FIFA si v pátek zvolí nového prezidenta

25.02.2016 12:56 - Aktuality
 
V pátek se bude rozhodovat o další budoucnosti Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Na programu je mimořádný kongres v Curychu, který má rozhodnout o reformách organizace zmítané korupcí a také o novém prezidentovi po Seppu Blatterovi, který světovému fotbalu vládl od roku 1998.

Hlavními favority do role lídra "nové" FIFA jsou bahrajnský šajch Salmán bin Ibráhím Chalífa, který vede asijský fotbal, a generální sekretář UEFA Gianni Infantino. Ten se stal lídrem evropské kandidatury poté, co šéf UEFA Michel Platini dostal spolu s Blatterem zákaz působení ve fotbale kvůli netransparentní odměně.

O funkci prezidenta FIFA se ucházejí také jordánský princ Alí bin Husajn, který s Blatterem prohrál na loňském kongresu, bývalý blízký Blatterův spolupracovník Jérome Champagne a jihoafrický obchodník Tokyo Sexwale. Těm se však příliš velké šance nedávají.

Rozhodovat bude 207 delegátů z jednotlivých členských zemí. Zástupci Kuvajtu a Indonésie jsou suspendováni. Infantino se v minulých týdnech nechal slyšet, že vedle Evropy (53 hlasů) má i podporu amerického kontinentu (35 a 10 hlasů). Naopak za Salmánem stojí Asie (44 hlasů) a zřejmě i Afrika (54 hlasů). To z nich dělá rovnocenné soupeře a rozhodující tak pravděpodobně budou hlasy z Oceánie (11 hlasů). Aby byl jeden z kandidátů zvolen v prvním kole, musí dostat dvě třetiny hlasů (138). Ve druhém kole mu pak stačí nadpoloviční většina, tedy 105 hlasů.

Fotbalová asociace ČR zatím závazně neoznámila, komu dá svůj hlas. Rozhodovat se bude až na základě dnešních jednání na kongresu UEFA. Očekává se, že předseda Miroslav Pelta dá hlas tomu, za koho se postaví Evropa, což velmi pravděpodobně bude Infantino, pokud bude mít reálnou šanci na zvolení.

"Nějaký obrázek politické situace máme, snažíme si prověřovat programy jednotlivých kandidátů. Čekáme na kongres UEFA, jak se vyjádří ohledně svého kandidáta," řekl generální sekretář FAČR Rudolf Řepka. "My vždy respektujeme názor většiny na UEFA," dodal Pelta, který jednal s Infantinem i Salmánem.

"Infantino má velké zkušenosti s administrativou. Zná, jak tam vše funguje. Toho by mohl využít. Salmán je zas dobrý politik, má zkušenosti z asijské části a je propojený s Afrikou," vyjmenoval přednosti obou kandidátů Řepka. "Oba jsou také pro rozšíření mistrovství světa na 40 účastníků," dodal.

Podle Pelty je možné, že oba hlavní kandidáti uzavřou dohodu. "Situace je teď ale nepřehledná. Dříve existovaly dohody mezi Evropou a Asií, po trestu pro pana Platiniho se však situace změnila a dochází k třenicím. Věřím však, že v den volby bude jasno. Jde o tak důležitou volbu, že si neumím si představit, že by se do toho šlo naostro. Když Evropa nezíská post prezidenta, tak myslím, že alespoň generálního sekretáře," prohlásil Pelta.

Volba nového prezidenta je o to důležitější, že od loňského kongresu se FIFA potýká s rozsáhlou korupční aférou, kterou započalo zatýkání vysokých funkcionářů právě během kongresu v Curychu. V důsledku toho byl zahájen proces reformy organizace, aby byla výraznější transparentnost vedení FIFA.

Delegáti tak budou schvalovat návrh reformy, která zahrnuje například to, že všichni vrcholní funkcionáři mohou být zvoleni maximálně třikrát na dobu čtyř let. Výkonný výbor se pak změní na dozorčí radu, která bude mít 36 členů a bude rozhodovat jen o politických a strategických záležitostech, nikoli o obchodních věcech. Ty bude mít na starosti finanční komise a generální sekretář.

Kongres začne v pátek v 9:30. Po běžných procesech a volbě sčitatelů bude následovat hlasování o reformách. Volit prezidenta bude kongres až na závěr.
Autor: ČTK
Počet zobrazení: 1159
Komentáře (9 / 0 nových)
AS Trenčín
25.02.2016 12:57
#
mafia
r.mrazik
25.02.2016 13:01
#
z blata do louze...akorat jina figurka v popredi
SuperBanikovec
25.02.2016 13:23
#
Nevím proč, je mi ten Ital nesympatický už jen svým italským jménem. Asi tím, že zní jako mafián
Yabba Coe
25.02.2016 17:38
#
to je ten holohlavý týpek, co dělá veškeré ty losování LM, EL, Euro... rozhodně o milion procent lepší, než nějaký šejk či jordánský princ, to by pak vypadalo, že funkci prezidenta FIFA dostane ten, kdo si více zaplatí, aneb takhle se chce tato organizace očistit?
SuperBanikovec
25.02.2016 19:05
#
To je fakt
predator
25.02.2016 14:32
#
valloire
25.02.2016 14:39
#
Ibrahima, Husajna a Sexwala nebrat.
Kněz
25.02.2016 17:39
#
Matěj Vydra!
Thorres
25.02.2016 19:39
#
Podle me minimalni mozna nadpolovicni vetsina z 207 neni 105
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.
Registrace nového uživatele
Našli jste v článku chybu? Můžete nám ji oznámit.
Anketa
Kdo bude novým prezidentem FIFA?
Salmán bin Ibráhím Chalífa (10 / 9%)
Gianni Infantino (70 / 62%)
Alí bin Husajn (16 / 14%)
Jérome Champagne (6 / 5%)
Tokyo Sexwale (11 / 10%)
Anketa byla ukončena!