Fortuna liga - souhrn 1. kola

16.07.2016, 21:01, aktualizováno 17.07.2016, 21:28
Žilina se rozešla smírně s Dunajskou Stredou. Senica podlehla bratislavskému Slovanu, zatímco Podbrezová se rozešla smírně s Trnavou. Trenčín hned úvodem sezony, v níž má obhajovat mistrovský titul, překvapil a prohrál v Michalovcích. Cenné tři body naopak ze Zlatých Moravců veze Myjava, zatímco favorizovaný Ružomberok se protrápil k výhře 1:0 nad nováčkem z Prešova...

MŠK Žilina - DAC Dunajská Streda 2:2

17.07.2016 19:30

Góly: 27. Jakub Paur, 77. Nikolas Špalek - 89. Ľubomír Michalík, 90+4. Kristopher Vida

Smolný záver pre Žilinu, oslavné chorály pre DAC. Domáci viedli v dohrávke prvého kola Fortuna ligy nad Dunajskou Stredou väčšinu zápasu a ešte minútu pred koncom 2:0. V posledných minútach však hostia dvomi zásahmi vyrovnali a vydolovali dôležitý bod.

Pod Dubňom sa hral zaujímavý zápas, už po dvoch minútach zahrozil pred bránou Volešáka Szarka. No neuspel a potom mieril vedľa brány hlavičkou Paur. Viac z hry ukazovala Žilina, ktorá sa tlačila dopredu častejšie, ako súper. Lenže občas narobila obrana šošonov zmätky, ktoré takmer v 10. minúte využil aktívny Szarka. Mieril však tesne vedľa brány. Prácu mal aj Tofiloski a to keď Letič skúsil jeho pozornosť. Stále to bol domáci tím, ktkorý sa vpredu snažil viac a napokon to aj prinieslo ovocie. Po akcii na ľavej strane využil Diaz center a zblízka poslal loptu do siete na 1:0. Po polhodine hry mohlo byť ešte veselšie na strane MŠK, ale Hlohovského priamy kop po teči skončil len na žrdi. Ako sa ukázalo, bol to jeden z rozhodujúcich momentov.

Po prestávke sa hralo medzi oboma šestnástkami opatrne, prvú možnosť na zmenu skóre mal po desiatich minútach Paur. Proti skórovaniu bol ale Michalík a tak ostal stav nezmenený. Keďže vstup na zápas bol voľný, hralo sa pred slušnou štvortisícovou kulisou a tá hnala dopredu najmä žilinských hráčov. Pätnásť minút pred koncom to vôbec nevyzeralo na to, aby sa ešte zrodila trojgólová prestrelka. No najprv neuspel Škvarka strelou, ktorú Tofilisko bez problémov zlikvidoval, ale o pár minút na to sa presadil Špalek, čím sa zdalo, že duel je rozhodnutý - 2:0. Volešák potom tri minúty pred koncom zachránil pri šanci Černáka, lenže potom po zrážke s vlastným obrancom v 89. minúte inkasoval, keď do siete doklepol kapitán Michalík - 2:1.

Hostia vrhli všetky sily do útoku a odmena prišla onedlho. Kombinácie pred šestnástkou domácich využil Vida, ktorý ďalekonosnou strelou či centrom prekvapil všetkých na štadióne a zariadil konečnú remízu 2:2. Krutý výsledok pre Žilinu, na druhej strane odmena pre DAC za bojovnosť do posledných chvíľ duelu.

Více informací k zápasu

ŠPORT Podbrezová - Spartak Trnava 1:1

17.07.2016 19:00

Góly: 48. Miroslav Viazanko - 54. Robert Ndip Tambe

Otvárací zápas nového ročníka Fortunaligy priniesol deľbu bodov. Podbrezová remizovala s Trnavou 1:1, keď oba góly padli v druhom polčase.

