte nemusel byť konečný stav, desať minút pred koncom mali belasí šancu zo štandardky, no Penksa sa predviedol. V 90. minúte mohol rozhodnúť Horváth, odrazenú prízemnú strelu však Perniš zlikvidoval. Ďalšiu tutovku spálil Majerník, ktorý z piatich metrov netrafil bránu. V nadstavenom čase centroval ešte z pravej strany Sabler a Niňaj si dal takmer vlastný gól. Domáci hnaní fanúšikmi ale viac šancí už nemali a napokon sa duel skončil deľbou bodov. Spokojnejší budú určite Slovanisti.

MŠK Žilina - Spartak Trnava 1:0

20.09.2014 20:00

Góly: 57. Milan Škriniar (pen.)

Pod Dubňom sa po pár hodinách opäť vrátil na čelo tabuľky jej líder, ktor hostil Trnavu. O všetkom podstatnom rozhodla penalta, ktorú premenil so šťastím Škriniar. Hostia hrali o jedného viac, ale gól sa im nepodarilo dať ani z pokutového kopu.

Trnava tak potvrdila slabú streleckú efektivitu na ihriskách súperov, opäť sa jej nepodarilo vonku skórovať. Poďme však poporiadku, diváci si najprv museli počkať na gólové šance, pretože kvôli pozornej defenzíve sa ich rodio pramálo. Schranz to chcel zmeniť po pätnástich minútach, po akcii s Mikovičom však zásah nepadol, obrana si poradila. V 24. minúte si na skvelý center pred trnavskú bránu výborne nabehol Jelič, jeho hlavička bola v súboji ztečovaná a pristála na hornej sieti, Trnava mala veľké šťastie. V 30. minúte Škriniar v páde v pokutovom území zahral rukou a rozhodca Kružliak pískal pokutový kop. Loptu si na biely bod postavil Sabo, ale Volešák jeho prízemnú strelu k žrdi bravúrne prečítal. Veľká trhlina mohla nastať vylúčením Piačeka v závere polčasu, ktorý po druhej žltej musel ísť pod sprchy. Spartak sa však ku šanci už v prvom dejstve nedostal a stavl ostal bzgólový.

Poistku a teda druhý zásah do čierneho mohol pridať Káčer, ale ranu z diaľky mieril len tesne vedľa brány. Ten istý hráč však potom o niečo neskôr vybojoval pokutov kop pre zmenu pre svoj tím a tentoraz sa už z bieleho bodu exekútor nemýlil. Škriniar však so šťastím, ale predsa poslal svoj tím do vedenia - 1:0. Po napätej situácii pri striedačke Trnavy, keď na zemi ležal Paur a okolo neho sa zhromaždili asi všetci aktéri stretnutia, bol pre nevhodné správanie vykázaný na tribúnu trnavský tréner Juraj Jarábek. V 81. minúte Trnava zahodil obrovskú šancu na vyrovnanie, keď spätne vrátená lopta po rohovom kope našla za žilinskou obranou opusteného Vyskočila, ktorý bol sám zoči-voči Volešákovi, ale kým sa rozhodol, čo chce vlastne urobiť, Škriniar ho v hraničnom súboji stihol odzbrojiť. Napokon si však žltozelení náskok postrážili a mohli sa tešiť z ďalších troch bodov, čo ich vrátilo na pár hodín stratené prvé miesto kvôli víťazstvu Trenčína.

Spartak Myjava - MFK Košice 0:2

20.09.2014 19:30

Góly: 10. Nermin Haskić, 17. Nermin Haskić

Ďalší veľmi dobrý výsledok zaznamenali Košičania. Napriek nejednej vynútenej absencii v zostave nedali šancu Myjave bodovať, ktorá padla v treťom domácom zápase a dokonca na nulu. Hrdinom je Nermin Haskič, ktorý zaznamenal oba zásahy.

Pre kopaničiarov to mohlo byť príjemnú už po niekoľkých minútach, keď sa v dobrej šanci ocitol aktívny Pekár. Napálil z diaľky tvrdú ranu, ale mieril tesne vedľa. Ako sa premieňajú šancu ale ukázal názorne na druhej strane Haskič. Dostal prihrávky do priestoru, odkiaľ sa len tak ľahko góly nedávajú, ale on si loptu famózne spracoval a z otočky ju poslal presne k žrdi - 0:1! O dve minúty strieľal Pekár na opačnej strane do pripraveného Tofiloskeho. Hostia boli efektívni, v 17. minúte sa vo vnútri pokutového územia ujal lopty Haskič a z druhej strely na bránu bolo 0:2. Mikrosúboj Pekár - Tofiloski pokračoval aj naďalej, v 35. minúte bol opäť úspešnejší hosťujúci brankár pri prudkom projektile zo strednej vzdialenosti. V závere polčasu mieril Šimonek na bránu zujímavú strelu, lenže tam si brankár poradil a viac gólov preto v prvom dejstve nepadlo.

