17.11.2012 18:20 CET
1 : 2
(1:0)

Slovan Liberec - Viktoria Plzeň 1:2

Jan Nezmar si poslední ligový zápas představoval poněkud jinak. Slovan Liberec v souboji posledních dvou mistrů podlehl Viktorii Plzeň před vlastním publikem 1:2, přestože měl zápas jasně ve svých rukou. Slovan po prvním poločase vedl, navíc hrál v početní převaze, jenže ani to nestačilo na bodový zisk. Viktoria senzačním obratem zápas ovládla a Nezmarovu rozlučku pokazila.

Nebyla to zrovna optimální první půle v podání Viktorie Plzeň. Domácí Slovan hrál dobře a svého soka přehrával. Převaha domácích pak vyeskalovala v devatenácté minutě vedoucí brankou v síti Západočechů. Vynikající práci uvnitř pokutového území předvedl Miloš Bosančič, obrana plzeňských se proměnila v slalomové kužely a Bosančič svojí akci dotáhl do úspěšného konce - 1:0 pro Slovan Liberec. Úřadující ligový šampión pokračoval v dobré hře a Plzni dělal velké problémy. Delarge upaloval na Kozáčikovu branku a až na poslední chvíli jej zastavil stoper Procházka. Viktorka se předvedla až v závěru prvního poločasu, kdy pěknou akci zakončil nepřesnou střelou Vladimír Darida.

Ve 43. minutě přišel jeden ze zlomových okamžiků prvního poločasu. Procházka jasně fauloval unikajícího Delargeho a sudí Kocourek poslal hostujícího stopera předčasně do sprch! Vrbovi svěřenci navíc mohli do šaten v ještě větším oslabení. Chvilku nato totiž Bakoš neudržel nervy na uzdě a ve vzájemné strkanici udeřil Blažka do obličeje. Slovenský reprezentant měl velké štěstí, že mu Kocourek ukázal jen žlutou kartu, stejně jako libereckému útočníkovi.

Každopádně Liberec měl utkání velmi dobře rozehrané, vedl 1:0 a hrál v početní převaze. Navíc na začátku druhého poločasu měl velkou šanci navýšit skóre Jan Blažek, jenže v jasně tutovce selhal a tento okamžik ho nakonec musel mrzet. Oslabená a notně otřesená Plzeň se totiž vzchopila a po hodině hry srovnala skóre. Po rychlém brejku přihrával Ďuriš na Štípka, který překonal brankáře Bičíka - 1:1. Opakované televizní záběry však ukázaly, že plzeňský mladík skóroval z ofsajdu.

Zhruba za dalších sedm minut měl na kopačce znovu vedoucí gól střídající Hadaščok, jenže na rozdíl od Štípka nedokázal trefit prostor mezi třemi tyčemi. V 72. minutě se naplnil čas velké hvězdy české ligové kopané. Jan Nezmar, člen elitní skupiny ligových kanonýrů, za potlesku stadionu U Nisy opustil hrací plochu s drobným zraněním. Byl to dozajista dojemný okamžik. Možná ještě dojemnější byly následující minuty, které musely již vystřídaného Nezmara šokovat. Liberecká defenzíva totiž zcela selhala a Plzeň vstřelila vedoucí branku. Vladimír Darida ve vápně překonal Bičíka a zajistil svému týmu nečekaný obrat - 1:2.

Minutu před koncem zápasu se síly na hřišti vyrovnaly. Lukáš Vácha sice fauloval Štípka, ale druhá žlutá z rukou sudího Kocourka byla přeci jenom dost přísná. Vácha musel opustit hřiště v letošní sezoně už potřetí! Viktorka vedení 2:1 udržela a z Liberce si odváží plný počet bodů. Navíc se stává ligovým "půlmistrem".

Autor: Ondřej Linhart