V 23. minúte bol Podiov strieľaný nákop tečovaný a na bránkovej čiare narobil Jakubechovi problémy. Gólman Trnavy loptu pred dvojicou protihráčov spod brvna vyrazil, no zároveň bol pískaný ofenzívny faul. V 32. minúte Peševski už dorážal loptu do brány, ale Jakubech ju ešte dokázal rukami vyraziť ba roh. O tri minúty Šafranko nezakončil vo vzduchu a lopta sa odrazila k Podiovi. Ten našiel Viazanka, ktorému gól prekazil Mikovič, keď útočníka domácich rozhodil. V 37. minúte obrana Trnavy ostala pri priamom kope Podia stáť, do lopty sa hodil nabiehajúci Vajda, a tesne ju minul. V 42. minúte dostal loptu do dobrej pozície Šafranko pre Rendlu na hranici päťky. Rendla si loptu ešte prehadzoval na pravačku, čo mu znemožnilo presne zakončiť.

Tri minúty po polčasovej obrátke sa skóre menilo prvýkrát. Po centri zľava na vzdialenejšej žrdi skóroval nestrážený Viazanko. V 54. minúte prudko vystrelil També a jeho zakončenie mierilo pod brvno Kuckovej brány - 1:1. V 64. minúte Vajda nožničkami zakončil nad. Šafranko trafil priamo do Jakubecha. Na šestnástke dostal do dobrej pozície prihrávku Jirka, ale úplne minul. V 73. minúte sa Turňov center dostal do šestnástky Trnavy a hlavička jedného z domácich skončila na brvne. V 89. minúte Podio viac strieľal ako centroval. Lopta z kopačky Horehronca zasiahla žrď Jakubechovej brány.

Po dvoch nadstavených minútach zápas skončil. ŽP Šport Podbrezová remizoval v úvodnom kole nového ročníka Fortunaligy 1:1 (0:0).

FK Senica - Slovan Bratislava 0:1

Góly: 74. Seydouba Soumah

Víťazným spôsobom vstúpil do novej sezóne Slovan Bratislava, ktorý konečne vsietil presný zásah. A ten mu hneď priniesol očakávané tri body. Záhoráci totiž vyšli naprázdno a štart im nevyšiel podľa predstáv.

Pritom všetko mohlo byť inak, ak by sa v prvej minúte v sľubnej šanci lepšie zorientoval Samuel Mráz. Jeho aktivitu však obrana ani príliš nemusela riešiť, zamotal sa v šanci kľučkami. Slovan to potom skúsil štandardkou, no neuspel. Pred Muchom sa potom objavil Guillermo, ale Mucha jeho pokus po štvrťhodine hry pohodlne kryl. V dobre možnosti sa už už ukazoval neskôr Zreľák, ale napokon na prihrávku pred bránu nedočiahol. Po polhodine hry mal prácu opäť Mucha, ale aktívny Guillermo proti nemu neuspel ani tentoraz. Slovan o pár minút na to zahrával priamy kop, lopta sa dostala k Salátovi, lenže vo výskoku mieril nad bránu. Gól mohol padnúť na oboch stranách v závere polčasu. Najprv však Šulla nedovolil oslavu Lásikovi a potom vytesnil nožničky Guillerma skvelý Mucha. Aj preto sa do kabín šlo za stavu 0:0.

Tento rezultát pozná Slovan z ostatných dní veľmi dobre a preto potreboval zabrať aspoň v domácom dueli. Zreľák to napríklad skúšal strelou na bránu, ale Šulla neinkasoval. V 54. minúte potom nemieril presne Alberto a o pár minút na to smerovala šanca z priameho kopu po zakončení len do bočnej siete. Soumah po hodine hry zamestnal Šullu, no jeho tutovku zlikvidoval a skóre sa teda nemenilo ani tentoraz. Domáci mali šťastie pri niekoľkých útočných situáciách Slovana, pretože neraz lopta presvišťala okolo brány, alebo bola v poslednej chvíli zblokovaná. Šanca domácich v 72. minúte volala po góle, Kratochvíl sa však nemohol radovať, pretože na bránkovej čiare šancu znemožnil odkopom Sekulič. Udrelo preto na druhej strane, Slovan vykúpil z bezgólových múk Soumah. Roh ešte Šulla zvládol, ale guinejský útočník loptu dorazil do siete - 0:1. Päť minút pred koncom zápasu sa po prihrávke zaváňajúcej postavením mimo hru rútil sám na Šullu Granwald Scott, brankár domácich však udržal výborným zákrokov Záhorákov v hre. Domáci sa potom ešte snažili čosi s výsledkom urobiť, ale vložená šanca už neprišla. Tri body tak putujú do Bratislavy, Slovan sa konečne v súťažnom zápase presadil. Pozitívne však je, ešte ani raz v troch dueloch neinkasoval.