Jasné úlohy mala Myjava v druhom dejstve, manko dvoch gólov naháňali doma prvýkrát. Šlo to však z ich strany ako v lete na saniach a veľa sa toho pred Tofiloským nedialo. Pozorná defenzíva východniarov sa mala v dobrej súhre málokedy mať na pozore a preto minúty plynuli bez toho, aby sa menilo skóre. V 71. minúte síce vysunul Bruško do šance Šimoneka, no včasným vybehnutím zamedzil gólu Tofiloski. Po priamom kope Bruška sa ocitol v sľubnej pozícii Pekár v 81. minúte strelou z jednej tesne minul priestor troch žrdí. Košice si to už v závere celkom jasne vedeli ustrážiť a keď mohol rozhodnúť Sekulič, takmer to bol už pre Myjavu debakel. Napokon však prehra o dva góly aj tak bolí, je vôbec prvá v novej sezóne. Naopak, MFK sa posunul opäť vyššie a dáva zabudnúť na nevydarený štart.

Dukla Banská Bystrica - MFK Ružomberok 3:1

20.09.2014 17:30

Góly: 2. Marek Šovčík, 62. Peter Mazáň, 80. David Střihavka - 54. Lukáš Lupták

Konečne to vyšlo. Banská Bystrica sa po dlhej dobe teší z troch bodov a aby zlomila prekliatie dokonale, získala ich na domácom ihrisku. Tam bola väčšinou remízovým kráľom a preto sa víťazný zápas proti tiež v slabšej forme hrajúcemu Ružomberku ráta dvojnásobne.

Aspoň nateraz sa teda na Štiavničkách môžu radovať, že nebudú okupovať len najnižšie priečky. A vďačia za to skvelému úvodu, pretože lepšie si ho ani nemohli naplánovať. Nevinná akcia z autového vhadzovania znamenala zásah, keď sa šikovne okolo obrancu Šovčík otočil a prestrčil loptu za chrbát brankára. Plynula len druhá minúta a už bolo 1:0. V deviatej minúte mohol pridať poistku Střihavka, ale len tesne minul bránku hostí. V sedemnástej minúte si hosťujúci Zreľák pekne nabehol, ale jeho hlavičku Boroš zneškodnil. Janič našiel na hranici šestnástky Vavríka a ten vyslal prízemnú strelu, ktorá letela tesne vedľa pravej žrde v 24. minúte. Po polhodine hry ešte zaujal pokus Vavríka, ale keďže nedal, do kabín sa šlo za tesného vedenia Dukly.

Lenže tak, ako sa prvý polčas začal dobre, ten druhý si domáci za rámec nedajú. Po desiatich minútach od hvizdu totiž bol ovyrovnané. Rýchly brejk hostí po pravej strane si totiž de Vito zrazil do vlastnej siete a začínalo sa odznova - 1:1. Domácich to však nedeprimovalo a v 57. minúte Wojnar nastrelil žrď. V 62. minúte bol však už domáci Mazan úspešnejší a zvýšil na 2:1. Od tejto chvíle mali domáci množstvo šancí, keď napr. v 70. minúte Střihavka nedal z čistej, v 71. Šovčík tesne minul bránku a v 75. Dolný prestrelil ponad horné brvno. Až v 80. minúte sa presadil Střihavka a strelou od žrde zvýšil na 3:1. V 83. minúte hostia kontrovali Janičovým tresným kopom, ale domáci Boroš bravúrne strelu vyrazil. Dukla napokon náskok udržala a konečne sa teší z troch bodov. V tabuľke ju to vyšvihlo na 9. priečku, lenže stred je natlačený. Ružomberok ostane posledný.

FK Senica - ŠPORT Podbrezová 1:1

Góly: 34. Róbert Pillár - 31. Michal Pančík

Ďalšia remíza Záhorákov! Tí tak nepotvrdili v boji o body proti nováčikovi z Podbrezovej úlohu favorita a zaknihovali len remízu 1:1. Siedma deľba bodov tak domácich aspoň udržala v prvej štvorke tabuľky, hoci tá je výrazne neúplná.

