28.07.2012 19:00 CET
0 : 1
(0:1)

Brno ovládlo jihomoravské derby a veze si ze Slovácka tři body

Tradiční derby o jih Moravy tentokráte lépe zvládlo hostující Brno, které si díky Pernicově brzké brance odváží ze Slovácka velice cenné vítězství. Čerstvý nováček se tak hned na první pokus dočkal plného bodového zisku a může ze sebe odhodit pověstnou deku.

Brňané se po roční odmlce, kterou strávili ve druhé nejvyšší soutěži, nemohli svoji obnovené premiéry v Gambrinus lize dočkat a hned od první chvíle se do svého protivníka pustili s pořádnou vervou. Městský fotbalový stadion v Uherském Hradišti pak doslova oněměl hned v páté minutě. Po rohu Zavadila si zrovna dvakrát přesvědčivě nepočínal Melichárek a po následné skrumáži se z bezprostřední blízkosti prosadil Pernica - 0:1!

Ještě než se Slovácko stačilo vzpamatovat, mohlo inkasovat vzápětí podruhé. Švancara si však na poslední chvíli nepočínal úplně dobře a proto volil pas na Lutonského, ten balón zkušenému harcovníkovi vrátil, bývalý miláček domácích fanoušků ovšem pálil jenom doprostřed branky, kde stál připravený Melichárek.

Domácí byli i s pokračujícími minutami absolutně nezúčastněni. Brno této situace pochopitelně využilo a dál se tlačilo kupředu: druhý rohový kop přinesl pro slováckou branku opět pořádnou várku nebezpečí, tentokráte zakončoval po další nepřehledné situaci Šoljić, napálil ale pouze jednoho z obránců. Ve 25. minutě na sebe znovu upozornil aktivní Švancara, který prošel z úhlu až před branku, strážce domácí svatyně však nepřekonal! Odraženého míč poté lehce zaskotačil na ruce Košúta, rozhodčí Jech ale nechal pokračovat ve hře. A do třetice šance hostů, Jurdík ale na Melichárka nevyzrál.

Největší a vlastně jediná pořádná možnost svěřenců Miroslava Soukupa za prvních pětačtyřicet minut přišla těsně před půlhodinou hry. Balón se po vzdušném souboji Doška s Doležalem odrazil na hranici pokutového území k Trousilovi, tomu se však chytrým zakončením nepodařilo usměrnit míč pod břevno.

Akcie Slovácka měl po změně stran povznést mladíček Michal Trávník, jenž nahradil o poznání defenzivněji laděného Vlastimila Daníčka. Ani tato změna však nepomohla, evidentně výrazně motivovaný Švancara zkoušel jednu ze svých kulišáren - nečekaná rána z otočky se ovšem do prostoru ohraničeného třemi tyčemi nevešla. V 58. minutě přišla řada také na dalšího benjamínka v domácím dresu - Michala Kováře - nejlepšího střelce přípravy pustil do hry Kerbr. Vědět o sobě dal ale až střídající hráč na druhé straně, Lamine Fall vystřelil na hranici vápna, jeho pokus ale branku také nenašel.

Konečné rozhodnutí mohlo přijít patnáct minut před koncem. Byl to opět všude přítomný Švancara, jenž udělal statický kužel z Trousila, poté však nezachoval chladnou hlavu a tváří v tvář s Melichárkem neuspěl! Brněnský tlak ale nadále sílil. Střelou pod břevno na sebe upozornil také Lutonský, strážce slovácké branky byl ovšem znovu bezchybný. Devítka v hostujícím podání pak střílela těsně vedle tří tyčí.

Autor: Jiří Vojík / fotbal.idnes.cz