0 : 2
(0:1)
Bazaly, Ostrava

Sparta veze z Ostravy cenné vítězství 2:0

Na opravdový šlágr úvodního jarního kola si museli diváci počkat až na pondělí. V souboji proti ostravskému Baníku se představila druhá Sparta, která nutně potřebovala zvítězit, aby opět stáhla náskok Plzně. Svůj úkol splnila na jedničku, domů odjíždí s výhrou 2:0.

Sparta, která se musela kvůli disciplinárnímu trestu obejít bez kouče Jozefa Chovance na lavičce, začala velmi dobře. Už po čtyřech minutách byla nesmírně blízko vedení. Kweuke se dostal za domácí obranu a Daňka chtěl prostřelit pozemní ranou, baníkovský gólman ovšem vytasil perfektní zákrok a nohou jeho pokus vyrazil. O několik okamžiků později se hosté dožadovali penalty, Bolfovo podražení Kladrubského ale rozhodčí Drábek jako nedovolené neposoudil.

To Jaromír Blažek musel řešit první vážnější situaci až ve 20. minutě, kdy centr Lukeše z přímého kopu tečovala v pokutovém území řada hráčů a míč nakonec proležel jen těsně okolo tyčky. Už o minutu později se dostali sparťané do rychlého přečíslení a ze své šance vytěžili gól. Po přihrávce od Keriče měl Kweuke jednoduchou pozici - míč dorážel do zcela odkryté brány.

Baníku první poločas rozhodně nevyšel podle představ. Téměř ve všem za Spartou zaostával, a tak pochopitelně na vyrovnání moc pomýšlet nemohl. Jedna z jeho mála šancí přišla v 36. minutě. Varadi centroval, na malém vápně se dostal k hlavičce Zeher, jenže na Blažka nevyzrál. Ten totiž míč vyrazil do bezpečí. I proto se šlo do kabin za zaslouženého vedení Sparty.

Ihned po změně stran mohla přijít pro Ostravany skutečná pohroma. Kweuke se totiž řítil do velké šance, jenže nejprve mu nevyšla ideálně zasekávačka, kterou se chtěl zbavit posledního obránce, a následně se dostal ze střeleckého úhlu a byl odzbrojen. Už o dvě minuty později měl další tutovku Kerič, proti jeho střele se ale opět zaskvěl fantastickým zákrokem Michal Daněk.

Ovšem chorvatský rychlík dostal zanedlouho šanci na složení reparátu. Opět to však nedopadlo zrovna podle jeho představ. Vyběhnuvšího Daňka sice bez problémů obešel, jenže balón mu následně mírně odskočil a z úhlu už nebyl schopný přesně zakončit. Pak začal dávat o sobě vědět konečně také Baník. Dokonce se ocitl velmi blízko vyrovnání. Po Lukešově centru ale hlavička Varadiho orazítkovala pouze tyč. V 68. minutě musel Blažek pro změnu řešit nebezpečnou Frejlachovu střelu, se kterou si ovšem nakonec bez větších potíží poradil.

Baník z v závěrečné třetině zápasu výrazně ožil. Další jeho nádherná akce přišla patnáct minut před koncem. Neves si sice ukázkově narazil s Frejlachem, avšak k zakončení se nedostal, jelikož včas zasáhl Blažek. V závěrečné desetiminutovce byl nejvíce vidět sparťanský útočník Leonard Kweuke. Ve své první stoprocentní šanci sice naprosto selhal, minutu před koncem normální hrací doby ale měl už více štěstí. Po přihrávce od Keriče se ocitl opět tváří v tvář Daňkovi a tentokrát byl úspěšný, čímž pečetil vítězství Letenských.

Autor: Tomáš Honajzer