Je pravda, že domáci sa viac snažili a mali čo-to povedať smerom v do ofenzívy. Hralo sa však na brejky a hostia čakali na chybu. Obom tímom ale chýbala iskra v zakončení a lepšie parametre vyrobiť momentp prekvapenia. V šiestej minúte mohol otvoriť skóre duelu Pančík, ale po akcii s Nworahom pálil mimo. V dvadsiatejdeviatej minúte Hlohovský po tvrdej strele z dvadsiatich metrov nastrelil brvno hosťujúcej bránky. Pančíka predchádzajúca nepremenená šanca mrzieť nemusela, pretože po poldhodine hry si zobral loptu do svojej moci a nádhernou ranou vymietol pavučiny v sieti - 0:1! Netrvalo však dlho a začínalo sa opäť odznova. Pillár si našiel miesto na center Pirosku a zabezpečil remízu do kabín pre oba tíy - 1:1.

Nabudení Záhoráci chceli strhnúť vedenie na svoju stranu a v ofenzíve podnikali oveľa viac ako nováčik. Ten si s pribudajúcim časom strážil zadné vrátka a čakal len na prípadný brejk. Senica teda mala niekoľko šancí na strelenie gólu. V 49. minúte sa Majtán presadil cez obrancu, brankár jeho strelu vyrazil. V šesťdesiatejštvrtej minúte po Hlohovského centri hlavičkoval Hušek tesne vedľa bránky. Seničania boli lepším tímom, najväčšiu možnosť na skórovanie mal v šesťdesiatejdeviatej minúte striedajúci Kosorin, keď po peknej kombinácii a kolmici Pirosku bol zoči-voči brankárovi Maťašovskému, no loptu poslal vedľa bránky. O malú chvíľu zakončovali Hlohovský s Majtánom, opäť však narazili na brankára hostí. Podbrezová už len bránila zubami nechtami jeden bod a keďže sa favoritovi už viac šancí nepodarilo vyprodukovať, napokon si tímy body naozaj podelili. Senica tak už zaznaenala siedmu remízu!

FC Zlaté Moravce - AS Trenčín 0:1

Góly: 54. Patrik Mišák

Stále bez prehry! Taký je status AS Trenčín, ktorý sa po výhre v Zlatých Moravciach posunul na priebežné prvé miesto. Jediný gol stretnutia vsietil Mišák.

Favorit duelu bol jasný a je obdivuhodné, že po priebežných stratách v hráčskom kádri sa stále drží na čele a neprehral ani deviaty zápas v sezóne. Reč je o AS Trenčín, ktorý mal viac z hry a loptu na kopačkách dlhšie. Pozorná defenzíva im síce nedala veľký priestor a možnosť dýchať či predvádzať ofenzívne divadlo, i tak sa však hralo viac pred bránou Vionu. Až uplynulo tridsať minút, dopredu šli aj domáci. Vôbec prvý strelecký pokus stretnutia predviedol v 40. minúte Holúbek, ale lopta z jeho kopačky letela vysoko nad. V štyridsiatejtretej minúte bol presnejší, jeho stelu do stredu brány však pozorný Kováč bez problémov kryl. Keď nedal zásah do siete ani v závere polčasu Kleščík, šlo sa do kabín za bezgólového stavu.

Trenčín hral svoj part aj po zmene strán, ale mal čo robiť aj v defenzíve. Napríklad po piatich minútach hry druhého dejstva sa takmer do streleckej listiny zapísal Nikolič. Jeho pokus hlavičkou po centri všam mieril vedľa len tesne. Peknú akciu ale hneď na to predviedli hostia už to zásah do čierneho bol. Mišák zužitkoval Ramonov prienik a nedal gólmanovi šancu presnou strelou - 0:1. Z následného protiútoku Jairo ideálne našiel Mišáka, ale ten sám pred Kováčom nenamieril presne. V hektickom závere Orávikovu prudkú strelu z priameho kopu vytlačil brankár hostí aj s pomocou žrde na roh. Následne po ňom Pintérovu hlavičku na bránkovej čiare odvrátil Lobotka. Zákrok stretnutia predviedol v osemdesiatejpiatej minúte Šemrinec, keď Mikiničovu hlavičku z piatich m zázračne vyrazil. Vion potom v závere chcel vyrovnať, vrhol sa do tlaku, ale príliš z toho nevyťažil. Tri body tak ostali na konte hráčov Trenčína, ktorý sa tým vyšvihol na priebežné prvé miesto.