MFK Ružomberok - Tatran Prešov 1:0

16.07.2016 19:00

Góly: 47. Martin Chrien

Vstup nováčikovi do Fortuna ligy nevyšiel podľa predstáv, v Ružomberku prehral najtesnejším rozdielom 1:0. Jediný gól duelu zaznamenal peknou strelou Chrien, domáci mohli pridať aj ďalšie zásahy, ale ich strely dvakrát skončili na konštrukcii brány. Prešov viackrát súperovi pohrozil, ale do siete netrafil ani raz.

Skóre duelu mohol otvoriť už vo 4. minúte Ďubek, ale svoju ďalekonosnú strelu namieril len do žrde. Od začiatku boli domáci lepší a hrozili pred bránou nováčika viac, ako ich súper. Výnimkou bola strela Leška po dvanástich minútach, ale Macík si s jeho pokusom poradil. Neuspel na druhej strane ani Lačný a potom pre zmenu v prešovskom drese Keresteš. Tieto strely brankári sledovali len s pokojom, pretože nemali potrenú razanciu. Tesne minlul potom sľubnou strelou Chrien a päť minút pred koncom hlavičkouval vedľa aj Mareš. Už v nadstavenom čase mohol otvoriť skóre Gal Andrezly, ale v krkolomnej pozícii nedal, navyše Talian sa hodil po strele a pekne ju vyrazil.

Tatran teda po polčase držal remízový výsledok, ktorý by vzhľadom na jeho premiéru vo Fortuna lige bol úspechom, ale dlho tento stav po zmene strán nevydržal. Domáci totiž vrhli sily do útoku a odmenou im bol prvý gól do siete súperov v novom ročníku. Nová posila Chrien sa pekne prebil dopredu, poradil si s obranou a obstrelil vybehnutého Taliana strelou na 1:0. Prešovčanov tento moment zaskočil, potreboval poriadne zabrať smerom dopredu. Lenže akcie Tatrana neboli najmä kvôli nepresným prihrávkam príliš nebezpečné, obrana domácich si vždy načas stihla poradiť. Východniari teda skúšali zahroziť aspoň po štandardných situáciách, ale sľubné momenty skončili buď odvrátením obrany hlavičkami, alebo zblokovaním striel. Po jednom z rohov bol blízko k strele číhajúci Tubonemi, ale lopta sa odrazila vedľa. Pätnásť minút pred koncom zaujímavý pokus hlavičkou od Chriena skončil na brvne a na druhej strane mal najväčšiu šancu zápasu Tubonemi. Jeho hlavička po centri Leška nechala vyniknúť brankára Macíka. Prebiehala 82. minúta a od tohto momentu sa už hostia k slovu príliš nedostali.

Ružomberok preto vydrel tesné víťazstvo, Tatran bude musieť na koncovke popracovať.

FC Zlaté Moravce - Spartak Myjava an.

Góly: 90+1. Marek Kuzma - 23. Ivan Ostojić, 58. Ľuboš Kolár

ViON Zlaté Moravce začal novú sezónu Fortunaligy domácou prehrou. Naposledy tretej Myjave podľahol o jeden gól 1:2 (0:1).

Prvú vážnejšiu situáciu videli diváci vo ôsmej minúte pred bránou ViON-u. Po kolmej prihrávke do pokutového územia musel pred Kukoľom zasiahnuť Kováč. V 23. minúte prišiel úvodný gól zápasu. Z pravej strany poslal loptu zo štandardnej situácie Pekár. Lopta z jeho pravačky našla hlavu Ostojiča, a ten trafil pomedzi nohy brankára Kováča - 1:0 pre Spartak. Kopaničiari mali čoskoro ďalšiu príležitosť na zmenu skóre. V 27. minúte sa do šance dostal Pekár, ale bránu minul.

V 55. minúte Moravce po faule na Gešnábela rýchlo rozohrali a samotný Gešnábel poslal nebezpečnú loptu do päťky Myjavy. Pokus Mareka Kuzmu bol zblokovaný na ďalší roh. Skóre sa druhýkrát v zápase menilo v 58. minúte. Beňo zacentroval z pravej strany, na loptu si nabehol Kolár a s veľkou dávkou šťastia prekonal brankára Kováča - 2:0 pre Myjavu. Už V 61. minúte však strelec druhého gólu hostí inkasoval druhú žltú kartu a zápas sa preňho skončil predčasne. V 83. minúte vytvorili svoju akciu Guilavogui a Gešnábel. Prvý menovaný sa najprv presadil individuálne. Následne Gešnábel loptou od neho bránu minul. V nadstavenom čase Zlatomoravčania dokázali skórovať. Na center zo štandardnej situácie si nabehol Sedlák, poslal loptu pred bránu, kde hlavou zblízka presne zakončil Kuzma - 1:2.

Stav sa už viackrát nemenil, a tak ViON Zlaté Moravce podľahol v úvodnom kole Fortunaligy Spartaku Myjava 1:2 (0:1), ktorý si pripísal tri prvé body v sezóne 2016/2017.

Zemplín Michalovce - AS Trenčín 2:1

Góly: 35. Igor Žofčák, 57. Dávid Škutka - 82. Aliko Bala

V prvom kole ročníka Fortunaligy 2016/2017 sa na Zemplíne zrodilo prekvapenie. V minulom ročníku zachraňujúci sa tím porazil majstrovský Trenčín 2:1 (1:0).

Už v druhej minúte sa po prihrávke Bera dostal do veľkej šance osamotený Kalu z pravého krídla. Vybiehajúceho Maceja obstreľoval, no ten loptu ešte stlmil a hoci za neho prešla, nedokotúľala sa do brány. O minútu nato Bero neudržal Calera Peréza. Šemrinec zachránil po jeho hlavičke na čiare. V siedmej minúte Bero posunul Kaluovi, jeho oblúčik našiel voľného Jangu, ktorého koníček hlavou skončil mimo brány. V 32. minúte domáci zaznamenali brvno. Loptu zahlavičkoval Šulek a takmer si strelil vlastný gól. V 35. minúte však už domáci skórovali. Lopta sa po centri vo vápne odrazila pred Žofčáka, a ten z dobrej pozície Šmerinca prekonal - 1:0.

V 52. minúte našiel na päťke Holúbek Udeha. Legionár v drese Trenčína prehlavičkoval brankára a vyrovnal, avšak uznaniu gólu zabránil odmávaný ofsajd. O dve minúty sa Žofčák vyhol ofsajdu, naservíroval po zemi na päťku Koscelníkovi a jeho zakončenie z prvej letelo nad bránu. V 57. minúte Trenčania nepokryli Pereza, ten zas prihral voľnému Škutkovi a Zemplín zvyšoval do odkrytej brány - 2:0. V 65. minúte zahral Holúbek priamy kop a Bero natiahol Maceja, ktorý vyrazil na roh. V 70. minúte sa po štandardke tesne k hlavičke nedostal Udeh; Bala potom minul bránu. V 77. minúte to Bala napálil z hranice šestnástky, ale ani druhý gól Trenčína neplatil pre ofsajd. Kuncovu tvrdú strelu vyrazil na opačnej strane Šemrinec. V 82. minúte prepálil gólmana z ľavej strany v šestnástke Balu a znížil z pohľadu Trenčína na 1:2. V poslednej minúte riadneho hracieho času sa k veľkej príležitosti dostal Kleščík. Z päťky hlavičkoval a Macej dobrým zákrokom zabránil vyrovnaniu.

Zemplín Michalovce porazil v prvom kole Fortunaligy majstrovský AS Trenčín 2:1 (1:0).